KE przedstawi 6 maja plan odejścia od rosyjskich paliw kopalnych (opis)

Ze zaktualizowanego we wtorek kalendarza prac Komisji Europejskiej wynika, że 6 maja instytucja ta przedstawi plan odejścia od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 r. Chodzi o "mapę drogową" w ramach programu RePower EU, który został uruchomiony po pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę i pierwotnie zakładał odstąpienie od dostaw rosyjskich surowców do końca dekady.


Rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen poinformowała we wtorek, że częścią planu będzie wygaszenie także importu rosyjskiego gazu skroplnego (LNG) do UE.

Do przedstawienia "mapy drogowej" w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania zobowiązała się KE, która zainaugurowała nową kadencję w grudniu 2024 r. Gdy wyznaczony termin minął, spekulowano, że organ wykonawczy UE może w ogóle zrezygnować z tego planu z uwagi na toczące się rozmowy między Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

"Negocjacje te nie miały wpływu na opóźnienia planów KE. (...) Gdyby odstąpienie od importu paliw kopalnych z Rosji było łatwe, zrobilibyśmy to po prostu trzy lata temu" - powiedział komisarz ds. energii Dan Joergensen.

Według Joergensena, KE w swoim planie musi również wziąć pod uwagę stanowisko państw członkowskich UE, które zostaną w największym stopniu, bezpośrednio dotknięte całkowitym odcięciem rosyjskiego gazu.

Komisarz zwracał też uwagę, że płacenie Kremlowi za surowce napędza rosyjską machinę wojenną.

"UE wydała więcej pieniędzy w Europie na zakup rosyjskich paliw kopalnych i energii, niż dała Ukrainie w formie pomocy i dotacji w tym samym okresie. (...) Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2.400 nowych myśliwców F-35" - powiedział.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podkreśliła pod koniec marca, że pozostaje zobowiązana do uniezależnienia UE od rosyjskich surowców. Według niej, niepewność związana z importem napędza ceny, co z kolei zagraża konkurencyjności Europy, w której energia kosztuje dużo więcej niż w USA i Chinach.

Von der Leyen uznała, że sposobem na obniżenie cen energii jest przejście na energię niskoemisyjną, czyli jądrową i odnawialną.

O ile w UE od lat promowany jest rozwój odnawialnych śródeł energii (OZE), o tyle w unijnych instytucjach do tej pory unikano podejmowania kwestii energii jądrowej ze względu na różnice w podejściu krajów członkowskich do tego zagadnienia. Sama KE zaznaczała, że jest w tej kwestii neutralna technologicznie, co oznacza, że decyzję o tym, skąd dostarczać nośniki energii podejmuje samodzielnie każdy kraj członkowski.

KE podkreśla, że za sprawą RePower EU - uruchomionego w maju 2022 r. programu uniezależniania się Unii od rosyjskich paliw kopalnych - udział rosyjskiego gazu ziemnego, zarówno przesyłanego rurociągami, jak i transportowanego w postaci skroplonej (LNG), w dostawach tego surowca do UE spadł z 45 proc. w 2021 r. do 15 proc. w 2023 r.

W 2024 roku import ten znowu zaczął rosnąć. Według badania think tanku energetycznego Ember dostawy gazu do UE wzrosły o 18 proc. Natomiast w lutym br. UE importowała średnio 74,3 mln metrów sześciennych rosyjskiego LNG dziennie, co oznacza wzrost o 11 proc. w porównaniu ze styczniem. To oznacza, że - jak podał think tank - trend ten utrzyma się w 2025 r.

Program RePower EU w 2022 r. zakładał m.in. poszukiwanie nowych dostawców energii na świecie, przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń na OZE, wprowadzenie obowiązku magazynowania gazu i możliwość jego wspólnych zakupów.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ szm/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6257 0,61%
1 EUR 4,2767 -0,02%
1 GBP 4,9871 0,80%
100 JPY 2,6373 0,34%
1 USD 3,7771 -0,07%

Powiązane