TYDZIEŃ W KRAJU: Szczegóły CPI, bilans C/A, aukcja MF, wyniki LPP, Pepco
Na krajowym rynku w najbliższych dniach uwaga inwestorów skupi się na danych makro, w tym szczegółach CPI za listopad i danych o bilansie płatniczym. Po jastrzębim piwocie prezesa NBP dla rynku istotne będą wszelkie sygnały ze strony członków RPP dotyczące dalszych ruchów w polityce pieniężnej. W środę resort finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji Na GPW wyniki podadzą LPP i Pepco.
"Dane inflacyjne potwierdzą zapewne wstępny odczyt, który pokazał spadek CPI do 4,6 proc. rdr, głównie pod wpływem efektu wysokiej bazy, jednocześnie wskazując na prawdopodobne lekkie odbicie inflacji bazowej do 4,2-4,3 proc. rdr. W kolejnych miesiącach, aż do marca 2025, spodziewamy się stopniowego wzrostu stopy inflacji CPI" - prognozują ekonomiści Santander BP.
"Większy potencjał wpływu na rynek mają dane o bilansie płatniczym: konsensus wg Bloomberga przewiduje wyraźną poprawę salda obrotów bieżących do +113 mln EUR (wobec -1434 mln EUR we wrześniu), podczas gdy nasza prognoza zakłada wyraźnie większy deficyt, ok -950 mln EUR, będący wynikiem wzrostu dynamiki importu" - dodają.
Zarówno szczegóły inflacji CPI za listopad, jak i październikowe dane o bilansie płatniczym rynek pozna w piątek.
Obok danych makroekonomicznych, w najbliższych dniach dla rynku kluczowe będą wszelkie sygnały ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej na temat dalszych ruchów tego gremium, po ponownym, jastrzębim piwocie prezesa NBP podczas ubiegłotygodniowej konferencji.
Ścieżka stóp procentowych w Polsce w najbliższych kwartałach stała się bardziej niepewna dla obserwatorów rynku po tym, jak prezes NBP, Adam Glapiński, wskazał w czwartek, że w związku z prognozowanym odbiciem inflacji w IV kw. 2025 r. po odmrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych obniżki stóp mogą nastąpić dopiero w 2026 r.
Po wystąpieniu prezesa NBP głos zabrało już kilku członków Rady. Członek RPP Ireneusz Dąbrowski podtrzymał w rozmowie z agencją Bloomberg wyrażoną w listopadzie opinię, że cięcie stóp procentowych możliwe będzie w III kw. 2025 roku. Również Cezary Kochalski z RPP podtrzymał w rozmowie z agencją swoją opinię, że dyskusja o obniżkach stóp możliwa będzie w marcu 2025 r., a w określonych okolicznościach poparłby wtedy taki ruch. Członek RPP Henryk Wnorowski ocenił, że odmrożenie cen prądu pod koniec 2025 roku nie zmienia perspektyw dyskusji o obniżce stóp procentowych. Z kolei członkini RPP Gabriela Masłowska oceniła w rozmowie z PAP Biznes, że luzowanie polityki pieniężnej to raczej perspektywa II połowy 2025 r. lub nawet I kwartału 2026 r.
"Na rynku stopy wyceny terminu obniżek stóp RPP mogą się wahać w rytm wypowiedzi kolejnych członków RPP. Przesunięcie krzywej FRA w górę mogłoby być w miarę trwałe, ponieważ prezesowi Glapińskiemu powinno być dość łatwo zablokować możliwość obniżki stóp w I półroczu (oprócz głosów jego i J. Tyrowicz potrzeba do tego 'zaledwie; trzech innych członków Rady), chyba że EBC zdecyduje się na obniżkę stóp o 50 pb i/lub bardzo łagodną retorykę – wówczas inwestorzy zaczną zapewne znowu kwestionować, czy jastrzębi ton RPP wytrzyma próbę czasu" - wskazują ekonomiści Santander BP.
"Odsunięcie w czasie rozpoczęcia obniżek może prowadzić do spłaszczenia krzywej swapowej, przy rozszerzeniu spreadów asset swap wyceniających większe ryzyko fiskalne, wynikające z trudniejszych warunków dla ożywienia gospodarczego" - dodają.
Obok sygnałów dotyczących polityki pieniężnej, dla krajowego rynku długu istotna będzie zaplanowana na środę aukcja sprzedaży obligacji skarbowych. Będzie to pierwszy z dwóch, zaplanowanych na grudzień przetargów. W miesięcznym planie resort finansów podał, że 11 grudnia oferowane będą papiery: OK0127, PS0130, WZ0330, DS1034, IZ0836. Możliwe są też inne obligacje
W przypadku złotego ekonomiści Santander BP spodziewają się odreagowania i powrotu kursu EUR/PLN w okolice 4,30 w najbliższych dniach.
"Po wyraźnym umocnieniu złotego w ostatnich dniach, któremu w końcówce tygodnia dopomógł jastrzębi przekaz prezesa NBP, spodziewamy się odreagowania i powrotu EUR/PLN w okolice 4,30, do czego przyczynić się może z jednej strony umocnienie dolara do euro po danych z rynku pracy USA i spodziewanym łagodnym komunikacje EBC, a dodatkowo możliwe kolejne wypowiedzi członków RPP wskazujące na zróżnicowanie opinii nt perspektyw stóp procentowych" - prognozują ekonomiści.
Na Giełdzie Papierów Wartościowych uwagę zwróci publikacja wyników finansowych m. in. LPP i Pepco.
-------------------------------
Kalendarium planowych wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 9-13 grudnia.
PONIEDZIAŁEK, 9 GRUDNIA
10.00 - Śniadanie prasowe PSNM
10.00 - Śniadanie robocze z cyklu #DigitalTalks organizowane przez Związek Cyfrowa Polska pt. "Dlaczego potrzebujemy nowego krajowego systemu cyberbezpieczeństwa? Fakty i mity"
11.30 - Konferencja prasowa mBanku, inaugurująca start nowej usługi – mOkazje zakupy
15.00 - MF - Podaż przetarg sprzedaży obligacji 11 XII
WTOREK, 10 GRUDNIA
Wyniki: Pepco
12.00 - Konferencja Quercus
15.00 - MF - Państwowy dług publiczny
ŚRODA, 11 GRUDNIA
Wyniki: LPP
VII edycja Konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej 2024 - dzień I
9.30 - Śniadanie świąteczne Provident Polska
10.00 - śniadanie prasowe Enei nt. strategii
10.00 - GUS - Informacja o podmiotach gospodarki narodowej wpisanych do rejestru REGON - listopad 2024
10.30 - Premiera raportu KPMG pt. Rynek dóbr luksusowych w Polsce 2024
Ok. 11.30 - MF - Przetarg sprzedaży obligacji
12.00 - Shoper oraz cross-border.pl organizują wydarzenie dla polskich przedsiębiorców i producentów zainteresowanych sprzedażą zagraniczną
CZWARTEK, 12 GRUDNIA
Forum Bankowo - Samorządowe 2024 - dzień I
VII edycja Konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej 2024 - dzień I
III Kongres Instytucji Finansowych organizowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF)
10.00 - Konferencja Ryvu
11.00 - Wideokonferencja LPP o wynikach
16.00 - S&P Central and Eastern Europe Sovereign & Banking Outlook 2025
18.30 - Świąteczne spotkanie Rynku Kapitałowego na GPW
PIĄTEK, 13 GRUDNIA
Forum Bankowo - Samorządowe 2024 - dzień II
10.00 - CEE Innovation Day 2024
10.00 - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 roku
10.00 - GUS - Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń-październik 2024 roku
14.00 - NBP - Bilans płatniczy – miesięczny
(PAP Biznes)
pat/