Rząd przyjął projekt ustawy ws. aukcji dogrywkowych na rynku mocy - MKiŚ
Rząd przyjął projekt MKiŚ nowelizacji ustawy o rynku mocy, który przewiduje możliwość przeprowadzenie aukcji dogrywkowej na rynku mocy na dostawy w 2029 i 2030 r. - poinformowała na platformie X minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Z aukcji tych będą mogły skorzystać m.in. bloki gazowe.
"Zrobiliśmy kolejny krok do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rada Ministrów przyjęła właśnie przedłożony przez MKiŚ projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy (UD190)" - napisała na platformie X Hennig-Kloska.
"Zapewniamy długoterminową stabilizację dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz przemysłu (...). W procesie transformacji energetyki stabilizacja systemu jest bardzo ważna" - dodała.
Przypomniała, że w ramach rynku elektrownie lub magazyny energii są w gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu i są za to wynagradzane.
W poniedziałek prezes PSE Grzegorz Onichimowski powiedział, że jeśli będą aukcje dogrywkowe na rynku mocy, zgodnie z rządowym projektem ustawy o rynku mocy, i zostaną zrealizowane wszystkie zapowiadane inwestycje w moce wytwórcze w gazie oraz OZE, to sytuacja w krajowym systemie elektroenergetycznym pozostanie dość stabilna do 2030-2031 r.
Zgodnie z projektem aukcje dogrywkowe miałyby być przeprowadzone w przypadku, gdy operator systemu przesyłowego stwierdzi problem z wystarczalnością zasobów wytwórczych i zgłosi to odpowiedniemu ministrowi. W projekcie zakłada się przeprowadzenie aukcji dogrywkowej na rok dostaw 2029 oraz możliwość przeprowadzenia takiej aukcji na rok 2030.
Dla aukcji na rok 2029 wartość zawartych w aukcji dogrywkowej umów mocowych, czyli koszt obciążający odbiorców energii elektrycznej oszacowano na 1,879 mld zł w 2029 r., a przez kolejne sześć lat - na 1,074 mld zł rocznie. W Ocenie Skutków Regulacji nie szacowano kosztów ewentualnej aukcji dogrywkowej na rok 2030. (PAP Biznes)
jz/ ana/