DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street ponownie w górę, S&P 500 i Nasdaq z nowymi rekordami

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się, podobnie jak w poprzednich dniach, wzrostami głównych indeksów. S&P 500 i Nasdaq poprawiły swoje historyczne rekordy. W centrum uwagi inwestorów są rozmowy handlowe USA.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,63 proc. i wyniósł 44.094,77 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,52 proc. i wyniósł 6.204,95 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,48 proc. do 20.369,73 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,12 proc. do 2.175,04 pkt.

Indeks VIX rośnie o 2,51 proc., do 16,73 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o ponad 20 proc. od osiągnięcia najniższego poziomu 8 kwietnia i na koniec piątkowej sesji znalazł się w najwyższym punkcie w historii.

Analitycy wskazują, że rozmowy handlowe USA z wieloma krajami toczą się w szybkim tempie. W obliczu zbliżającego się terminu zawieszenia ceł prezydenta USA Donalda Trumpa 9 lipca, urzędnicy Białego Domu twierdzą, że negocjacje z głównymi partnerami, takimi jak Chiny i Unia Europejska, posuwają się naprzód.

Rozmowy z Kanadą wracają na właściwe tory po tym, jak kraj wycofał podatek od usług cyfrowych. Premier Kanady Mark Carney podał, że oba kraje wznowią negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia w handlu do 21 lipca.

Zespół handlowy Indii przedłużył swój pobyt w Waszyngtonie, aby wygładzić różnice. W USA przebywa główny negocjator Japonii, który ma omawiać dalsze szczegóły z Amerykanami.

"Byliśmy zaskoczeni tym, jak odporne były rynki w obliczu ogromnej niepewności. Rynki nadal wyglądają na odporne, chociaż uważamy, że wyceny akcji wyglądały na najwyższe od 2000 r.” — powiedział Kevin Gardiner, globalny strateg inwestycyjny w Rothschild & Co.

90-dniowe zawieszenie taryf Trumpa ma wygasnąć w przyszłym tygodniu. W poniedziałek sekretarz skarbu Scott Bessent powiedział, że są „kraje, które negocjują w dobrej wierze”. Dodał jednak, że „jeśli nie uda nam się przekroczyć granicy, ponieważ są oporni”, taryfy mogą nadal powrócić do poziomów ogłoszonych 2 kwietnia.

Umowy na tym froncie mogą zostać sfinalizowane, gdy tylko projekt ustawy Trumpa „jeden, duży, piękny” zostanie przyjęty, powiedział dyrektor National Economic Council Kevin Hassett w programie „Squawk on the Street” w CNBC w poniedziałek. Pakiet nieznacznie przeszedł kluczowe głosowanie proceduralne w Senacie w sobotni wieczór. Jeśli zostanie przyjęty przez Senat, stoi przed niepewną ścieżką w Izbie Reprezentantów, gdzie niektórzy ustawodawcy GOP sprzeciwili się poprawkom w najnowszej wersji ustawy.

Zdaniem Terry’ego Sandvena z US Bank Wealth Management zbliżający się termin wprowadzenia ceł i ustawy podatkowej może zwiększyć zmienność w pozostałej części 2025 r., jednak fundamenty giełdowe i rosnąca szerokość rynku, a także inne czynniki, mogą sprawić, że obecna dynamika utrzyma się.

„Mur zmartwień się kruszy, gdy akcje osiągają rekordowe poziomy” — powiedział główny strateg ds. akcji, którego cel na koniec roku oznacza wzrost o ponad 2 proc. w indeksie S&P 500 od zamknięcia w piątek.

„Inflacja jest stabilna, stopy procentowe są ograniczone przedziałem, a zyski rosną. To sprzyjające tło dla akcji, które będą nadal rosły, gdy rozpoczniemy drugą połowę roku” - dodał.

Poniedziałek był ostatnim dniem czerwca, miesiąca, w którym główne średnie gwałtownie odbiły do rekordowych poziomów. S&P 500 wzrósł o prawie 5 proc. w tym miesiącu, podczas gdy technologiczny Nasdaq skoczył o ponad 6 proc. Dow Jones wzrósł o około 4 proc. w czerwcu.

Zanim w piątek indeksy S&P 500 i Nasdaq osiągnęły rekordowe wartości, rynkiem wstrząsały napięcia związane z globalnym handlem i taryfami celnymi, przez co szeroki indeks rynkowy znalazł się o krok od rynku niedźwiedziego z początku kwietnia.

Wszystkie trzy główne średnie zakończyły drugi kwartał solidnymi wzrostami, przy czym S&P 500 wzrósł o ponad 10 proc., Nasdaq wzrósł o prawie 18 proc., a Dow Jones wzrósł o prawie 5 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 0,67 proc. do 65,08 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 0,21 proc. do 67,63 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5264 -0,08%
1 EUR 4,2412 -0,04%
1 GBP 4,9619 -0,27%
100 JPY 2,4986 -0,47%
1 USD 3,6161 -0,13%