Zatwierdzono 17. pakiet sankcyjny na Rosję; obejmuje "flotę cieni" - Kallas

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.


"Nowe środki mają również na celu walkę z zagrożeniami hybrydowymi i prawami człowieka" - podkreśliła wysoka przedstawicielka ds. zagranicznych i obronnych. Ostateczną zgodę na kolejny pakiet sankcyjny dali ministrowie spraw zagranicznych na posiedzeniu w Brukseli.

Jak informowała PAP wcześniej, sankcje uderzają także w sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów, zmarłego w więzieniu Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy, który został uwolniony w ramach wymiany.

"Im dłużej Rosja prowadzi wojnę, tym twardsza będzie nasza odpowiedź" - napisała Kallas na platformie X.

Nowe obostrzenia oznaczają, że UE rozszerzy sankcje na 200 kolejnych statków należących do rosyjskiej "floty cieni". Takie jednostki nie będą mogły m.in. zawijać do europejskich portów. Rosja wykorzystuje wysłużone tankowce do przewozu ropy, którą sprzedaje po cenach wyższych niż ustalone przez Zachód. Ze względu na stan statków "flota cieni" stanowi zagrożenie dla środowiska; ich dalsza eksploatacja może prowadzić do katastrof takich jak wycieki ropy. Rosja jest też podejrzewana o wykorzystywanie tych jednostek widmo do uszkadzania podwodnych kabli.

Jak podał we wtorek minister obrony Estonii Hanno Pevkur, "flota cieni" przewozi około 60 proc. eksportowanej rosyjskiej ropy.

Kraje unijne zdecydowały się też na wykorzystanie przepisów wprowadzonych po śmierci w więzieniu lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Nowy reżim sankcyjny umożliwia nakładanie obostrzeń na osoby odpowiedzialne za represje stosowane w Rosji. Tym razem retorsjami objętych zostanie 20 sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy Nawalnego oraz Kara-Murzy, opozycyjnego rosyjskiego dziennikarza skazanego na 25 lat kolonii karnej; został uwolniony w ramach wymiany więźniów w 2024 r. między Rosją a krajami zachodnimi.

Sankcje obejmą też 30 firm zaangażowanych w obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję. Chodzi o przedsiębiorstwa, które pomimo obostrzeń dostarczają Rosji technologie i towary, które może ona wykorzystywać w wojnie przeciwko Ukrainie. Na liście miały się znaleźć przedsiębiorstwa z Rosji, Turcji, Serbii, Uzbekistanu, Wietnamu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Unijna czarna lista zostanie rozszerzona o 75 osób i firm powiązanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Sankcje indywidualne przewidują zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów, z kolei podmioty prawne mają zakaz prowadzenia w UE wszelkiej działalności gospodarczej.

Jest to drugi pakiet sankcji, nad którym prace w Radzie UE koordynuje polska prezydencja. Szesnasty pakiet został przyjęty pod koniec lutego w związku z trzecią rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ ap/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5403 -0,20%
1 EUR 4,2588 -0,11%
1 GBP 5,0595 -0,03%
100 JPY 2,6106 -0,20%
1 USD 3,7851 -0,56%