Przywódcy UE przyjęli deklarację zawierającą zobowiązanie do zwiększenia konkurencyjności Unii

Przyjęciem Deklaracji Budapeszteńskiej, zawierającej zobowiązanie do zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej, zakończyło się w piątek nieformalne posiedzenie szefów rządów i głów państw Wspólnoty.


W dokumencie unijni liderzy podkreślili, że w obliczu wyzwań geopolitycznych i gospodarczych są zdecydowani zwiększyć konkurencyjność unijnej gospodarki, uczynić UE pierwszym kontynentem na świecie neutralnym dla klimatu oraz zapewnić UE suwerenność, bezpieczeństwo, odporność i globalne wpływy.

Sygnatariusze deklaracji zaznaczyli, że z zadowoleniem przyjęli sprawozdania „Znacznie więcej niż rynek” Enrico Letty i „Przyszłość europejskiej konkurencyjności” Mario Draghiego, które identyfikują krytyczne wyzwania i przedstawiają zalecenia zorientowane na przyszłość.

„Raport Draghiego daje UE bardzo dobre wytyczne odnośnie do tego, jak poprawić konkurencyjność gospodarczą Wspólnoty” – mówił w piątek przed spotkaniem szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Sygnatariusze deklaracji podkreślili, że będą działać na rzecz napędzania konkurencyjności UE w oparciu o konkluzje Rady Europejskiej z kwietnia. Konkluzje te objęły następujące elementy: większe wysiłki na rzecz w pełni funkcjonującego jednolitego rynku; nowa strategia pogłębienia wspólnego rynku; zdecydowane kroki w kierunku unii oszczędności i inwestycji do 2026 r.; zapewnienie dekarbonizacji i opracowanie europejskiej polityki przemysłowej; uproszczenie regulacji dla przedsiębiorstw; zwiększenie zdolności obronnych UE; inwestycje w badania naukowe i innowacje; zapewnienie do 2050 r. neutralności klimatycznej i suwerenności energetycznej; wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym i zdolności technologicznych UE oraz wspieranie europejskich talentów; dążenie do ambitnej polityki handlowej oraz zapewnienie konkurencyjnego i stabilnego sektora rolnego.

W dokumencie wspomniano również o sposobach przyszłego finansowania unijnych projektów związanych z konkurencyjnością. Tu liderzy przyznali, że wyzwania będą wymagały znacznych inwestycji zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych, i zobowiązali się do wykorzystania wszystkich instrumentów, w tym wieloletniego budżetu UE, unii rynków kapitałowych i większego zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego, żeby sprostać zadaniom.

„Wzywamy wszystkie instytucje UE, państwa członkowskie i zainteresowane strony do pilnego wdrożenia i realizacji Nowego Europejskiego Porozumienia na rzecz Konkurencyjności” – zaapelowali liderzy.

Unijni przywódcy byli w Budapeszcie już od czwartku - tego dnia wzięli udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej wraz z przywódcami 20 państw europejskich spoza UE.

Wieczorem przywódcy UE uczestniczyli w nieformalnej kolacji, stanowiącej wstęp do piątkowego nieformalnego posiedzenia. Podczas kolacji rozmawiano m.in. o wyniku wyborów w USA oraz ich wpływie na relacje USA-UE i obronność Unii, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie, oraz o przyjęciu przez Izrael przepisów zabraniających działalności agendy ONZ ds. pomocy uchodźcom palestyńskim (UNRWA).

Piątkowy szczyt w całości zdominował temat konkurencyjności. Jeszcze podczas kolacji liderzy mieli przedyskutować sytuację po wyborach parlamentarnych w Gruzji, temat ten jednak najpierw przeniesiono na piątek, a potem zdecydowano, że trafi on pod obrady grudniowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ akl/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,40%
1 EUR 4,2668 -0,15%
1 GBP 5,1448 -0,08%
100 JPY 2,6287 0,41%
1 USD 4,1219 0,50%