Dynamika PKB strefy euro może spaść o 1 proc. po wyborze Trumpa na prezydenta – Goldman Sachs (opinia)
Szacowana dynamika wzrostu gosp. strefy euro może obniżyć się o 1 proc., jeśli Donald Trump zostanie w listopadzie wybrany na prezydenta USA – podano w raporcie Goldman Sachs. Analitycy wskazują, na takie czynniki jak możliwość nałożenia nowych ceł na import do USA oraz niepewność geopolityczną.
„Nasze szacunki bazowe wskazują na znaczny cios w europejski PKB wynoszący około 1 proc. przy skromnym wzroście inflacji o 0,1 pp. Widzimy, że większość ciosu dla wzrostu odzwierciedla skutki wyższej niepewności pod rządami Trumpa — zarówno w odniesieniu do polityki handlowej, jak i ryzyka geopolitycznego — które obciążają popyt i tym samym wyciszają wszelkie presje inflacyjne w górę wynikające z taryf. Reelekcja Trumpa stanowiłaby znaczne ryzyko spadkowe dla naszej konstruktywnej prognozy wzrostu PKB dla strefy euro” – podano w raporcie.
„Trump zobowiązał się do nałożenia ogólnego cła w wysokości 10 proc. na cały import z USA (w tym z Europy), co prawdopodobnie doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu niepewności polityki handlowej, podobnie jak miało to miejsce w latach 2018–2019” – dodano.
W ocenie zespołu Goldman Sachs zwiększenie niepewności w handlu po ewentualnym wyborze Trumpa na prezydenta może najmocniej odbić się na niemieckiej gospodarce.
„Zakładamy podobny szok niepewności w sferze polityki handlowej, jaki zaobserwowano w czasie pierwszej kadencji Trumpa, co oznacza znaczny cios dla danych w Europie, zgodnie z naszym modelem statystycznym” – napisano.
„Szacujemy, że negatywne skutki niepewności w polityce handlowej są w Niemczech poważniejsze niż w innych krajach strefy euro, co odzwierciedla większą otwartość i zależność tego kraju od działalności przemysłowej” – dodano.
W raporcie napisano, że w świetle powyższych założeń, kolejna kadencja Trumpa w Białym Domu byłaby argumentem za kontynuacją obniżek stóp proc. przez Europejski Bank Centralny.
„Biorąc pod uwagę większy (i trwalszy) wpływ na aktywność gospodarczą niż na inflację, spodziewalibyśmy się, że reelekcja Trumpa wzmocni argumenty za kontynuacją obniżek stóp procentowych EBC w 2025 r., przy czym proste reguły Taylora wskazują na dodatkowe obniżki w wysokości 30–40 pb.” – wskazywano w raporcie.
Według analityków Goldman Sachs polityka Trumpa w zakresie wydatków na zbrojenia oraz polityki fiskalnej także może mieć wpływ na europejską gospodarkę.
„Reelekcja Trumpa prawdopodobnie pociągnie za sobą odnowione naciski na obronę i bezpieczeństwo Europy. Spełnienie wymogu NATO, aby wydawać 2 proc. PKB na obronę i zrekompensować zmniejszone wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy, może kosztować UE dodatkowe 0,5 proc. PKB rocznie. Jednakże wszelkie wynikające z tego zwiększenie wzrostu prawdopodobnie będzie ograniczone przez skromne mnożniki wydatków wojskowych w Europie, presję na wzrost długoterminowych rentowności obligacji z wyższych deficytów i negatywne skutki dla zaufania wynikające z podwyższonego ryzyka geopolitycznego” – podano.
„Odnowione obniżki podatków i deregulacja za Trumpa mogą rozlać się na Europę poprzez silniejszy popyt w USA i zmiany w warunkach finansowych. Szacujemy, że ulgi podatkowe w wyniku republikańskiego zwycięstwa mogą zwiększyć aktywność w strefie euro o około 0,1 proc. Jednakże czysto finansowy efekt rozlania prawdopodobnie będzie ograniczony, ponieważ spodziewamy się, że wpływ wyższych długoterminowych stóp proc. zostanie zrównoważony przez zauważalnie słabsze euro” – dodano. (PAP Biznes)
kkr/ gor/