Skrót wiadomości: poniedziałek, 6 stycznia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z poniedziałku, 6 stycznia.


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara złożył rezygnację ze składu rady nadzorczej Energi. Orlen jest większościowym akcjonariuszem energetycznego koncernu. Ireneusz Fąfara pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Energi. Rezygnacja nastąpi z dnie 6 stycznia 2025 roku. Oświadczenie o rezygnacji zostało złożone bez podania przyczyny rezygnacji.

Odbudujemy moce produkcyjne Ursusa, by wznowić produkcję ciągników - zadeklarował w rozmowie z PAP Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. W I kwartale 2025 r. ma zostać sfinalizowane przejęcie i przedstawiony plan rozwoju zakładów na najbliższych pięć lat.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w początkowej fazie będzie dotyczyło ok. 20-30 tys. sklepów w Polsce - przekazał PAP prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Największe sieci handlowe oceniły, że wdrożenie tego systemu będzie skomplikowane i kosztowne.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w listopadzie spadły o 0,4 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia spadną o 0,3 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 0,5 proc. mdm., po korekcie z +0,2 proc.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wzrósł w grudniu do 55,4 pkt. z 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 56,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wzrósł w grudniu do 56,8 pkt. z 56,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 58,5 pkt.

Inflacja wg HICP w Niemczech w grudniu wyniosła 2,9 proc. rdr wobec 2,4 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +2,5 proc. W ujęciu mdm HICP wyniósł +0,7 proc., wobec -0,7 proc. miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie +0,5 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w grudniu 51,1 pkt. wobec 50,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu S&P Global. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 51,4 pkt. PMI composite wyniósł 50,4 pkt. wobec 50,5 pkt. poprzednio. Szacowano 50,5 pkt.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w styczniu wyniósł -17,7 pkt. wobec -17,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wskaźnika -17,9 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł -29,5 pkt., wobec -28,5 pkt. miesiąc wcześniej. Indeks oczekiwań wyniósł zaś -5,0 pkt. wobec -5,8 pkt. miesiąc wcześniej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 51,6 pkt. wobec 49,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 51,4 pkt. PMI composite wyniósł 49,6 pkt. wobec 48,3 pkt. miesiąc wcześniej. Szacowano 49,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 51,2 pkt. wobec 49,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 51,0 pkt.

PMI Composite wyniósł 48,0 pkt., wobec 47,2 pkt. miesiąc wcześniej. Szacowano 47,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 49,3 pkt. wobec 46,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 48,2 pkt.

Composite wyniósł 47,5 pkt. wobec 45,9 pkt. miesiąc wcześniej. Szacowano 46,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w grudniu 52,2 pkt. wobec 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 51,4 pkt. Indeks PMI composite wyniósł zaś 51,4 pkt. wobec 52,3 pkt. miesiąc wcześniej.

Czechy eksportują więcej piwa do Rosji niż przed inwazją na Ukrainę, napisała agencja CTK, przytaczając dane Urzędu Statystycznego. Główny ekonomista Trinity Bank Lukasz Kovanda ocenił, że w porównaniu z 2023 rokiem czeski eksport wzrósł o 27 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU-----------------

W ramach ogłoszonej w styczniu 2024 roku przez wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza operacji "Szpej" pozyskano m.in. ponad 30 tys. kamizelek kuloodpornych, 62 tys. hełmów kompozytowych, 35 tys. karabinków Grot A2 oraz 6 tys. pistoletów VIS 100 - podał w poniedziałek Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Finalizacja prac nad traktatem o wzmocnionej przyjaźni i współpracy między Polską i Francją nastąpi w najbliższych miesiącach - powiedział w poniedziałek w Paryżu szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że traktat ma nadać nową dynamikę w relacjach między oboma państwami.

Nie dla Mercosur – oświadczył wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek w Tarnowie. Jak poinformował, PSL pracuje nad tym, żeby zablokować zgodę na ratyfikację umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powierzył w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu Herbertowi Kicklowi – liderowi prorosyjskiej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Szef państwa poinformował o tym po trwającym ponad godzinę spotkaniu z Kicklem.

Amerykański Kongres oficjalnie ogłosił Donalda Trumpa zwycięzcą wyborów prezydenckich z 2024 r., formalnie kończąc proces wyboru prezydenta USA. Procedurze zatwierdzenia głosów elektorskich przewodniczyła Kamala Harris, która przegrała w wyborach.

Władze Ukrainy nie będą stosować żadnych przymusowych środków, aby nakłaniać obywateli do powrotu do kraju - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow. Według danych ministerstwa za granicą przebywa obecnie 20-25 mln Ukraińców.

Brytyjski premier Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek utworzenie centrów diagnostycznych, które mają przyśpieszyć badania pacjentów i skrócić kolejki do lekarzy specjalistów. Jest to drugi krok reformy publicznego systemu służby zdrowia NHS, który od lat znajduje się w kryzysie, zadeklarował.

Czechy po raz pierwszy spełniły zobowiązanie i wydały w 2024 r. na obronę 2 proc. PKB, poinformował w poniedziałek resort obrony. Premier Petr Fiala i minister finansów Zbynek Stanjura powiedzieli, że wydatki na ten cel wzrastały w ciągu ostatnich miesięcy.

Średnia dzienna liczba cyberataków wymierzonych w tajwańską sieć rządową podwoiła się w 2024 r. i osiągnęła poziom 2,4 mln; za większością tych operacji stoją Chiny - podało w najnowszym raporcie tajwańskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Pekin regularnie zaprzecza zarzutom dotyczącym takich działań.

Ministerstwo obrony Rosji powiadomiło w poniedziałek, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad miastem Kurachowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Według władz w Moskwie zdobycie tej miejscowości znacząco utrudni ukraińskim wojskom uzyskiwanie wsparcia logistycznego i technicznego na froncie.

Południowokoreańscy prokuratorzy postawili w stan oskarżenia szefa wywiadu wojskowego gen. Mun Sang Ho w związku z jego "kluczową" rolą przy próbie wprowadzenia stanu wojennego przez byłego prezydenta Jun Suk Jeola w grudniu ubiegłego roku - podała w poniedziałek agencja Yonhap. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5097 -1,23%
1 EUR 4,2515 -0,48%
1 GBP 5,1217 -0,55%
100 JPY 2,5866 -2,02%
1 USD 4,0770 -1,79%