DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zniżkują; rynki czekają na wystąpienie Powella
Kontrakty w USA spadają, a indeksy w Europie są głównie na plusach. Inwestorzy oczekują na komentarze prezesa Fedu J. Powella przed Kongresem USA. Rentowności obligacji rosną.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,28 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,24 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,47 proc.
Inwestorzy czekają teraz na komentarze prezesa Fedu. We wtorek i środę Jerome Powell uda się na Kapitol, gdzie wystąpi przed komisjami amerykańskiego Senatu i Kongresu.
"Przekaz Powella po styczniowym spotkaniu był taki, że Fed nie będzie spieszyć się z dalszymi cięciami, dopóki gospodarka jest silna i nie widzimy powodu, dla którego miałby zmieniać swoje przesłanie” – powiedziała Elisabet Kopelman, ekonomistka amerykańska w SEB.
"Fed do tej pory słusznie unikał komentowania możliwych skutków polityki handlowej i imigracyjnej nowej administracji, ale pojawienie się nowych informacji na temat środków taryfowych od zeszłego tygodnia daje Powellowi platformę do dodania większej ilości szczegółów na temat procesu myślowego” – napisali analitycy Societe Generale w raporcie.
Według danych LSEG inwestorzy spodziewają się co najmniej jednej obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku, a prawdopodobieństwo kolejnej obniżki o tej samej skali wynosi 60 proc.
Inwestorzy będą też czekać na środowy odczyt CPI w USA za styczeń.
„Dane nt. CPI w USA będą najważniejsze w tym tygodniu. Ryzyko jest asymetryczne; gdyby inflacja miała wzrosnąć, byłoby to gorsze dla rynków kredytowych niż korzyść, gdyby inflacja miałaby spaść” – powiedział Viktor Hjort, globalny szef ds. strategii kredytów i instrumentów pochodnych w BNP Paribas.
Prezydent Donald Trump nałożył 25-proc. cła na zagraniczną stal i aluminium, w tym dla głównych dostawców - Meksyku i Kanady - od 12 marca. W ocenie Goldman Sachs doprowadzi to wzrostu cen.
„Rynki zakładają, że cła Trumpa są taktyką negocjacyjną, dlatego czekają, aby zobaczyć rzeczywisty wpływ taryf” — powiedział George Lagarias, główny ekonomista w Forvis Mazars.
Coca-Cola zyskuje 3 proc. Wyniki finansowe spółki za IV kw. były lepsze od oczekiwań.
First Solar zyskuje 1,5 proc. przed sesją. Mizuho podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „równoważ”.
Akcje spółki Phillips 66 zyskują 6,5 proc. przed sesją po tym, jak agencja Reutera podała, że Elliott Investment Management zgromadził udziały o wartości ponad 2,5 mld USD w tej spółce naftowej.
Jak wynika z danych zebranych przez LSEG, ponad połowa spółek z indeksu S&P 500 opublikowała już swoje wyniki kwartalne, a 76,6 proc. z nich przebiło oczekiwania analityków.
W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,38 proc. do 44.470,41 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,67 proc. i wyniósł 6.066,44 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,98 proc. do 19.714,27 pkt.
Bitcoin rośnie o 0,3 proc. i jego kurs wynosi 97.688 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 16,16 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,32 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,27 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,13 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,04 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rosną o 0,09 proc.
BP traci 1 proc. po tym, jak gigant paliwowy zobowiązał się do zresetowania strategii firmy, ponieważ odnotował 35-proc. spadek rocznych zysków.
Entain spada o 10,5 proc. po tym, jak brytyjski bukmacher ogłosił odejście CEO Gavina Isaacsa po zaledwie pięciu miesiącach na stanowisku.
Var Energi rośnie o 2,5 proc. po tym, jak firma zajmująca się poszukiwaniem oraz produkcją ropy naftowej i gazu podniosła dywidendę i odnotowała zysk operacyjny w czwartym kwartale zgodnie z oczekiwaniami.
Szwajcarska firma testująca i certyfikująca SGS rośnie o 6,5 proc. po tym, jak odnotowała roczną sprzedaż zgodną z prognozami i lepszy od oczekiwanego zysk.
EssilorLuxottica rośnie o 1 proc. po tym, jak Jefferies podniósł rekomendację dla akcji francusko-włoskiego producenta okularów do „kupuj” z „trzymaj”.
Kemira spada o 8 proc. po tym, jak fiński producent rozwiązań chemicznych nie spełnił prognoz zysków w czwartym kwartale z powodu słabszych marż i wyższych niż oczekiwano jednorazowych kosztów.
Renk Group rośnie o 7,5 proc. po podwyższeniu przez KNDS udziałów w Renk do 25,1 proc.
DSM-Firmenich zyskuje 4 proc., najmocniej od 30 lipca 2024, po tym, jak firma produkująca składniki odżywcze i aromaty zgodziła się sprzedać swoje udziały w spółce Feed Enzyme Alliance firmie Novonesis za 1,5 mld euro.
Beneteau zyskuje 13,5 proc. po publikacji wyników finansowych i pozytywnych wytycznych. Do tego analitycy Gilbert Dupont podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "akumuluj".
Mediobanca rośnie o 2 proc. po tym, jak dane finansowe spółki okazały się lepsze od rynkowego konsensusu.
Stora Enso traci 4,5 proc., wyniki firmy za IV kw. nie spełniły rynkowych oczekiwań.
Dolar osłabia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 108,24 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,14 proc. do 1,0319.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,35 proc. do 152,40.
Kurs funta zwyżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,2385.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,54 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,75 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +24 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +19 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,37 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 1,43 proc. do 73,36 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 1,48 proc. do 77 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/