Światowy PKB w '24 wzrośnie o 3,2 proc. – OECD
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła swoje szacunki wzrostu globalnego PKB w 2024 r. do 3,2 proc. wobec 3,1 proc. we wcześniejszej, majowej projekcji - wynika z najnowszego raportu. W 2025 r. światowy PKB ma wzrosnąć o 3,2 proc. tyle samo, ile szacowano w poprzedniej prognozie.
"Oczekuje się, że globalny wzrost PKB ustabilizuje się w okresie projekcji na poziomie 3,2 proc. zarówno w 2024 r., jak i 2025 r., zgodnie ze średnim tempem obserwowanym w pierwszej połowie tego roku. Opóźniony wpływ zacieśniania polityki pieniężnej w gospodarkach rozwiniętych na wzrost zaczął się łagodzić, a dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w miarę spadku inflacji będzie wspierać wydatki wrażliwe na stopy procentowe w 2025 r. Spadek inflacji zapewni również dalszy impuls dla wzrostu realnych dochodów i będzie stanowił wiatr w żagle dla konsumpcji prywatnej w wielu gospodarkach” – napisano w raporcie.
"Wzrost PKB był stosunkowo silny w wielu krajach G20, w tym w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach, Indonezji i Wielkiej Brytanii. Natomiast dane pozostały słabe w kilku gospodarkach, w tym w Niemczech, a produkcja skurczyła się w Argentynie” – dodano.
OECD przewiduje, że inflacja spadnie do poziomów zgodnych z celami banków centralnych w gospodarkach G20 do końca 2025 r.
"Inflacja spadła obecnie do niskich poziomów, ale presja na koszty i ceny utrzymuje się w wielu sektorach usług. Inflacja cen usług może nadal musieć spaść o 1 pp. lub więcej w wielu gospodarkach, aby sprowadzić inflację bazową z powrotem do wskaźników zgodnych z celami inflacyjnymi. Przewiduje się, że inflacja powróci do celu w większości krajów G20 do końca 2025 r. Przewiduje się, że inflacja bazowa spadnie do 3,3 proc w 2025 r. z 5,4 proc. w 2024 r. w gospodarkach G20, przy czym inflacja bazowa w gospodarkach rozwiniętych G20 spadnie do 2,7 proc. w 2024 r. i 2,1 proc. w 2025 r.” – napisano.
"Ostatnie wskaźniki aktywności gospodarczej sugerują dalszy rozwój dynamiki w tym zakresie, szczególnie w sektorach usług. Realny wzrost płac obecnie wspiera dochody i wydatki gospodarstw domowych, chociaż siła nabywcza w wielu krajach nie powróciła jeszcze w pełni do poziomów sprzed pandemii. Globalny handel odradza się szybciej niż oczekiwano, ale koszty transportu pozostają wysokie, a zamówienia eksportowe ostatnio uległy spowolnieniu" - dodano.
W ocenie OECD w bilansie ryzyk dla krótkoterminowych perspektyw wzrostu PKB na świecie nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym.
"Nadal istnieją znaczne ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB. Utrzymujące się napięcia geopolityczne i handlowe mogą coraz bardziej zaszkodzić inwestycjom i podnieść ceny importu. Wzrost PKB może zwolnić bardziej gwałtownie niż oczekiwano, jeśli rynki pracy się ochłodzą, a odchylenia od oczekiwanej stabilnej ścieżki dezinflacji mogą wywołać zakłócenia na rynkach finansowych. Z drugiej strony ożywienie dochodów realnych może zapewnić silniejszy impuls dla zaufania konsumentów i wydatków, a dalsze spadki cen ropy mogą przyspieszyć dezinflację” – napisano w publikacji.
"W miarę ustabilizowania wzrostu inflacji i dalszego zmniejszania się presji na rynku pracy, obniżki stóp procentowych powinny być kontynuowane, choć czas i zakres obniżek będzie musiał pozostać zależny od danych i być ostrożnie oceniany, aby zapewnić trwałe ograniczenie presji inflacyjnej” – dodano. (PAP Biznes)
kek/ gor/