DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki futures w USA; kontynuacja niepewności wokół ceł
Amerykańskie futures zniżkowały w piątek - inwestorzy wciąż mają do czynienia z niepewnością wynikającą z groźby wojny handlowej, a do tego dane z USA pokazały wzrost inflacji i słabsze od oczekiwań wydatki Amerykanów.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,4 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,3 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,5 proc.
Preferowana przez Fed miara inflacji, deflator Core PCE, bez cen żywności i energii, wyniósł 0,4 proc. mdm wobec +0,3 proc. mdm miesiąc wcześniej, podczas gdy oczekiwano +0,3 proc.
W ujęciu rok do roku wskaźnik ten wyniósł 2,8 proc. rdr vs 2,6 proc. miesiąc wcześniej i również przekroczył oczekiwania na poziomie 2,7 proc. rdr.
Z kolei skorygowane o inflację wydatki konsumenckie wzrosły tylko o 0,1 proc. w lutym po spadku w styczniu.
Niepewność wśród inwestorów wywołuje też nadal groźba globalnej wojny handlowej. Według analityków, jeśli amerykańskie cła wzrosną drastycznie może to skurczyć realny PKB USA w tym roku 0,8 punktu procentowego w tym roku.
"W rezultacie amerykańskie PKB może wzrosnąć w tym roku jedynie o 1,7 proc., co by oznaczało spadek wobec 2,8 proc. w 2024 r." - ocenia Mark Zandi z Moody's Analytics.
W komunikacie w środę prezydent USA Donald Trump przedstawił swój plan wprowadzenia 25-proc. ceł na importowane samochody i lekkie ciężarówki, które wejdą w życie 2 kwietnia, podczas gdy cła na części samochodowe mają zacząć obowiązywać od 3 maja. Prezydent USA zagroził też, że nałoży dodatkowe cła na import z UE i Kanady, jeśli uzna, że koordynują działania na szkodę jego kraju w odpowiedzi na rozpoczętą przez Waszyngton wojnę handlową.
Niestabilna polityka handlowa Trumpa wywołała niepewność wśród inwestorów, którzy obawiają się, że nie tylko może zakłócić łańcuchy dostaw i ograniczyć inwestycje, ale także zwiększyć presję inflacyjną i zaszkodzić globalnemu wzrostowi gospodarczemu. Spadkami zareagowała m.in. branża motoryzacyjna.
Jednak zdaniem analityków część szoku została już zabsorbowana na rynku giełdowym.
Akcje Lululemon Athletica Inc. tracą 12,0 proc. przed sesją po tym, gdy spółka przedstawiła rozczarowujące prognozy na ten rok.
Spada też o 0,05 proc. indeks firm transportowych Dow Jones Transportation Average.
CoreWeave Inc. zebrał 1,5 mld dol. na swoim IPO, poniżej oczekiwań, co odzwierciedla niepewność na rynku.
Z kolei United States Steel Corp. zyskiwał po doniesieniach, że Nippon Steel Corp. rozważa inwestycję 7 mld dol., żeby zmodernizować aktywa amerykańskiej firmy i zyskać zielone światło do przejęcia.
Bitcoin spadł o 2,5 proc. i jego kurs wynosi 85.103 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 19,18 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,71 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,79 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,79 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,06 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,47 proc. (PAP Biznes)
jz/ osz/