TYDZIEŃ W KRAJU: Biuletyn statystyczny za listopad, posiedzenie Rady Ministrów

Świąteczny tydzień na krajowym rynku finansowym nie przyniesie wielu istotnych wydarzeń. W poniedziałek GUS opublikuje listopadowy biuletyn statystyczny, a NBP przedstawi dane o podaży pieniądza M3. W Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się posiedzenie rządu, na którym Rada Ministrów zajmie się m. in. projektem ustawy o zmianach na rynku mocy.


W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikuje biuletyn statystyczny, a w nim szacunek stopy bezrobocia za listopad. Według wstępnego szacunku Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,0 proc. wobec 4,9 proc. w październiku.

Obok danych GUS na początku tygodnia krajowi inwestorzy poznają dane na temat podaży pieniądza M3 i czynników jego kreacji - Narodowy Bank Polski poda je w poniedziałek o godz. 14.00.

"Spodziewamy się przyspieszenia wzrostu podaży pieniądza M3 w listopadzie do 8,7 proc. rdri wzrostu kredytów do 5,7 proc. rdr" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Według informacji przekazanych PAP przez Centrum Informacyjne Rządu, w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów. Choć konferencja premiera lub innych członków rządu to mało prawdopodobny scenariusz, we wtorek ministrowie mają zająć się m.in. tymi projektami, których nie udało im się przyjąć w ubiegłą środę.

Wśród nich znalazł się m.in. przygotowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska projekt zakładający czasowe przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2 z europejskich regulacji.

To także przygotowany w MRPiPS projekt, który zakłada m.in. wprowadzenie pożyczki edukacyjnej w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla wszystkich bezrobotnych i dofinansowanie dla przedsiębiorców zatrudniających seniorów, oraz przygotowane w MON przepisy nowelizujące ustawę o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w tym tygodniu sesja odbędzie się tylko w poniedziałek i w piątek. Zdaniem analityka DM BOŚ Adama Stańczaka, ze względu na święta handel na GPW w pełnym zakresie wróci dopiero od 7 stycznia.

"Patrząc na bliską perspektywę rynku warto zakładać, iż okres handlu wiarygodnego technicznie nie wróci do 7 stycznia, gdyż do tego czasu rynek rozegra ledwie pięć sesji rozdzielanych świętami i weekendami, co powinno owocować szumem technicznym i spadkiem standardowej płynności" - napisał analityk, w komentarzu po piątkowej sesji.

"Warto też liczyć się z aktywnością rynku na potrzeby rozliczeń kwartalnych i rocznych, co zwykle ma więcej wspólnego z przeszłą kondycją rynku niż pozycjonowaniem się pod przyszłe ruchy cen" - dodał.

-------------------------------

Kalendarium planowych wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 23-27 grudnia.

PONIEDZIAŁEK, 23 GRUDNIA

10.00 - GUS - Biuletyn Statystyczny Nr 11/2024

14.00 - NBP - Podaż pieniądza M3 i czynniki jego kreacji

14.00 - Briefing prasowy ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka i wiceministra infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska dot. CPK i modernizacji Lotniska Chopina

WTOREK, 24 GRUDNIA

Posiedzenie rządu

Wigilia Bożego Narodzenia

ŚRODA, 25 GRUDNIA

Boże Narodzenie - dzień wolny

CZWARTEK, 26 GRUDNIA

Boże Narodzenie - dzień wolny

PIĄTEK, 27 GRUDNIA

Brak zaplanowanych, istotnych wydarzeń i publikacji

(PAP Biznes)

pat/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5728 -0,16%
1 EUR 4,2621 0,12%
1 GBP 5,1472 0,41%
100 JPY 2,6136 -0,10%
1 USD 4,0950 -0,13%