DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach spadki indeksów
W Azji na głównych giełdach indeksy spadają najmocniej od 3 tygodni. Na rynkach osłabł apetyt inwestorów na ryzyko w reakcji na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na Kanadę i Meksyk oraz ograniczenie chińskich inwestycji w USA. Na rynku walutowym dolar jest stabilny do innych walut. Bitcoin kosztuje ok. 92.000 USD. Notowania złota spadają - informują maklerzy.
W Japonii Nikkei 225 stracił 1,39 proc., a Topix zniżkował o 0,43 proc.
W Chinach wskaźnik SCI zniżkuje o 0,84 proc., a CSI 300 jest niżej o 1,17 proc.
W Hongkongu Hang Seng spada o 1,60 proc.
W Korei Południowej KOSPI spadł o 0,57 proc.
W Indiach Sensex zwyżkuje o 0,27 proc.
Na Tajwanie TAIEX stracił 1,19 proc.
W Azji na głównych giełdach indeksy spadają najmocniej od 3 tygodni w reakcji na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na Kanadę i Meksyk oraz ograniczeniu chińskich wydatków na sektory technologiczny i energetyczny w USA.
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że cła, które mają zostać wprowadzone w przyszłym miesiącu w Kanadzie i Meksyku, "są na czas" i postępują bardzo szybko po początkowym opóźnieniu.
Nastroje na rynkach w Azji pogorszyły się też po tym, jak administracja Donalda Trumpa wzięła na celownik Chiny, podejmując szereg działań dotyczących inwestycji, handlu i innych ważnych kwestii, co zwiększa ryzyko, że relacje pomiędzy USA a ich największym rywalem gospodarczym - Chinami - mogą się wkrótce poważnie pogorszyć.
W ostatnich dniach prezydent USA wydał memorandum nakazujące kluczowej komisji rządowej ograniczenie chińskich wydatków na technologię, energię i inne strategiczne amerykańskie sektory.
Administracja USA wezwała też meksykańskich urzędników do nałożenia opłat na chiński import po tym, jak niektóre chińskie firmy przeniosły swój biznes z USA do Meksyku, aby uniknąć amerykańskich ceł.
Analitycy wskazują, że obecne działania USA wobec Chin są najbardziej radykalne i stanowcze wobec Pekinu w czasie rozpoczynającej się II kadencji prezydenta Donalda Trumpa i mogą skomplikować porozumienie w sprawie zmniejszenia nadwyżki w handlu Chin ze Stanami Zjednoczonymi, które, jak deklaruje Donald Trump, chce zawrzeć.
"Dla Chin to prawdopodobnie będzie rozczarowanie, bo władze w Pekinie liczyły na zaoferowanie im dużych inwestycji w USA jako ustępstwa w negocjacjach handlowych" - ocenia Martin Chorzempa, starszy pracownik naukowy w Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie.
"To podważa opinię, że USA byłyby otwarte ne tego typu chińskie inwestycje" - dodaje.
Wydatki Chin w Ameryce Północnej spadły pod koniec 2024 r. poniżej poziomów notowanych w najgorszym okresie pandemii Covid-19. Spadek ten mógł być spowodowany tym, że potencjalni chińscy inwestorzy czekali, czy Trump wygra w listopadowych wyborach prezydenckich.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,58 za 1 USD, bez zmian.
Euro jest po 1,0473 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,38 proc., niżej o 3 pb.
Bitcoin kosztuje 91.959,34 USD za token, niżej o 2,1 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.938,79 USD za uncję, w dół o 0,4 proc.
W Europie kontrakty na Stoxx 50 zniżkują o 0,37 proc., na FTSE 100 tracą 0,21 proc., na CAC 40 idą niżej o 0,27 proc., a na DAX zniżkują o 0,41 proc.
Indeksy w Europie głównie zniżkowały na koniec sesji w poniedziałek.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,39 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,62 proc., francuski CAC 40 stracił 0,78 proc., a brytyjski FTSE pozostał bez zmian.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,1 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,10 proc. do 0,02 proc.
Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków wśród głównych indeksów.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,08 proc. do 43.461,21 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,50 proc. i wyniósł 5.983,25 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował o 1,21 proc. do 19.286,92 pkt.
(PAP Biznes)
aj/ asa/