GPW pozostaje interesującym rynkiem dla inwestorów - Skarbiec TFI (opinia)

pap_20231208_1CQ.jpg

Warszawska giełda, po bardzo udanym styczniu, pozostaje w dalszym ciągu interesującym rynkiem dla inwestorów - uważa Krzysztof Cesarz, zarządzający funduszami akcyjnymi Skarbiec TFI. Jego zdaniem, bilans szans i ryzyk jest nadal korzystny.


W ocenie Krzysztofa Cesarza, zachowanie polskiego rynku w styczniu zaskoczyło nawet największych optymistów, chociaż dobra koniunktura giełdowa na początku roku była zgodna z ich oczekiwaniami co do polskiego rynku akcji na 2025 rok.

WIG20, indeks blue chipów, wzrósł w styczniu o 11 proc., mWIG40 zyskał 8 proc., a sWIG80 zwyżkował 4,4 proc. Indeks WIG opisujący zachowanie szerokiego rynku wzrósł o 9,8 proc.

Zarządzający Skarbiec TFI uważa, że styczniowe wzrosty na GPW należy łączyć z powrotem inwestorów międzynarodowych nad Wisłę. Widać to w umocnieniu złotego względem dolara amerykańskiego, mocnym zachowaniu sektorów płynnych (paliwa, banki) preferowanych przez inwestorów zagranicznych oraz w dominującym udziale zagranicznych biur maklerskich w obrotach na GPW w styczniu.

"Można stąd wysnuć wniosek, że polski rynek cały czas jest interesujący dla inwestorów nawet w tak spokojnym z punktu widzenia nowych informacji rynkowych styczniu. Uważamy, że bilans szans i ryzyk jest nadal korzystny" - napisał.

"Dynamiczny wzrost gospodarczy, wsparcie finansowe z UE, atrakcyjne wyceny, poprawa wyników finansowych spółek, a także wysokie dywidendy i napływy kapitału z programów emerytalnych mogą sprzyjać wzrostom notowań na GPW" - dodał.

W ocenie zarządzającego Skarbiec TFI, zmniejszenie ryzyka geopolitycznego powinno mieć znaczący pozytywny wpływ na wycenę polskich aktywów.

"W Polsce na pewno najwięcej uwagi poświęcamy wojnie w Ukrainie, którą to nowy prezydent USA obiecał zakończyć, gdy tylko obejmie stanowisko. 19 stycznia weszło w życie zawarte przy udziale Kataru, Egiptu i USA zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Można to odczytywać jako wyraz dużej skuteczności nowej administracji USA dającej nadzieje na korzystne zakończenie działań wojskowych na Ukrainie" - napisał Krzysztof Cesarz.

"Dużo także się dzieje w krajach Unii Europejskiej szczególnie w tych, które dotychczas stanowiły o jej sile gospodarczej. W Niemczech 23 lutego odbędą się przyśpieszone wybory parlamentarne. Niepewna jest też sytuacja we Francji. W Polsce ogłoszona została data wyborów prezydenckich, Polacy przystąpią do głosowania 18 maja 2025 roku. Wyniki wyborów dużo powiedzą o aktualnych nastrojach społecznych oraz z pewnością wpłyną na decyzje inwestorów" - dodał. (PAP Biznes)

pr/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4737 -0,27%
1 EUR 4,2057 -0,25%
1 GBP 5,0504 -0,30%
100 JPY 2,6404 0,59%
1 USD 4,0348 -0,86%