Stabilnie niskie momentum płac to mocny argument za obniżką stóp przez RPP w maju (opinia, aktl.)

Marcowe dane o płacach, które pokazały ich stabilnie niskie momentum, stanowi mocny argument za obniżką stóp w maju, do której szykuje się RPP - oceniają ekonomiści.
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (EMAIL)
"Dane dotyczące rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w marcu potwierdziły trendy z ostatnich miesięcy: dynamika płac stopniowo obniża się, dynamika zatrudnienia pozostaje stabilnie ujemna. Marzec był także kolejnym miesiącem zejścia w dół dynamiki realnej wynagrodzeń, która wyniosła 2,7 proc. rdr (wobec 2,9 proc. rdr w lutym). Coraz wolniej, w związku z powyższym (i wobec inflacji na poziomie 4,9 proc. rdr) rośnie fundusz płac: w marcu była to dynamika na poziomie już tylko 1,8 proc. rdr.
Marcowe dane dotyczące płac w sektorze przedsiębiorstw po raz kolejny potwierdzają, że maleje presja na wzrost wynagrodzeń. Ale właściwie to nie tylko w samym sektorze przedsiębiorstw, ale w całej gospodarce. Pracodawcy nie są już tak skłonni do podwyżek płac, choć jednocześnie uwzględniając chociażby sytuację demograficzną nadal pensje są „trochę” podnoszone, zwłaszcza w tych najbardziej newralgicznych działach. W kolejnych miesiącach tempo wzrostu płac w dużych firmach prawdopodobnie „zatrzyma się” w okolicach jakie obserwujemy aktualnie.
Opublikowane dziś dane z rynku pracy dostarczają niewątpliwie argumentów RPP przemawiających za obniżką stóp procentowych, do której dojdzie w mojej ocenie już na najbliższym posiedzeniu w maju, w skali 50 pb.".
ING ECONOMICS (EMAIL)
"Zgodnie z oczekiwaniami dynamika wzrostu płac stopniowo hamuje od początku 2025 r. Naszym zdaniem źródłem zmniejszenia presji płacowej w marcu tego roku był efekt bazy, gdyż przed rokiem w szeregu branż miały miejsce znaczące podwyżki płac w reakcji na wcześniejszy wzrost inflacji. Szacujemy, że skala tych indeksacyjnych rekompensat była w tym roku wyraźnie niższa z uwagi na niższy poziom inflacji i trudniejszą sytuację finansową przedsiębiorstw, w tym spadek marż. W naszej ocenie kolejne miesiące powinny przynieść kontynuację spadku dynamiki płac w okolice 6,0 proc. rdr (IV kw. 2025), która przypomnijmy niemal przez trzy ostatnie lata była dwucyfrowa.
W naszej ocenie poziom zatrudnienia powinien się stopniowo stabilizować w dalszej części roku w związku z kontynuacją ożywienia gospodarczego oraz spodziewanym przyspieszeniem inwestycji w związku z realizacją projektów finansowanych z KPO.
Dzisiejsze dane z rynku pracy z pewnością wzmacniają argumentację zwolenników obniżek kosztu pieniądza. Uważamy, iż spowalniające tempo wzrostu wynagrodzeń, niższa od oczekiwań NBP inflacja bazowa, słabszy USD oraz relatywnie niskie ceny ropy naftowej będą argumentami za cięciem stóp NBP w maju. Łącznie w 2025 roku spodziewamy się 125 pb. cięć stóp".
CAPITAL ECONOMICS (EMAIL)
"Łącznie dane (o płacach i produkcji przemysłowej za marzec) będą wspierać argumenty gołębi w RPP, więc bank centralny powinien obniżyć stopy procentowe w maju. Decyzja ta nadal zależy jednak od kilku pozostałych danych, w tym jutrzejszych danych o sprzedaży detalicznej i danych o CPI w przyszłym tygodniu. W szerszym ujęciu, przy inflacji na poziomie 4,9 proc. rdr i wzroście płac, który naszym zdaniem nie ulegnie dalszemu złagodzeniu, nadal uważamy, że stopy procentowe nie zostaną obniżone zbyt daleko w tym roku".
ANALIZY PEKAO (X)
"Poświąteczny tydzień rozpoczyna się bez fajerwerków w danych z krajowego rynku pracy. Dynamika płac w marcu niemal stabilnie 7,7 proc. rdr wobec 7,9 proc. w lutym. Również stabilnie niskie momentum płac stanowi mocny argument za obniżką stóp w maju, do której naszym zdaniem szykuje się RPP".
----------------
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 r. wyniosło 9.055,92 zł, co oznacza wzrost 7,7 proc. rdr i 5,1 proc. mdm. Konsensus zakładał 7,7 proc. rdr i 5,3 proc. mdm. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,9 proc. rdr. i o 0,1 proc. mdm, równo z konsensusem. (PAP Biznes)
tus/ ana/