Potencjał wybicia się EUR/PLN z zakresu zmienności ostatnich miesięcy pozostaje ograniczony - BGK (opinia)

Potencjał wybicia się EUR/PLN z zakresu zmienności ostatnich miesięcy pozostaje ograniczony - prognozują ekonomiści BGK. Złotemu może pomagać łagodzenie warunków monetarnych na rynkach bazowych i optymizm dotyczący stymulacji koniunktury w Chinach. W przeciwnym kierunku może z kolei działać przejściowy wzrost awersji do ryzyka.


"Oceniamy, że potencjał wybicia się EUR/PLN z zakresu zmienności minionych miesięcy pozostaje ograniczony. Z jednej strony krajowej walucie może pomagać łagodzenie warunków monetarnych na rynkach bazowych i optymizm dotyczący stymulacji koniunktury w Chinach" - napisano w raporcie Banku Gospodarstwa Krajowego.

"W przeciwnym kierunku natomiast może działać przejściowy wzrost awersji do ryzyka, spowodowany niepewnością, dotyczącą wyników amerykańskich wyborów oraz twardego lądowania gospodarki Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo widzimy potencjał do stopniowego łagodzenia jastrzębiego nastawienia RPP i przygotowywania rynku do cięcia stóp procentowych w I poł. 2025 r." - dodano.

Jak wskazują ekonomiści BGK, notowania EUR/PLN w minionym kwartale przebiegały w wyjątkowo wąskim przedziale wahań.

"Para poruszała się w zakresie 4,25-4,33. Po umocnieniu złotego na początku lipca, któremu sprzyjało utrzymanie jastrzębiego nastawienia RPP, w kolejnym miesiącu obserwowaliśmy delikatną presję spadkową na krajową walutę. Była ona spowodowana wzrostem awersji do ryzyka w następstwie rosnących niepokojów o twarde lądowanie amerykańskiej gospodarki" - napisano w raporcie.

"Gdy te ustąpiły, zmienność złotego praktycznie zanikła i przez ostatnie sześć tygodni kwartału euro większość czasu spędziło w przedziale 4,26-4,30 zł" - dodano.

Jak zaznaczają autorzy raportu, niewiele wydarzyło się również w CEE FX.

"Złoty zarówno w relacji do forinta jak i czeskiej korony zyskał w ostatnich trzech miesiącach ok. 1 proc. Aprecjacji PLN/CZK oraz PLN/HUF sprzyjała bardzo ograniczona perspektywa cięć stóp procentowych przez RPP. Wycena FRA 6x9 od końca czerwca spadała ok. 30 pb. do 5,30 proc." - napisano.

"W przypadku benchmarku CNB oraz MNB rynek w porównaniu do końca II kw. zwiększył skale łagodzenia warunków monetarnych o odpowiednio o 100 pb. oraz 140 pb." - dodano.

BGK wskazuje, że z perspektywy kilku ostatnich lat miniony kwartał również niewiele zmienił.

"W porównaniu do wartości przedpandemicznych złoty nadal w ujęciu realnym jest o ponad 20 proc. mocniejszy niż na końcu 2019 r. Zbliżoną aprecjację zanotowała czeska korona. W szerszym ujęciu EM bardzo poważną przecenę zaliczyło meksykańskie peso. Jeszcze w maju było ono mocniejsze o 40 proc. niż w przed Covid-19, a obecnie kurs MXN REER jest ok. 20 proc. powyżej wartości sprzed niespełna 5 lat" - napisano. (PAP Biznes)

pat/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6959 0,45%
1 EUR 4,3430 -0,09%
1 GBP 5,2240 0,05%
100 JPY 2,7023 0,95%
1 USD 4,1752 1,02%