Polska na COP 29 za pragmatycznym podejściem do pomocy finansowej - MKiŚ

mkis.jpg

Na odbywającym się w Baku szczycie klimatycznym ONZ (COP 29) Polska opowie się za pragmatycznym podejściem do pomocy finansowej na działania adaptacyjne do zmian klimatu oraz za zwiększeniem zobowiązań do redukcji emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej - poinformował MKiŚ.


11 listopada 2024 r. w Baku w Azerbejdżanie rozpoczął się coroczny szczyt klimatyczny ONZ, COP 29, na którym Polskę w negocjacjach reprezentować będzie międzyresortowa delegacja pod przewodnictwem minister klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

"Polska, jako dobrowolny dawca pomocy klimatycznej, wnosi wkład w projekty finansowane z budżetu Unii Europejskiej, proporcjonalnie do naszego udziału w nim. Na COP opowiadamy się za pragmatycznym podejściem do pomocy finansowej. Wysokość celu nie może być oderwana od możliwości państw-dawców" - napisano.

Dodano, że Polska uważa, że środki finansowe powinny być wykorzystywane skutecznie i generować dodatkowe źródła finansowania, a ograniczone zasoby powinny trafiać do tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

"Publiczne wsparcie finansowe powinno wspierać w adekwatnym stopniu działania adaptacyjne, które są kluczowe w walce ze skutkami zmian klimatycznych" - podkreślono.

Resort klimatu przypomniał, że w 2025 roku wszystkie strony porozumienia paryskiego powinny przedłożyć swoje plany ograniczania emisji gazów cieplarnianych – w formie wkładów określonych na poziomie krajowym (Nationally Determined Contributions - NDC) na okres po 2030 roku.

"Istotna zatem będzie dyskusja podczas COP 29 na temat ograniczania emisji w ramach Programu Prac na rzecz Mitygacji. Unia Europejska, w tym Polska, realizuje jedne z najbardziej ambitnych polityk klimatycznych na świecie, zgodnie z celami Porozumienia Paryskiego, zmierzając do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. Jednakże aby sprostać globalnym wyzwaniom klimatycznym, konieczne jest, by najwięksi emitenci gazów cieplarnianych również podnieśli swoje ambicje" - podkreślił MKiŚ.

Dodał, że Polska opowiada się za zwiększeniem zobowiązań redukcyjnych w skali globalnej.

"Jedynie globalne współdziałanie przyniesie wymierne rezultaty" - zaznaczono. (PAP Biznes)

jz/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%