Globalne straty spowodowane cyberprzestępczością osiągnęły w '24 wartość 9,5 bln USD - raport
Globalne straty spowodowane cyberprzestępczością osiągnęły w 2024 roku wartość 9,5 biliona USD - wynika z raportu Experis „Prognozy CIO na 2025 rok: Kluczowe priorytety dla liderów technologii”. Podano, że to właśnie w cyberbezpieczeństwo firmy zamierzają inwestować najwięcej, deklaruje tak 77 proc. uczestników badania.
"Globalne straty spowodowane cyberprzestępczością osiągnęły w 2024 roku wartość 9,5 biliona dolarów. Gdyby ta kwota odpowiadała produktowi krajowemu brutto jakiegoś państwa, byłaby to trzecia co do wielkości gospodarka świata, ustępująca jedynie Stanom Zjednoczonym i Chinom" - napisano.
W badaniu przeprowadzonym przez Experis, aż 41 proc. dyrektorów ds. IT (CIO) wskazuje cyberbezpieczeństwo jako swoje największe zmartwienie, a rosnące zagrożenia w tym obszarze stają się coraz poważniejszym problemem dla firm.
Na drugim miejscu znajduje się integracja sztucznej inteligencji, którą uznaje za wyzwanie 19 proc. respondentów. Kolejnym obszarem, który budzi niepokój CIO, jest bycie na bieżąco z najnowszymi technologiami (15 proc.). Wśród kolejnych wyzwań pojawia się zarządzanie ryzykiem i spełnianie wymogów regulacyjnych (9 proc.), utrzymanie operacji (7 proc.) oraz odpowiadanie na potrzeby klientów (6 proc.).
Jak zaznacza Paweł Łopatka, dyrektor Experis w Polsce, cyberbezpieczeństwo to dziś nie tylko domena IT, ale kluczowy filar odporności biznesowej.
"W dobie powszechnej cyfryzacji każda organizacja – niezależnie od branży opiera swoją działalność na danych. Rosnąca liczba ataków, coraz bardziej zaawansowane techniki hakerskie oraz ryzyko utraty reputacji sprawiają, że liderzy IT muszą traktować ten obszar jako absolutny priorytet. Jedna luka w systemie może doprowadzić do paraliżu operacyjnego, strat finansowych, a nawet konsekwencji prawnych. Dlatego cyberbezpieczeństwo stało się fundamentem każdej nowoczesnej strategii technologicznej" – powiedział Paweł Łopatka.
Z raportu wynika, że organizacje planują w 2025 roku znaczące inwestycje w obszarze cyberbezpieczeństwa. Aż 77 proc. liderów IT zamierza zwiększyć budżety na tę dziedzinę, aby skuteczniej stawić czoła rosnącym zagrożeniom. Dodatkowo, 68 proc. respondentów wskazuje na rozwiązania chmurowe, a 67 proc. na sztuczną inteligencję, jako kluczowe obszary inwestycji.
Kolejnym trendem będą inwestycje w rozwiązania SaaS, które planuje rozwijać 66 proc. badanych, a także w szkolenia i rozwój (64 proc.) oraz obszar cyfrowego środowiska pracy (60 proc.).
"Wraz trendem dotyczącym cyberbezpieczeństwa rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających praktyczne doświadczenie w takich obszarach jak zarządzanie tożsamością, reagowanie na incydenty czy ochrona środowisk chmurowych. Równolegle rozwój sztucznej inteligencji tworzy nowe wyzwania, od bezpieczeństwa algorytmów po etykę przetwarzania danych" – powiedział Paweł Łopatka.
"Obserwujemy wyraźny wzrost zapotrzebowania na ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, nie tylko w dużych korporacjach, ale również w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Co istotne, rośnie popyt na specjalistów operacyjnych, również na liderów potrafiących współtworzyć polityki bezpieczeństwa i doradzać zarządom" - dodał.
Wskazał, że jednocześnie deficyt odpowiednich kompetencji jest faktem – gwałtowny wzrost potrzeb kadrowych wyprzedza tempo kształcenia nowych talentów. Firmy odpowiadają na to, inwestując w reskilling, rozwój wewnętrznych kompetencji oraz współpracę z partnerami outsourcingowymi.
W kontekście przyszłych wyzwań, CIO wskazali trzy kluczowe działania, które ich zdaniem powinny pomóc firmom osiągnąć sukces. Pierwszym z nich jest wzmocnienie cyberbezpieczeństwa (35 proc.). Kolejnym priorytetem jest dostosowanie strategii IT do celów biznesowych (34 proc.), co pozwala na lepszą integrację technologii z potrzebami organizacji. Na trzecim miejscu znajduje się optymalizacja operacji IT, mająca na celu oszczędności kosztów i zwiększenie efektywności (30 proc.).
CIO wskazali również na ważność budowania wysoko wydajnych zespołów IT (26 proc.) oraz prowadzenie organizacji przez procesy transformacji technologicznej (23 proc.). Część z nich wspomina o monitorowaniu zmieniających się przepisów prawnych oraz zapewnieniu, że organizacja działa zgodnie z obowiązującymi regulacjami, aby uniknąć ryzyk prawnych i finansowych (20 proc.), a także o przyspieszeniu realizacji programów IT (19 proc.).
W ramach badania przeanalizowano opinie 1.393 liderów, w tym 480 członków najwyższej kadry zarządzającej (CIO, CTO) w obszarze technologii oraz 913 decydentów w obszarze technologii. (PAP Biznes)
alk/ ana/