DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA odbijają po zamieszaniu w związku z taryfami USA

Kontrakty w USA zwyżkują po trzech burzliwych sesjach po ogłoszeniu przez USA taryf na import. Indeksy w Europie również zwyżkują. Rynki starają się ocenić perspektywy dla rynku akcji wobec pogarszających się prognoz makro. Rentowności obligacji rosną.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 2,3 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 2,6 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 2,13 proc.
„Na razie jest to bardziej chwilowe odbicie, niż pełnoprawne ożywienie, ponieważ czynniki fundamentalne, które spowodowały wyprzedaż, jak dotąd się nie zmieniły” – powiedziała Fiona Cincotta, starsza analityczka rynkowa w City Index.
Inwestorzy oceniają ostatnie doniesienia ws. polityki handlowej USA. Mimo wielu komentarzy ze strony Donalda Trumpa ws. taryf w poniedziałek, prezydent USA nie sprecyzował, czego oczekuje od partnerów handlowych w zamian za obniżenie stawek celnych, ani czy w ogóle jest skłonny udzielić jakiejkolwiek ulgi.
Trump ocenił w poniedziałek, że oferta ze strony UE, by znieść cła na towary przemysłowe w handlu z USA nie jest wystarczająca. Amerykański przywódca wykluczył też zawieszenie ceł, choć stwierdził, że w rozmowach handlowych z różnymi państwami dokonują się "wielkie postępy".
W poniedziałek Trump zagroził też, że nałoży w środę dodatkowe, 50 proc. cło na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się ze swoich ceł odwetowych zapowiedzianych w piątek. Z kolei Pekin odpowiedział we wtorek, że: "Chiny będą walczyć do końca".
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent powiedział, że odpowiedź Chin była wielkim błędem, według niego Pekin przegra tę rozgrywkę.
Stratedzy BlackRock Jean Boivin i Wei Li obniżyli w poniedziałek rekomendację dla akcji amerykańskich do „neutralnie” z „przeważaj” w perspektywie trzech miesięcy, wskazując, że spodziewają się większej presji na aktywa ryzykowne w najbliższej przyszłości, biorąc pod uwagę znaczną eskalację napięć w globalnym handlu.
Prezes BlackRock Larry Fink powiedział, że większość prezesów, z którymi rozmawiał, uważa, że USA już pogrążyły się w recesji.
Zespół ds. strategii w Goldman Sachs, w tym Peter Oppenheimer i Lilia Peytavin, ocenił, że wyprzedaż akcji może przerodzić się w trwający dłużej cykliczny rynek niedźwiedzia, ponieważ ryzyko recesji rośnie.
Uwaga inwestorów będzie kierować się w tym tygodniu na rozpoczynający się w piątek sezon wyników spółek za I kw. W piątek przed sesją swoje raporty finansowe przedstawią największe banki z Wall Street, tj. JPMorgan, Morgan Stanley i Wells Fargo.
Według danych zebranych przez Bloomberg Intelligence analitycy przewidują obecnie, że w pierwszym kwartale zyski S&P 500 wzrosną rok do roku o 6,7 proc., w porównaniu z około 11,1 proc. na początku listopada. Przez cały 2025 r. spodziewają się wzrostu zysków o 9,4 proc., w porównaniu z prognozą na poziomie 12,5 proc. na początku roku.
Główny strateg UBS Investment Bank Bhanu Baweja powiedział w poniedziałek, że cła mogą uderzyć w konsumentów tak mocno, że istnieje ryzyko, że spółki z indeksu S&P 500 nie odnotują w tym roku żadnego wzrostu zysków.
Nvidia przewodzi wzrostom spółek tzw. wspaniałej siódemki w handlu przedsesyjnym, zyskując 4,5 proc. Apple rośnie o 2 proc. przed sesją po tym, jak akcje producenta iPhone’a spadły o 19 proc. w ciągu ostatnich trzech sesji, co było największym trzydniowym spadkiem od lipca 2001 r.
Akcje Broadcom rosną o 6,5 proc. przed sesją po tym, jak spółka podała, że dokona skupu akcji własnych o wartości 10 mld USD.
UnitedHealth Group zyskuje 6,5 proc. przed sesją po tym, jak USA ogłosiły 5,06-proc. wzrost stawek płatności dla prywatnych ubezpieczycieli za plany zdrowotne Medicare Advantage na rok 2026. Humana rośnie o 14 proc. przed sesją.
CVS Health zyskuje 8,5 proc. Ubezpieczyciel mianował dyrektora UPS Briana Newmana swoim dyrektorem finansowym.
W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,91 proc., do 37.965,60 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,23 proc. i wyniósł 5.062,25 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,10 proc. do 15.603,26 pkt.
W opinii analityków, poniedziałkowa sesja na Wall Street miała szalony przebieg, a indeks Dow Jones Industrial odnotował największy w historii wzrost punktów w ciągu dnia, po słabym otwarciu.
Bitcoin rośnie o 2 proc. i jego kurs wynosi 79.888 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 40,60 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 2,12 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 2,1 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 2,16 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 2,5 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 2,2 proc.
Według członka Rady Prezesów EBC Gediminasa Simkusa Europejski Bank Centralny powinien obniżyć stopy procentowe w przyszłym tygodniu z powodu ofensywy taryfowej prezydenta USA Donalda Trumpa.
Analityk Societe Generale Anatoli Annekov ocenił, że EBC może obniżyć stopy proc. w kwietniu, czerwcu i lipcu, nie wykluczając przy tym ruchu o 50 pb.
Saab rośnie o 10 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "trzymaj" ze "sprzedaj" przez analityków Danske Bank.
Zyskują także inne spółki sektora obronnego, które mocno zniżkowały w ciągu ostatnich sesji. Niemiecki Renk Group rośnie o 10,5 proc., a brytyjski Rolls-Royce o 8 proc.
Stellantis spada o 2 proc. McKinsey ma dokonać przeglądu strategicznego dotyczącego marek maserati i Alfa Romeo wobec rosnącej presji ze strony taryf USA na import samochodów. Produkcja samochodów koncernu Stellantis spadła w I kw. do najniższego poziomu od 1956 r.
Infineon Technologies rośnie o 1,5 proc. po zgodzie na przejęcie spółki Marvell Technology.
Dolar osłabia się o 0,09 proc. wobec koszyka walut do 103,17 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,31 proc. do 1,0938.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,72 proc. do 146,87.
Kurs funta zwyżkuje o 0,48 proc. wobec dolara do 1,2777.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 3 pb. do 4,20 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,64 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +41 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -8 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb. do 2,65 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 0,25 proc. do 60,85 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 0,2 proc. do 64,33 USD/b.
Goldman Sachs wskazuje, że istnieje potencjał spadku ceny ropy Brent poniżej 40 USD za baryłkę w przypadku ekstremalnego scenariusza, gdy wojna handlowa zaostrzy się, a zapasy wzrosną. (PAP Biznes)
kek/ ana/