DZIEŃ NA RYNKACH: Na europejskich giełdach w poniedziałek spokojny handel
Europejskie giełdy zakończyły poniedziałkową sesję w okolicach zera, a na Wall Street panują pozytywne nastroje. W centrum uwagi znajdują się doniesienia dotyczące polityki handlowej, inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie EBC.
Na zamknięciu sesji indeks Stoxx 600 spadł o 0,13 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,04 proc., francuski CAC 40 spadł o 0,31 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,23 proc.
Jak wynika z nowego raportu opublikowanego w poniedziałek, notowane na londyńskiej giełdzie spółki wydały 59 ostrzeżeń o stratach w drugim kwartale tego roku. Oznacza to wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
46 proc. spółek wskazało zmiany polityki i niepewność geopolityczną jako główne czynniki wpływające na ich perspektywy. To najwyższy poziom odnotowany w tym zakresie od czasu rozpoczęcia publikacji raportu EY-Parthenon ponad 25 lat temu – i znaczny wzrost w porównaniu z 4 proc. firm notowanych na giełdzie w Wielkiej Brytanii, które wydały ostrzeżenia o zyskach związane z geopolityką w drugim kwartale 2024 roku.
Jak wynika z badania Deloitte, nastroje brytyjskich konsumentów w ubiegłym miesiącu odnotowały największy spadek od prawie 3 lat, co uwypukliło rosnące obawy dotyczące stale wyższej inflacji i spowolnienia na rynku pracy.
Oficjalne dane opublikowane w zeszłym tygodniu pokazały, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 4,7 proc. w ciągu trzech miesięcy do maja, co jest najwyższym poziomem od 2021 r.
Akcje notowanej na giełdzie w Irlandii spółki Ryanair zyskały około 6 proc. po tym, jak tania linia lotnicza ogłosiła zysk netto w wysokości 820 mln euro w pierwszym kwartale roku obrotowego, co znacznie przekroczyło oczekiwania na poziomie 716 mln euro zawarte w szacunkach LSEG.
Analityk Citi Charles Armitage w swojej nocie z poniedziałku stwierdził, że wyniki są „bardzo dobre”, podkreślając „nieco lepszy komentarz linii lotniczych na temat cen biletów” w całym roku.
Akcje producenta samochodów Stellantis spadły o 2,7 proc. po ogłoszeniu, że spodziewa się on straty netto w wysokości 2,3 mld euro w pierwszej połowie roku z powodu obciążeń netto przed opodatkowaniem i wczesnych skutków taryf amerykańskich.
Brytyjski gigant naftowy BP ogłosił, że Albert Manifold został nowym prezesem, następcą Helge Lunda. Notowana na giełdzie w Londynie spółka, która nadal znajduje się w centrum uwagi jako główny cel przejęcia, poinformowała, że Manifold dołączy do zarządu 1 września i obejmie stanowisko od 1 października.
W centrum uwagi są nadal taryfy, po tym jak Biały Dom powtórzył swoje stanowisko w sprawie ceł. W niedzielę sekretarz handlu USA Howard Lutnick nazwał 1 sierpnia „twardym terminem” dla krajów, które mają zacząć płacić cła, dodając jednak, że „nic nie stoi na przeszkodzie, by kraje rozmawiały z nami po 1 sierpnia”.
Kluczowa dla rynków finansowych będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.
Poza tym rynek będzie śledził doniesienia dotyczące globalnej polityki handlowej USA i ich partnerów.
UE przygotowuje plan odwetowy w obliczu możliwego zaostrzenia stanowiska handlowego USA.
Unijni urzędnicy mają się spotkać w tym tygodniu, aby opracować plan działań w odpowiedzi na możliwy scenariusz braku porozumienia handlowego z USA i prezydentem Donaldem Trumpem, którego pozycja negocjacyjna w sprawie ceł dla UE może być mocniejsza przed terminem 1 sierpnia.
"Starania UE ws. przygotowania dodatkowych środków odwetowych w przypadku braku porozumienia w handlu z USA mogą dzisiaj ciążyć na rynkach" - ocenia Joachim Klement, strateg Panmure Liberum.
Klement preferuje jednak akcje europejskich spółek nad amerykańskimi z powodu poprawiających się perspektyw regionalnych zysków i zagrożenie stagflacją w USA - w reakcji na taryfy celne.
Na rynku walutowym notowania EUR/USD zwyżkują o 0,705 proc. do 1,1707. Kwotowanie USD/JPY spada o 1 proc. do 147,34.
Bitcoin drożeje o 0,1 proc. do 118.587 USD. Obserwatorzy rynku, z którymi rozmawiała agencja CNBC Pro, nadal pozytywnie oceniają bitcoina i widzą potencjał dalszego wzrostu wartości kryptowaluty w dalszej części roku.
Na rynku ropy WTI na NYMEX tanieje o 0,4 proc. do 67,05 USD za baryłkę, a Brent na ICE spada o 0,55 proc. do 68,86 USD. (PAP Biznes)
pr/ osz/