Prognoza netto zatrudnienia w Polsce na II kw. '25 wynosi +17 proc. - Manpower
Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na II kwartał 2025 roku, po uwzględnieniu korekty sezonowej, wynosi +17 proc., o 1 pkt proc. więcej kdk oraz o 5 pkt. proc. więcej rdr - podał Manpower.
To najwyższy wynik od I kwartału 2024 roku.
"Od roku obserwujemy stabilny trend wzrostowy, nastroje rekrutacyjne pracodawców konsekwentnie się poprawiają. Choć kwartalne zmiany nie są duże, najważniejsze jest utrzymanie pozytywnego kierunku. Widzimy popyt na pracowników, niemal wszystkie branże w naszym badaniu chcą rekrutować nowe ręce do pracy. Firmy inwestują w nowe talenty głównie z myślą o rozwoju, ekspansji na nowe rynki i obszary działalności, co generuje zapotrzebowanie na nowe kompetencje. Wiele z nich uzupełnia wakaty po odejściu pracowników, ich duża rotacja pokazuje, że warunki do zmiany pracy są korzystne, a rynek oferuje atrakcyjne możliwości dla kandydatów" - napisano w komentarzu do badania.
Manpower podaje, że drugi kwartał roku to kluczowy moment dla wielu firm, które po zatwierdzeniu budżetów w pierwszym kwartale przechodzą do realizacji swoich planów rozwojowych.
"To okres intensyfikacji działań rekrutacyjnych, w kontekście wakacyjnych programów stażowych i praktyk, jak i pozyskiwania absolwentów, którzy ukończyli studia na początku roku. Obserwujemy również wzrost aktywności w sektorach e-commerce i logistyki, napędzany sezonowymi zmianami kolekcji oraz wyprzedażami. To przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w centrach dystrybucyjnych, magazynach i transporcie" - napisano.
Z badania wynika, że 33 proc. firm ma w planach nowe rekrutacje, 46 proc. nie chce żadnych zmian w liczbie pracowników, a 18 proc. liczy się ze zwolnieniami.
Barometr ManpowerGroup pokazuje, że w II kwartale 2025 roku firmy w siedmiu z ośmiu analizowanych branż planują pozyskiwanie nowych rąk do pracy.
Największy apetyt na powiększanie zespołów deklarują pracodawcy branży finansów i nieruchomości (+24 proc.), gdzie prognoza jest najwyższa od 1,5 roku, nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej (+24 proc.) z wynikiem najwyższym od roku oraz transportu, logistyki & motoryzacji (+23 proc.).
Wiele nowych rekrutacji planują także firmy z obszaru IT (+21 proc.), a także przemysłu i surowców (+20 proc.).
Nieco niższe prognozy zatrudnienia deklarowane są natomiast przez pracodawców branży dóbr i usług konsumpcyjnych (+18 proc.) oraz energetyki i surowców (+17 proc.).
Z badania wynika, że jedynym sektorem, który przewiduje redukcje etatów są usługi komunikacyjne z prognozą -35 proc. (PAP Biznes)
map/ asa/