Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku mocy
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy autorstwa MKiŚ, który przewiduje przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 r. do 2028 r. - wynika z komunikatu na stronie KPRM. W aukcjach tych będą mogły brać udział bloki energetyczne emitujące powyżej 550 kg CO2/MWh.
"Projekt przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku. W aukcjach nabywana będzie dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju" - napisano.
Dodano, że na rynku tym moc jest kontraktowana z kilkuletnim wyprzedzeniem i zapewnia pokrycie prognozowanego zapotrzebowania odbiorców na energię w danym roku.
W informacji przypomniano, że wprowadzenie przez UE limitu emisji CO2 na rynku mocy ograniczyło liczbę bloków energetycznych, które konkurują w ramach aukcji rynku mocy.
"Sytuacja ta może prowadzić do braku pokrycia całego zapotrzebowania na moc, jakie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Aby rozwiązać ten problem, rząd wprowadza dodatkowe aukcje uzupełniające, w ramach których możliwy będzie udział jednostek wytwórczych emitujących powyżej 550 kg CO2/MWh i ich konkurowanie z pozostałymi podmiotami, które spełniają limit emisji 550 kg CO2/MWh" - wskazano.
Wobec tego w ramach obecnego mechanizmu rynku mocy wprowadzone zostaną aukcje uzupełniające - przeprowadzone zostaną 4 takie aukcje na następujące okresy dostaw: II połowa 2025 r. (aukcja półroczna) oraz na lata dostaw 2026, 2027 i 2028 (aukcje roczne).
"Aukcje uzupełniające zostaną przeprowadzone po zakończeniu aukcji dodatkowych rynku mocy, tzn. będą przeprowadzone z krótszym niż rok wyprzedzeniem względem momentu rozpoczęcie trwania tzw. obowiązku mocowego (lead time). Aukcje uzupełniające będą w istocie przedłużeniem istniejących procesów rynku mocy (m.in. aukcji dodatkowych)" - wyjaśniono.
Będą one organizowane, gdy po przeprowadzeniu aukcji głównej i dodatkowej na dany rok dostaw wystąpią problemy z wystarczalnością zasobów wytwórczych.
"Organizacja aukcji uzupełniających po zakończeniu procesów aukcji dodatkowych na danych rok dostaw zapewni, że zmaksymalizowany zostanie udział dostawców zdolności wytwórczych, którzy spełniają limit emisji CO2" - wskazano.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP Biznes)
jz/ asa/