DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga wzrostów i nowy rekord indeksu S&P 500
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się z przewagą wzrostów głównych indeksów, a S&P 500 ustanowił nowy historyczny rekord. Nastroje inwestorom poprawiają solidne wyniki kwartalne spółek oraz korzystne dane makro z amerykańskiej gospodarki.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 44.502,44 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 6.309,62 pkt. To nowy historyczny rekord tego indeksu.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,39 proc. do 20.892,69 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,87 proc. do 2.250,45 pkt.
Indeks VIX spada o 0,78 proc., do 16,52 pkt.
Solidny sezon wyników finansowych i oznaki odporności gospodarki spowodowały, że główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych osiągnęły najwyższy poziom w historii, pomimo obaw związanych ze zmianami w polityce celnej prezydenta Donalda Trumpa.
Gracze czekają na finał negocjacji handlowych pomiędzy USA a Unią Europejską.
Analitycy już od marca wyceniają wpływ co najmniej 10-procentowych ceł USA na wszystkie sektory w Europie, narażone na amerykańskie cła.
Negocjacje wydają się pozostawać w impasie, ponieważ Unia Europejska rozważa szerszy wachlarz możliwych środków zaradczych wobec Stanów Zjednoczonych. Tymczasem, według źródeł rządowych w Indiach, perspektywy zawarcia tymczasowej umowy handlowej między Indiami a Stanami Zjednoczonymi stały się mniej realne.
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent zaprzeczył, jakoby istniała pilna potrzeba zawarcia porozumień tylko po to, aby dotrzymać terminu wyznaczonego przez Trumpa na 1 sierpnia.
Prezydent Donald Trump kontynuował we wtorek ostrą krytykę działań Rezerwy Federalnej, ale zdawał się wycofywać z planów zwolnienia prezesa Jerome’a Powella. „I tak wkrótce odejdzie” – powiedział Trump reporterom.
"Uważam, że wykonał kiepską robotę, ale i tak wkrótce wyjdzie na wolność. Za osiem miesięcy wyjdzie na wolność” – powiedział Trump reporterom podczas rozmowy w Białym Domu.
Kadencja Powella na stanowisku prezesa kończy się w maju 2026 roku.
Do wymiany zdań doszło na tle ciągłych spekulacji na temat stabilności pozycji Powella i pytań prawnych dotyczących uprawnień Trumpa do odwołania szefa banku centralnego.
„Zawsze się spóźnia. Powinien był wielokrotnie obniżać stopy procentowe” – powiedział Trump.
Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w czerwcu spadł do -20 pkt. z -8 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -2 pkt.
Akcje spółek chipowych znalazły się pod presją, ponieważ pesymistyczne nastroje w branży zostały podsycone raportem The Wall Street Journal, w którym stwierdzono, że projekt sztucznej inteligencji SoftBank i OpenAI o wartości 500 miliardów dolarów napotkał trudności w uruchomieniu i ograniczył swoje krótkoterminowe plany.
W efekcie akcje Nvidii straciły na wartości ponad 3 proc.
Akcje General Motors straciły ponad 8 proc. po tym, jak firma odnotowała spadek podstawowego zysku w drugim kwartale o 32 proc. do 3 mld dolarów, obwiniając wysokie koszty ceł za zmniejszenie zysku netto o 1,1 mld dolarów. Akcje konkurencyjnej firmy Ford spadły o 1 proc.
Akcje spółki Coca-Cola zniżkowały o prawie 1 proc. po opublikowaniu raportu o kwartalnych zyskach i przychodach, które przewyższyły oczekiwania analityków, gdyż silny popyt w Europie zrównoważył słabsze wolumeny na innych rynkach.
Akcje Lockheed Martin straciły około 11 proc. po tym jak gigant lotniczy i obronny obniżył prognozę zysków na 2025 r., ponieważ poniósł straty w wyniku wojny celnej Trumpa.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 1,25 proc. do 66,36 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent spadają o 0,58 proc. do 68,81 USD/b. (PAP Biznes)
pr/