DZIEŃ NA RYNKACH: Spore spadki kontraktów w USA po cłach odwetowych Chin

NYSE

Futures w USA mocno zniżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Na rynkach panuje awersja do ryzyka po wejściu w życie ceł USA na import, a także po ogłoszeniu przez Chiny ceł odwetowych na import z USA. Rentowności obligacji mocno rosną, dolar osłabia się, a ceny ropy notują mocne spadki.


Kontrakty na S&P 500 spadają o 2 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 2,26 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,78 proc.

Inwestorzy oceniają eskalację wojny handlowej po tym, jak w środę, minutę po północy czasu wschodnioamerykańskiego, weszły w życie podwyższone stawki ceł na towary z krajów, w relacjach z którymi USA mają deficyt handlowy.

Obowiązywać zaczęło m.in. 20-proc. cło na produkty z UE oraz 84-proc. na towary z Chin, które zwiększyło łączną stawkę celną dla tego państwa do 104 proc.

W ramach odwetu władze Chin podały, że podniosą od 10 kwietnia taryfy na towary z USA do 84 proc. Chiny dodały również sześć firm do swojej listy podmiotów niegodnych zaufania, a dwanaście firm amerykańskich do swojej listy podmiotów objętych kontrolą eksportu.

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent decyzja Chin jest niefortunna i skazana na niepowodzenie dla Pekinu. Bessent ostrzegł również Pekin przed próbą dewaluacji swojej waluty jako sposobu na odpowiedzi na nowe cła. Nie wykluczył usunięcia chińskich akcji z giełd amerykańskich, dodając, że wszystkie opcje są na stole.

Prezes JPMorgan Jamie Dimon powiedział w środę, że jego zdaniem gospodarka USA najprawdopodobniej zmierza w kierunku recesji, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa wywołują zamieszanie na rynkach finansowych.

„Wygląda to dość fatalnie. Nie pamiętam okresu, w którym rynki były tak zmienne. Naprawdę mamy do czynienia z chaotycznym obrotem, ponieważ rynki szukają jakichkolwiek wskazówek, w jakim kierunku zmierzają sprawy. Zmniejszyliśmy nieco naszą ekspozycję kapitałową, aby mieć trochę amunicji do wykorzystania w pewnym momencie. Jednak nie sądzimy, żebyśmy byli jeszcze na samym dnie. To efekt pierwszej rundy, kiedy inwestorzy próbują zrozumieć, co oznaczają taryfy. Gdy zaczną one fizycznie oddziaływać na firmy i konsumentów, pojawi się efekt drugiej rundy, ponieważ zyski firm spadną. Potencjalnie pojawią się również napięcia w systemie bankowym” – powiedział Dan Boardman-Weston, dyrektor ds. inwestycji w BRI Wealth Management.

„Niektórzy inwestorzy byli zadowoleni, że kupili na spadku akcje z S&P na poziomie 5.000 pkt. Jednak mam tu wątpliwości, nie jest pewne, że przedział 5.000–5.200 pkt. się utrzyma. Nie sądzę, aby rozsądne było kupowanie akcji na tym rynku wyłącznie na podstawie wyceny, gdy na horyzoncie widać recesję. Potrzeba czegoś bardziej fundamentalnego, aby podtrzymać rynek. Potrzebujemy dobrych wiadomości o taryfach, dobrych wiadomości o obligacjach skarbowych USA i pewnej przejrzystości, gdy rozpocznie się sezon wyników. Jeszcze tego nie mamy” – powiedział David Kruk, szef handlu w La Financiere de L’Echiquier.

Analityk techniczny Jefferies Daniel Kirsche powiedział, że jeśli S&P 500 będzie nadal zniżkować, to warto rozważyć kupno na spadku na poziomie indeksu w okolicach 4.800 pkt. Indeks S&P 500 spadł o 12 proc. w ciągu ostatnich czterech sesji.

Ray Dalio, miliarder i założyciel Bridgewater Associates, ostrzegł przed „niepowtarzalnym” załamaniem, które nastąpi w porządku monetarnym, politycznym i geopolitycznym w związku z wojną handlową.

„Stany Zjednoczone i Chiny uwikłane są w bezprecedensową i kosztowną grę w ciuciubabkę i wygląda na to, że żadna ze stron nie chce się wycofać” – powiedział Ting Lu, główny ekonomista ds. Chin w Nomura. Według Ting Lu cła Trumpa naraziły na ryzyko wzrost gospodarczy Chin na obniżenie o ok. 3 proc.

Trump powiedział, że USA planują wkrótce ogłosić nowe cła na produkty farmaceutyczne. Pfizer, Eli Lilly i Bristol-Myers Squibb spadają o ponad 4 proc. w handlu przedsesyjnym.

Akcje Apple spadają o 1,5 proc. przed otwarciem sesji. Ford Motor spada o 3 proc., podczas gdy General Motors traci 2,5 proc.

Tracą także banki. JPMorgan zniżkuje o 2,5 proc. przed sesją, Morgan Stanley spada o ponad 3 proc., a Goldman Sachs o 3,5 proc.

Delta Airlines traci 0,2 proc. przed sesją po przebiciu szacunków zysku w pierwszym kwartale, pomimo wpływu niepewności wywołanej taryfami na popyt na podróże.

Akcje Walmartu spadają o 1 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak detalista wycofał swoją prognozę zysku operacyjnego na pierwszy kwartał z powodu ceł Trumpa.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,84 proc., do 37.645,59 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,57 proc. i wyniósł 4.982,77 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 2,15 proc. do 15.267,91 pkt.

Bitcoin spada o 0,5 proc. i jego kurs wynosi 76.287 USD za token.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 57,33 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 4,20 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 4,20 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 4,16 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 3,69 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 4,62 proc.

„To potwierdza, że nadal znajdujemy się w fazie eskalacji. Teraz z niecierpliwością będziemy oczekiwać odpowiedzi Europy” – powiedział Raphael Thuin, szef strategii rynków kapitałowych w Tikehau Capital.

„To jeszcze nie jest okazja do kupna. Czekamy na jasność co do tego, gdzie cła się ostatecznie zatrzymają, a im dłużej to potrwa, tym większe ryzyko spadków na rynkach finansowych” – powiedział Frederique Carrier, szef strategii inwestycyjnej na Wyspach Brytyjskich i w Azji w RBC Wealth Management.

Dominik Schmidlin, szef strategii inwestycyjnej i badań w St. Galler Kantonalbank, powiedział, że spodziewa się podwyższonej zmienności w nadchodzących tygodniach.

„Pozycjonujemy się defensywnie w obliczu obecnej niepewności, z niewielką niedowagą w akcjach” – powiedział Schmidlin.

Europejscy giganci farmaceutyczni Roche, Novartis i Novo Nordisk tracą 8 proc. po tym, jak amerykański prezydent powtórzył plany cła na import produktów farmaceutycznych. Sektor opieki zdrowotnej spada o 6 proc.

Akcje spółek energetycznych spadły o 5,5 proc., ponieważ ceny ropy spadły do najniższego poziomu od czterech lat, podczas gdy spółki wydobywcze tracą 4,20 proc. po spadkach notowań metali na giełdzie w Londynie.

Dolar osłabia się o 0,9 proc. wobec koszyka walut do 102,03 pkt.

Eurodolar umacnia się o 1,25 proc. do 1,1094.

Kwotowanie USD/JPY spada o 1,69 proc. do 144,04.

Kurs funta zwyżkuje o 0,35 proc. wobec dolara do 1,2810.

Rentowności 10-letnich UST rosną o 16 pb. do 4,45 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 13 pb. do 4,9 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +65 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +12 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb. do 2,59 proc. Spread między 10-letnimi bundami a amerykańskimi 10-latkami rośnie do 185 pb.

„Teraz jasne jest, że rynek obligacji amerykańskich nie jest już bezpieczną przystanią dla inwestorów, wręcz przeciwnie, wywiera presję na rynki akcji. Jesteśmy w momencie, w którym obie klasy aktywów spadają w tym samym czasie. Jesteśmy w fazie eskalacji wojny handlowej, a inwestorzy po prostu nie mają się czego złapać w tej chwili” – powiedział Alexandre Baradez, główny analityk rynku w IG.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 6 proc. do 55,92 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 5,9 proc. do 59,16 USD/b. Ceny ropy Brent spadły poniżej 60 USD/b. po raz pierwszy od lutego 2021 r. (PAP Biznes)

kek/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6317 0,13%
1 EUR 4,3033 0,62%
1 GBP 5,0302 0,86%
100 JPY 2,6549 0,67%
1 USD 3,7851 0,42%

Powiązane