TYDZIEŃ W KRAJU: Decyzja RPP, przeglądy ratingu Polski S&P i DBRS, bony MF

Według licznych zapowiedzi ze strony Rady Polityki Pieniężnej w środę o 50 pb. obniżone mogą zostać stopy procentowe. Resort finansów przeprowadzi przetarg bonów skarbowych, a w piątek agencje S&P i DBRS dokonają przeglądu ratingu Polski.


Według oczekiwań rynkowych, które ukształtowały sygnały wysyłane od początku kwietnia przez polskich bankierów centralnych, Rada Polityki Pieniężnej obniży w środę 7 maja stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 50 pb. - do 5,25 proc. w przypadku stopy referencyjnej.

Zdaniem obserwatorów taką decyzję przypieczętował wstępny odczyt inflacji za kwiecień, który kolejny miesiąc z rzędu zaskoczył odczytem niższym od konsensusu (4,2 proc. vs 4,9 proc. w marcu), a przemawiają za tym także wcześniejsze słabsze dane makro, w tym produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, czy hamowanie dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw.

RPP utrzymuje główną stopę na poziomie 5,75 proc. od października 2023 r., po uprzedniej obniżce o 100 pb. (-75 pb. we wrześniu i -25 pb. w październiku 2023 r.).

„Wyraźny spadek inflacji CPI wraz z szacowanym dalszym obniżeniem inflacji bazowej wpisuje się w szereg danych, które dla większości członków RPP będą przesłankami do obniżki stóp na najbliższym posiedzeniu Rady 6-7 maja. Podtrzymujemy ocenę, że najbardziej prawdopodobna skala obniżki stóp w maju to 50 pb. (…) w dotychczasowej historii decyzji Rada „przyspieszała” zmiany decydując się na większą niż mniejszą skalę zmian polityki monetarnej po tym jak zakomunikowała zmianę w ocenie perspektyw polityki monetarnej” – komentowali kwietniowe dane o inflacji ekonomiści BOŚ.

W ocenie ekonomistów Goldman Sachs możliwe scenariusze dla decyzji RPP w maju są dość szerokie: od utrzymania stóp na niezmienionym poziomie do obniżki o 100 pb., z najbardziej prawdopodobnym cięciem o 50 pb., z trzech powodów.

„1. Obecny poziom stóp jest wysoce restrykcyjny (5,75 proc. vs. 3,50 proc. stopa neutralna); 2. Niespodzianki w dół względem oczekiwań w danych inflacyjnych w ostatnich miesiącach były duże, szczególnie w porównaniu z prognozami NBP; 3. Jest prawdopodobne, że zniesienie tarcz energetycznych w tym roku nie spowoduje wzrostu cen energii elektrycznej i gazu” – napisano w zapowiedzi tygodnia Goldman Sachs.

Nie wszyscy członkowie Rady opowiadali się w ub. miesiącu jednoznacznie za opcją -50 pb. w maju, jednak z ich wypowiedzi medialnych wynika, że zbierze się większość w Radzie, jeżeli taki wniosek padnie. Jego złożenie zapowiedział pod koniec kwietnia Przemysław Litwiniuk. Zapytany, czy zagłosuje za cięciem stóp o 50 pb. w maju, powiedział: "Jeśli nic nie zmieni się do 7 maja, to jeśli taki wniosek nie padnie, to sam go zgłoszę”.

Z technicznego punktu widzenia, ze względu na kolejność zabierania głosu na posiedzeniach RPP, jako pierwszy okazję do ewentualnego złożenia takiego wniosku będzie miał prezes NBP Adam Glapiński. Nie można tego wykluczyć, ponieważ na kwietniowej konferencji prasowej Glapiński informował, komunikując zwrot w nastawieniu RPP, że Rada mogłaby dokonać cięcia stóp już w maju, w zależności od danych. Wskazał na możliwość obniżki o 50 pb., potem miałaby nastąpić przerwa, a po niej kolejne -50 pb.

„Można by powiedzieć żartobliwie, że przychodzę jako gołąb na czele innych gołębi. Rada zmienia stanowisko na takie bardziej gołębie, czyli oczekuje, że sytuacja będzie zmieniać się w kierunku obniżania stóp procentowych" – powiedział na początku kwietnia Glapiński.

Prezes NBP podkreślił wówczas, że Rada musi jeszcze uzgodnić, czy nastąpi „dostosowanie” poziomu stóp, czy jednak zasadne będzie przeprowadzenie całego cyklu luzowania. Nie wykluczył, że stopa referencyjna NBP (obecnie 5,75 proc.) mogłaby zejść do 3,50 proc. w 2026 r.

Szczegóły kwietniowych obrad RPP, które najprawdopodobniej ugruntowały majową obniżkę stóp, zostaną przekazane w opisie dyskusji z posiedzenia (minutes) w piątek.

Z pozostałych wydarzeń, w piątek MF przeprowadzi jedyny w miesiącu przetarg sprzedaży bonów skarbowych (41-tyg.) z podażą 3-6 mld zł.

Również w piątek dwie agencje ratingowe afiliowane przy Komisji Europejskiej - S&P Global Ratings oraz Morningstar DBRS - dokonają przeglądu oceny kredytowej Polski. W listopadzie obie instytucje potwierdziły rating Polski, na poziomach odpowiednio "A-" i "A", z perspektywą stabilną.

S&P podało wówczas, że stabilna perspektywa odzwierciedla równowagę pomiędzy sprzyjającymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski względem krótkoterminowych ryzyk, wynikających z podwyższonych deficytów fiskalnych oraz szybko rosnącego zadłużenia, przy zwiększających się zewnętrznych ryzykach dla gospodarki.

W drugiej połowie kwietnia napłynęły informacje, iż deficyt sektora general government Polski w 2024 r. wyniósł aż 6,6 proc. PKB, a w 2025 r. ma wynieść 6,3 proc. PKB, wyraźnie powyżej prognoz polskiego Ministerstwa Finansów z października, a więc sprzed ostatnich przeglądów ratingu.

W listopadzie S&P podawała, że ocena kredytowa Polski może ulec poprawie, jeżeli stabilna poprawa instytucjonalna oraz jakości rządzenia (governance) sprzyjać będą utrzymaniu napływu środków z UE oraz zagranicznych inwestycji bezpośrednich netto, co wspierać będzie średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB.

Z kolei obniżka ratingu możliwa byłaby w sytuacji, gdyby zadłużenie Polski wzrosło powyżej oczekiwań S&P, co mogłoby sugerować bardziej trwałe pogorszenie zarzadzania polityką fiskalną. Obniżka ratingu mogłaby również pojawić się, jeżeli średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski znacząco by się pogorszyły, prawdopodobnie razem z pojawieniem się szoków zewnętrznych, w tym nieoczekiwanych skutków wojny Rosji z Ukrainą i powiązanym z tym spadkiem zaufania.

-------------------------------

Kalendarium planowych wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 5 - 9 maja.

PONIEDZIAŁEK, 5 MAJA

10.00 - NBP - sytuacja na rynku kredytowym – II kw. 2025

WTOREK, 6 MAJA

10.00 - konferencja online ATM Grupy po publikacji raportu rocznego

10.00 - Green Finance Business Breakfast na GPW - dostęp do zielonego finansowania w sektorze nieruchomości komercyjnych

10.00 - konferencja Cognor

10.00 - Pekabex - wideokonferencja z zarządem spółki

11.00 - wideokonferencja Action o wynikach za 2024 r.

16.00 - konferencja prasowa PFR nt. nowego programu dla sektora Deep Tech

ŚRODA, 7 MAJA

Wyniki: Jeronimo Martins

Sejm - I dzień posiedzenia

W godzinach popołudniowych: decyzja RPP ws. stóp procentowych

9:30 - śniadanie prasowe JLL oraz portalu RynekPierwotny. pl - aktualne trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce

10.00 - konferencja roczna online Grupy Fabrity

14.00 - NBP - stan oficjalnych aktywów rezerwowych; Pieniądz rezerwowy i czynniki jego kreacji

CZWARTEK, 8 MAJA

Wyniki: Budimex (I kw.)

Sejm - II dzień posiedzenia

10.00 - konferencja prasowa Grupy ASBIS o wynikach za I kw.

15.00 - MF - podaż na przetarg sprzedaży bonów w dn. 9 maja

15.00 - konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego*

*godzina zwyczajowa, do momentu publikacji depeszy brak oficjalnego zaproszenia

PIĄTEK, 9 MAJA

Sejm - III dzień posiedzenia

10.00 - GUS - przeciętne wynagrodzenie w I kw. 2025 r.

11.30 - MF - przetarg sprzedaży bonów

12.00 - spotkanie Genomtec ws. 2024 r. i perspektyw na kolejne kwartały

14.00 - NBP - minutes RPP z kwietnia

Po godz. 22.00 - przegląd ratingu Polski przez S&P Global Ratings oraz Morningstar DBRS.

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5778 0,55%
1 EUR 4,2802 0,19%
1 GBP 5,0155 -0,15%
100 JPY 2,6398 0,18%
1 USD 3,7646 0,48%