DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie wzrosty futures w USA; obawy o nowe cła Trumpa
Kontrakty w USA lekko rosną, a indeksy w Europie zniżkują. Na rynkach rosną obawy w obliczu zbliżającej się perspektywy nowych ceł, które zostały zapowiedziane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,06 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,07 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,06 proc.
Na rynkach rosną obawy, że powrót prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa do Białego Domu może wywołać globalną wojnę handlową.
Stacja CNN podała w środę, powołując się na źródła, że prezydent-elekt Donald Trump rozważa ogłoszenie stanu wyjątkowego w gospodarce narodowej, aby zapewnić prawne uzasadnienie dla szerokiego zakresu uniwersalnych taryf nałożonych na sojuszników i przeciwników.
Donald Trump we wtorek podczas konferencji prasowej w ciągu godziny wezwał do "wchłonięcia" Kanady przez USA, nie wykluczył użycia siły militarnej w celu przejęcia kontroli nad Kanałem Panamskim i Grenlandią.
Tymczasem inwestorzy obawiają się, że Rezerwa Federalna może opóźnić obniżki stóp procentowych, bo dane makro nadal wskazują na siłę amerykańskiej gospodarki. Według narzędzia FedWatch CME Group Fed obniży stopy proc. tylko raz w 2025 r., najprawdopodobniej w czerwcu.
„Dane potwierdzają nasz pogląd, że gospodarka USA powinna w tym roku osiągnąć miękkie lądowanie na korzyść aktywów ryzykownych, ograniczając jednocześnie Rezerwę Federalną do zaledwie 1-2 obniżek stóp procentowych” — powiedział Mansoor Mohi-uddin, główny ekonomista Bank of Singapore.
Inwestorzy będą z uwagą śledzić publikację protokołu z grudniowego posiedzenia Fedu, który zostanie opublikowany w środę o 20.00 czasu polskiego.
„Ciekawe byłoby zobaczyć, jak bardzo członkowie Rezerwy Federalnej są zaniepokojeni perspektywami dla inflacji, co potencjalnie uzasadniałoby znaczące rewizje grudniowych prognoz wydatków konsumpcyjnych oraz czy grudniowa obniżka stóp procentowych była kompromisem między jastrzębiami i gołębiami przed drugą prezydenturą Trumpa” – powiedział Achilleas Georgolopoulos, analityk rynku w XM.
Nvidia rośnie o 1,5 proc. tym, jak producent chipów zanotował spadek o 6 proc. we wtorek, największy jednodniowy spadek od początku września 2024 r.
Akcje producentów komputerów kwantowych zniżkują - Rigetti Computing spada o 26 proc., IonQ spada o 18 proc., a Quantum Computing traci 25 proc. po tym, jak szef Nvidii Jensen Huang powiedział, że komputery oparte na powstającej na bazie tej technologii będą dostępne dopiero za 30 lat.
Tapestry rośnie o 1 proc. po tym, jak Barclays podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „równoważ”.
We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,42 proc. do 42.528,36 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,11 proc. i wyniósł 5.909,03 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,89 proc. do 19.489,68 pkt.
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych będzie w czwartek zamknięta z powodu żałoby po śmierci byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera.
Cena bitcoina spada o 1,1 proc. do 95.350 za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 18,69 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,63 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,33 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 1,07 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,64 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,45 proc.
Tanieją akcje spółek związanych z energią wiatrową po komentarzach prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa dotyczących wycofania się rządu USA z budowania farm wiatrowych.
Akcje Orsted spadają o 7,5 proc. do najniższego poziomu od ponad roku. Vestas traci 7 proc. Siemens Energy spada o 7 proc. EDP Renovaveis zniżkuje o 6 proc.
Akcje Shell spadają o 2,5 proc. po tym, jak brytyjski gigant energetyczny obniżył prognozy dotyczące produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG) na czwarty kwartał 2024 r. i ostrzegł, że wyniki sprzedażowe jego działu chemikaliów i produktów naftowych będą znacznie niższe w porównaniu z trzecim kwartałem.
Teamviewer zyskuje 9,5 proc. po zanotowaniu wstępnych rocznych przychodów powyżej szacunków analityków.
SBB rośnie o 9,5 proc. Spółka podała, że niektóre fundusze Fir Free zaprzestały dochodzenia swoich roszczeń wobec firmy.
NN Group NV traci 3,5 proc. po tym, jak analitycy Morgan Stanley obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "niedoważaj" z "równoważ".
Firma inwestycyjna Partners Group i firma inwestycyjna EQT zyskują po 1,5 proc. po tym, jak Deutsche Bank podniósł rekomendację z „trzymaj” do „kupuj”.
Dolar umacnia się o 0,63 proc. wobec koszyka walut do 109,23 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,45 proc. do 1,0292.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,18 proc. do 158,21.
Kurs funta zniżkuje o 1,11 proc. wobec dolara do 1,2333.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,71 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,95 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +43 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +39 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 7 pb. do 2,55 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty zwyżkują o 0,48 proc. do 74,62 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 0,31 proc. do 77,28 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/