DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wahania najważniejszych indeksów
Na europejskich giełdach najważniejsze indeksy się wahają. Inwestorzy obserwują narastające napięcia w handlu pomiędzy USA i Chinami. UE przygotowuje ewentualną odpowiedź na możliwe cła z USA .Na rynku walutowym USD jest słabszy wobec euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 98.000 USD. Notowania złota zwyżkują - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,03 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,07 proc.
CAC 40 spada o 0,11 proc.
DAX idzie w dół o 0,36 proc.
Novo Nordisk zyskuje 6,3 proc. po pozytywnych danych o sprzedaży w IV kw. i wytycznych na 2025 r. przewyższających rynkowy konsensus.
Santander idzie w górę o 7,2 proc. do najwyższego poziomu od marca 2018 r. Hiszpański pożyczkodawca ogłosił rekordowe wyniki zysku i przedstawił mocne perspektywy na 2025 r.
Nokian Renkaat Oyj traci 3,8 proc. Fiński producent opon podał rozczarowujące wyniki za IV kw. z EBIT poniżej oczekiwań rynkowych.
Wśród inwestorów na rynkach dominuje ostrożność w obliczu narastających napięć w handlu pomiędzy dwiema największymi gospodarkami na świecie.
Chiny nałożyły cła na szereg produktów z USA i ogłosiły dochodzenie ws. Google po tym, jak USA nałożyły dodatkowe 10 proc. ceł na towary z Chin.
Władze w Pekinie nałożyły 15-procentowe cła m.in. na amerykański eksport węgla, ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego, a na amerykański sprzęt naftowy i rolniczy - opłaty w wysokości 10 proc.
Z kolei US Postal Service zawiesił tymczasowo przyjmowanie przesyłek przychodzących z Chin i Hongkongu. Może to nasilić komplikacje dla firm, które jeszcze mogą się pogłębić, jeśli stosunki handlowe USA-Chiny jeszcze się pogorszą.
"Rynki są teraz bardziej narażone na ryzyka makro, ponieważ wszystkie te wydarzenia wydają się być eskalacją wojny handlowej między USA a Chinami" - mówi Nick Twidale, główny analityk AT Global Markets.
"Myślę, że jeszcze zobaczymy wzrost tych problemów po obu stronach" - podkreśla.
Teraz Unia Europejska przygotowuje się do transatlantyckiej walki handlowej z USA, ale odroczenie przez Donalda Trumpa wprowadzenia ceł wobec Kanady i Meksyku umacnia przekonanie UE do możliwości wynegocjowania akceptowalnego przez obie strony rozwiązania.
Anonimowe źródła podają, że zmiana stanowiska amerykańskiego prezydenta ws. ceł dla Kanady i Meksyku, wpłynęła na strategię Komisji Europejskiej, która ma ewentualnie przygotować proporcjonalną odpowiedź na groźby Donalda Trumpa dotyczące taryf celnych dla Europy, aby nie sprowokować gniewu Waszyngtonu.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 153,36 za 1 USD, wyżej o 0,6 proc.
Euro jest po 1,0397 USD, w górę o 0,2 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,49 proc., w dół o 2 pb.
Bitcoin kosztuje 97.766,32 USD za token, wyżej o 1,3 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.865,88 USD za uncję, wyżej o 0,8 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 72,59 USD za baryłkę - niżej o 0,15 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 0,26 proc. do 76,00 USD. (PAP Biznes)
aj/ osz/