DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie głównie na plusach; giełdy w USA zamknięte
Notowania na europejskich giełdach głównie zwyżkują, a giełdy w USA są zamknięte z powodu żałoby po śmierci byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Inwestorzy nie chcą podejmować ryzyka w związku z niepewnością dotyczącą handlu USA pod rządami prezydenta-elekta Donalda Trumpa.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,25 proc.
FTSE 100 rośnie o 0,69 proc., CAC 40 zwyżkuje o 0,42 proc., a DAX traci 0,06 proc.
Wolumeny handlu w Europie są niższe niż zwykle, ponieważ rynki amerykańskie są zamknięte w czwartek, by uczcić pamięć zmarłego pod koniec grudnia byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera.
Według strategów Goldman Sachs Group, podwyższone wyceny już uwzględniają pozytywne wiadomości i prawdopodobnie ograniczą przyszłe wzrosty.
„Chociaż spodziewamy się, że rynki akcji będą robić dalsze postępy w ciągu całego roku, w dużej mierze napędzane przez zyski spółek, są one coraz bardziej podatne na korektę spowodowaną albo dalszym wzrostem rentowności obligacji i/lub rozczarowaniem z powodu danych ekonomicznych lub wzrostem zysków” – napisał w raporcie zespół Goldman Sachs, kierowany przez Petera Oppenheimera.
Inwestorzy przygotowują się na prezydenturę Donalda Trumpa przed jego inauguracją 20 stycznia.
„Obecnie istnieje nadzieja, że groźby Trumpa są raczej narzędziem w strategii do rozpoczęcia negocjacji niż kompletnym zakończeniem, w którym na pewno nałoży cła na Europejczyków. Istnieje więc nadzieja, że sprawy nie muszą potoczyć się tak źle, jak on udaje, że mogą” — powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka rynkowa w Swissquote Bank.
Sektor handlu detalicznego zniżkuje o 1,2 proc. Tesco, największa brytyjska sieć supermarketów, spada o 1 proc. po tym, jak utrzymała całoroczną prognozę zysków.
Marks & Spencer spada o 7 proc. po tym, jak ostrzegł przed kosztami i przeciwnościami ekonomicznymi w tym roku.
Brytyjski dyskontowy detalista B&M spada o 9,5 proc. po obniżeniu górnego przedziału swojej rocznej prognozy zysków.
Greggs traci 12,5 proc. – sprzedaż w IV kw. rozczarowała inwestorów.
Berkeley Group Holdings zniżkuje o 1,5 proc. Dla akcji tej spółki analitycy Bank of America wznowili wydawanie rekomendacji na poziomie "poniżej rynku".
Immofinanz rośnie o 6,5 proc. Analitycy Kepler Cheuvreux podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".
Admiral Group traci 3 proc. Analitycy Mediobanca SpA wznowili wydawanie rekomendacji dla akcji spółki na poziomie "poniżej rynku".
Galapagos NV traci 4 proc. Spółka dzień wcześniej zyskała 12 proc., najwięcej od 3 lat, po informacji o podziale jej na dwa podmioty.
Tecan Group rośnie o 6,5 proc. po tym, jak szwajcarski producent sprzętu do nauk przyrodniczych opublikował dane o rocznej sprzedaży w 2024 r., która przekroczyła oczekiwania rynku.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,25 proc. do 42.635,20 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,16 proc. i wyniósł 5.918,24 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,06 proc. do 19.478,88 pkt.
Dolar umacnia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 109,17 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,18 proc. do 1,0299.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,43 proc. do 157,75.
Kurs funta zniżkuje o 0,63 proc. wobec dolara do 1,2282.
Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 4,65 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 4 pb. do 4,89 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +39 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +34 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,55 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zwyżkują o 0,44 proc. do 73,64 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 0,49 proc. do 76,54 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/