DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zniżkują; na rynkach obawy o handel

Kontrakty w USA spadają, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Inwestorzy oceniają sytuację w handlu międzynarodowym po tym, jak prezydent USA D. Trump zapowiedział wprowadzenie 30 proc. ceł na import z UE i Meksyku. Obligacje osłabiają się.


Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,29 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,29 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,3 proc.

Inwestorzy oceniają sytuację po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił 30-procentowe stawki celne dla UE i Meksyku.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że 1 sierpnia nałoży 30-proc. cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku.

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz ocenił w niedzielę, że 30-procentowe cła USA uderzyłyby w serce niemieckiego przemysłu eksportowego.

Merz podał, że przeprowadził konsultacje w sprawie taryf z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, szefową KE Ursulą von der Leyen i prezydentem Donaldem Trumpem.

Unijny komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz poinformował w poniedziałek w Brukseli, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone zbliżają się do korzystnego dla obu stron wyniku rozmów handlowych.

Ekonomiści Goldman Sachs szacują, że wprowadzenie 30-proc. ceł USA na import z Unii Europejskiej od 1 sierpnia może doprowadzić do obniżenia poziomu PKB strefy euro o 1,2 proc.

Według Sharon Bell, starszej strateg ds. akcji w Goldman Sachs, w ostatnich tygodniach rynki zachowywały się nieco optymistycznie, a inwestorzy spodziewali się uzgodnienia pewnego rodzaju ram handlowych między USA i UE, które jednak jeszcze nie zostały uzgodnione.

„Ruchy na rynkach nie były duże od czasu, gdy inwestorzy uznali te groźby za taktykę negocjacyjną Waszyngtonu, mającą na celu zmuszenie drugiej strony do zawarcia umowy” – podali analitycy ING w raporcie.

„Posługując się największym możliwym banałem, można powiedzieć, że dla nas wszystkich śledzenie rozwoju sytuacji w polityce handlowej to nadal jest jazda bez trzymanki, nawet jeśli rynek w coraz większym stopniu przezwyciężył swoje obawy i zadbał o odpowiednie zaopatrzenie w tabletki na chorobę lokomocyjną” – powiedział strateg Deutsche Bank Jim Reid.

RBC Capital Markets podniósł swój poziom docelowy dla indeksu S&P 500 na koniec roku do 6.250 pkt. z 5.730 pkt. Jest to już druga podwyżka w tym roku dokonana przez ten dom maklerski. RBC wskazywał, że powodem tej podwyżki są lepsze nastroje inwestorów i rosnące skupienie na perspektywach gospodarczych na 2026 r.

Uwaga rynków przesuwa się powoli na rozpoczynający się sezon wyników. Największe banki z Wall Street mają opublikować wyniki kwartalne w tym tygodniu, a JPMorgan rozpocznie sezon wyników finansowych we wtorek.

Według danych LSEG IBES, zyski spółek S&P mają wzrosnąć o 5,8 proc, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, co stanowi spadek w porównaniu z oczekiwaniami na poziomie 10,2 proc. na dzień początku II kw.

Analitycy wskazują, że Wall Street przygotowuje się na najsłabszy sezon od połowy 2023 roku i według Goldman Sachs jest to kluczowe źródło niepewności dla klientów.

Mimo to, według Michaela Wilsona z Morgan Stanley rewizje zysków pokazują duże rozbieżności między sektorami, co stwarza okazję do doboru akcji. W ocenie Wilsona kluczowe tematy to wpływ ceł, osłabienia dolara oraz wydatki związane ze sztuczną inteligencją.

W najbliższych dniach inwestorzy będą też monitorować odczyt inflacji w USA za czerwiec, który zostanie opublikowany we wtorek. Rynek oczekuje 2,6 proc. rdr i 2,9 proc. dla bazowej CPI, wobec 2,4 proc. i 2,8 proc. poprzednio.

„Warto zauważyć, że inwestorzy już uwzględniają w wycenach oczekiwania na obniżki stóp proc. Jeśli dane wskażą na silniejszą niż oczekiwano presję inflacyjną lub napiętą sytuację na rynku pracy, Fed może być zmuszony do opóźnienia obniżek stóp procentowych, co potencjalnie może wywołać szok cenowy na rynkach akcji” – wskazywała Linh Tran, analityczka rynku w XS.com.

Synopsys zyskuje 3,5 proc. przed sesją. Synopsys zapewnił sobie zgodę Chin na przejęcie Ansys za kwotę 35 mld USD. Jest to znaczący sukces dla firmy uważanej za kluczową dla utrzymania dominacji Stanów Zjednoczonych w niektórych aspektach technologii produkcji półprzewodników.

Akcje Boeinga rosną o 1,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak wstępny raport z dochodzenia w sprawie katastrofy Air India zasugerował brak natychmiastowych działań przeciwko producentowi samolotów.

Akcje spółek kryptowalutowych idą w górę przed sesją po tym, jak bitcoin po raz pierwszy przekroczył poziom 120.000 dolarów. Coinbase Global rośnie o 1,5 proc., Bitfarms o 4,5 proc. Strategy zyskuje 3 proc., a Riot Platforms 3,5 proc.

Bitcoin rośnie o 2,16 proc. i jego kurs wynosi 121.745 USD za token.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,63 proc. i wyniósł 44.371,51 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,33 proc. i wyniósł 6.259,75 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,22 proc. do 20.585,53 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 17,44 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,63 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,92 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,43 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,36 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,3 proc.

Brenntag spada o 2 proc. Niemiecka spółka chemiczna obniżyła swoje prognozy zysku na ten rok.

Finnair zyskuje 4 proc. Spółka osiągnęła porozumienie związkowe, które umożliwi zapobiegnięcie strajkom personelu.

Coor Service Management rośnie o 8 proc. EBIT spółki w II kw. przekroczył rynkowy konsensus.

Inwido traci 8,5 proc. po rozczarowujących danych o sprzedaży w II kw.

Dolar umacnia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 97,88 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,01 proc. do 1,1689.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,02 proc. do 147,37.

Kurs funta zniżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,3487.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb. do 4,44 proc. Dochodowość 30-letnich UST zwyżkuje o 4 pb. do 4,99 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +54 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +9 pb.

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,74 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 1,48 proc. do 69,46 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent rosną o 1,36 proc. do 71,32 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5760 0,14%
1 EUR 4,2614 0,12%
1 GBP 4,9151 -0,33%
100 JPY 2,4758 -0,12%
1 USD 3,6475 0,12%