Indeks WIG140 powinien stać się ważnym benchmarkiem dla zarządzających - BETA ETF (opinia)

Powstały pod koniec 2021 roku indeks WIG140 powinien stawać się coraz ważniejszymi benchmarkiem dla zarządzających funduszami inwestycyjnymi, gdyż dość dobrze oddaje inwestowalną część rynku akcji w Polsce, zapewne lepiej niż bardziej znany WIG - uważa Dawid Bąbol, zarządzający funduszami BETA ETF.


Indeks WIG140 powstał z połączenia trzech indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Wartości indeksu WIG140 w momencie jego powstania zostały przeliczone wstecz do końca grudnia 2016 roku.

"Indeks WIG140 jest może jeszcze mało znanym indeksem, ale powinien stawać się coraz ważniejszym benchmarkiem dla zarządzających funduszami inwestycyjnymi. W mojej opinii indeks ten dość dobrze oddaje inwestowalną część rynku akcyjnego w Polsce, zapewne lepiej niż bardziej znany indeks WIG. Kapitalizacja WIG140, mierzona akcjami w wolnym obrocie, odpowiada za ponad 95 proc. kapitalizacji WIG. W konsekwencji wyniki obu tych indeksów niemalże się pokrywają. I oba są silnie zależne od sentymentu rynkowego do spółek z WIG20, które to ważą w WIG niecałe 70 proc. (dla porównania mWIG40 stanowi około 20 proc., a sWIG80 8 proc.)" - napisał w komentarzu dla PAP Biznes Dawid Bąbol.

"Sam WIG20 jest traktowany przez GPW jako okno wystawowe na polską giełdę. Minione lata nie należą jednak do udanych, jeśli chodzi o wyniki tego indeksu w relacji do wyników mWIG40 i sWIG80" - dodał zarządzający BETA ETF.

Ostatni okres, w czasie którego zwrot z WIG20 (a dokładniej WIG20TR, czyli dochodowej wersji WIG20 uwzględniającej również dywidendy) był wyższy niż zwrot z pozostałych dwóch indeksów, przypada na lata 2017-2018. Od tego czasu prym wiedzie indeks sWIG80TR, z jedną przerwą na rok 2021, w którym to pałeczkę przejął mWIG40TR.

W tym roku, przynajmniej dotychczas, spółki z indeksu sWIG80 znowu zachowują się lepiej niż ich duże i średnie odpowiedniki.

"Taki obrót sprawy może pozytywnie świadczyć o koniunkturze w polskiej gospodarce. Patrząc na skład indeksów, kompozycja spółek z sWIG80 na tle WIG20 i mWIG40 zdecydowanie lepiej pokrywa się z podziałem polskiego PKB. Według moich szacunków jest to jakieś 70 proc. dla sWIG80, w porównaniu do 50 proc. dla mWIG40 i 35 proc. dla WIG20" - ocenia Dawid Bąbol.

Zarządzający zwraca uwagę, że w tych dwóch ostatnich indeksach duży udział stanowią banki oraz spółki paliwowe i energetyczne, co jest charakterystyczne dla indeksów większych spółek krajów rozwijających się. Dodatkowo wynikom WIG20 ciążyły spółki Skarbu Państwa, których udział wynosi obecnie ponad 50 proc. portfela indeksu, podczas gdy w mWIG40 jest to około 20 proc., a w sWIG80 tylko 2 proc.

"W pewnym stopniu nie bez znaczenia dla wyniku WIG20 pozostaje również kwestia hierarchicznej konstrukcji indeksów. Otóż, aby zostać uczestnikiem indeksu WIG20, dana spółka musi mieć najczęściej odpowiednio dużą kapitalizację. Zatem, zanim taka spółka trafi do WIG20, musi się dynamicznie rozwinąć. A okres wzrostu zapewne będzie przypadał na okres, kiedy ta spółka będzie się znajdowała najpierw w sWIG80, a później w mWIG40" - napisał Dawid Bąbol.

"W związku z tym duża część wzrostu zostanie „zaksięgowana” w poczet lepszych wyników indeksu mniejszych i/lub średnich spółek. W WIG20, nawet jeżeli wzrosty kursu akcji danej spółki nadal się utrzymają, to ich wpływ i tak będzie mniej znaczący z uwagi na mniejszy udział tej spółki w kapitalizacji indeksu" - dodał zarządzający BETA ETF.

W piątek, 4 listopada, przeprowadzona została rewizja nadzwyczajna indeksów warszawskiej giełdy. W wyniku połączenia PKN Orlen z PGNiG pozostałe w WIG20 jedno wolne miejsce zostanie zajęte przez spółkę Kruk, działającą na rynku wierzytelności w Polsce.

WIG20, jak sama nazwa indeksu wskazuje, jest indeksem o stałej liczbie uczestników uwzględniającej 20 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na GPW. Wraz z indeksami mWIG40 i sWIG80 stanowią pewien umowny podział na segmenty odpowiednio dużych, średnich i małych spółek z warszawskiej GPW. mWIG40 i sWIG80 to również indeksy o stałej liczbie uczestników, w związku z czym zmiana w którymś z nich może wywołać zmiany w pozostałych. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%