DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; cła i wyniki za I kw. w centrum uwagi
Kontrakty w USA zniżkują, a indeksy w Europie są na plusach. Inwestorzy oceniają ostatnie doniesienia dotyczące polityki handlowej USA, a także wyniki spółek za I kw. Dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,21 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,25 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,17 proc.
Inwestorzy oceniają ostatnie wiadomości dotyczące polityki handlowej USA. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump powiedział, że rozważa możliwość czasowych zwolnień z ceł na importowane do Stanów Zjednoczonych pojazdy i części samochodowe, aby dać producentom samochodów więcej czasu na uruchomienie produkcji w USA.
Donald Trump powiedział dziennikarzom w Gabinecie Owalnym, że firmy przechodzą na używanie części, które zostały wyprodukowane w Kanadzie, Meksyku i w innych miejscach, więc potrzebują trochę czasu, bo będą je produkować w USA.
„Rynki po raz kolejny muszą zmierzyć się z następnym odroczeniem ceł przez USA, tym razem na samochody, ale to znów jedynie zwiększa niepewność” — powiedział Marc Ostwald, główny ekonomista w ADM Investor Services International.
Dan Ives, globalny szef badań technologicznych w Wedbush Securities, powiedział, że gdyby weszły w życie cła na technologie wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa, amerykański sektor technologiczny cofnąłby się o dekadę.
Akcje Boeinga spadają o 3 proc. przed sesją po tym, jak Bloomberg News podał, że Chiny nakazały liniom lotniczym nieprzyjmowanie dalszych dostaw samolotów tej firmy.
Bank of America zyskuje 1,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Przychody spółki wyniosły w I kw. 27,40 mld USD vs konsensus rynkowy na poziomie 26,99 mld USD.
Akcje Johnson & Johnson spadają o 1 proc. przed sesją, mimo że zysk na akcję spółki w I kw. wyniósł 2,77 USD wobec oczekiwanych 2,58 USD za akcję.
Citigroup rośnie o 0,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Zysk na akcję banku w I kw. wyniósł 1,96 USD. Oczekiwano 1,86 USD na akcję.
W tym tygodniu raporty za I kw. opublikują jeszcze m.in. Netflix i UnitedHealth.
Według Brendy Vingiello, dyrektorki ds. inwestycji w Sand Hill Global Advisors, ten sezon może jeszcze nie zapewnić inwestorom jasności co do tego, w jaki sposób nowe taryfy Trumpa wpłyną na firmy.
„Myślę, że jeśli chodzi o sezon wyników, zobaczymy wiele niepewności w odniesieniu do niektórych firm. Nie sądzę, żebyśmy mieli wiele odpowiedzi po tym sezonie wyników poza tym, że I kw. był prawdopodobnie całkiem niezły” – powiedziała w CNBC.
Jak wynika z raportu BofA Global Research, globalni inwestorzy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ograniczyli swoje udziały w akcjach amerykańskich, a rekordowa liczba menedżerów stwierdziła, że zamierza nadal ograniczać swoją eskpozycję na USA. Spośród respondentów ankiety BofA, 73 proc. stwierdziło, że tzw. wyjątkowość rynku akcji USA osiągnęła szczyt.
W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,78 proc., do 40.524,79 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,79 proc. i wyniósł 5.405,97 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,64 proc. do 16.831,48 pkt.
Indeks S&P 500 spadł w tym roku o 8,1 proc., podczas gdy Dow Jones stracił około 4,8 proc., a skoncentrowany na spółkach technologicznych Nasdaq Composite zanotował spadek o prawie 13 proc.
Bitcoin rośnie o 0,5 proc. i jego kurs wynosi 85.399 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 31,33 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,6 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,93 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,18 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,8 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 1 proc.
W Europie we wtorek subindeks Stoxx 600 Autos and Parts idzie w górę o 2,1 proc. Porsche jest na plusie o 1,5 proc. Stellantis rośnie o 4 proc. Renault idzie w górę o 1,5 proc. Volvo Cars zyskuje 2,5 proc. Mercedes-Benz notuje wzrost o 2 proc. BMW rośnie o 3 proc., a Volkswagen idzie wyżej o 2 proc.
BE Semiconductor zyskuje 8,5 proc. po przejęciu pakietu akcji spółki przez Applied Materials.
LVMH spada o 7,5 proc. po tym, jak spółka opublikowała słabsze wyniki sprzedaży. Wpływ na to miał niższy popyt na towary luksusowe tej firmy w Chinach i USA.
Ericsson zyskuje 5,5 proc. po tym, jak producent sprzętu telekomunikacyjnego poinformował o znacznie lepszych niż oczekiwano bazowych zyskach w pierwszym kwartale.
Akcje Fugro spadają o 15 proc. po tym, jak holenderski firma branży danych geologicznych obniżyła swoje prognozy przychodów i zysków w pierwszym kwartale.
B&M zwyżkuje o 2,5 proc. po podwyższeniu rocznych prognoz zysku.
TomTom idzie wyżej o 24,5 proc. po publikacji pozytywnych danych finansowych za I kw.
Dolar umacnia się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 99,81 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,26 proc. do 1,1319.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,27 proc. do 142,95.
Kurs funta zwyżkuje o 0,22 proc. wobec dolara do 1,3218.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 1 pb. do 4,39 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,83 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +54 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +5 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb. do 2,54 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 0,4 proc. do 61,29 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 0,37 proc. do 64,63 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/