Rząd przyjął projekt MKiŚ ws. nowych terminów obowiązywania taryf na prąd
Rada Ministrów przyjęła projekt MKiŚ przesuwający termin składania wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne z 30 kwietnia na 31 lipca 2025 - poinformował na stronie resort klimatu. Przesunięty ma być też termin rozpoczęcia obowiązywania zmienionych w taryfach cen energii elektrycznej z 1 lipca na 1 października 2025 r.
Według MKiŚ, przesunięcie terminu wejścia w życie zrekalkulowanych taryf dla energii elektrycznej przełoży się na poprawę sytuacji odbiorców energii w IV kwartale 2025 r.
"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przygotowany przez Ministra Klimatu i Środowiska przesuwającej termin składania zmiany wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne - z 30 kwietnia 2025 r. na 31 lipca 2025 r. Dzięki tej regulacji zmiana taryf pozwoli na lepsze uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych i przyczyni się do większego zbliżenia cen energii dla gospodarstw domowych na IV kwartał w tych taryfach do ceny maksymalnej, która obowiązuje do końca września" - napisał na stronie resort klimatu.
Jednocześnie nowe przepisy przewidują przesunięcie terminu rozpoczęcia obowiązywania w zmienionych taryfach cen energii elektrycznej, z 1 lipca 2025 roku na 1 października 2025 roku.
"Ceny na rynku hurtowym systematycznie maleją. Odsuwamy wejście w życie nowych taryf, by spadki cen na rynku hurtowym przełożyły się również na ich wysokość" - powiedziała cytowana w informacji ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.
Do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają zagwarantowaną ochronę w postaci ceny maksymalnej 500 zł/MWh.
Obowiązujące obecnie przepisy dot. ochrony odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych zakładają obowiązek złożenia do 30 kwietnia 2025 r. przez sprzedawców energii elektrycznej wniosku o zmianę taryf obowiązujących do 31 grudnia 2025 r.
"Od wielu miesięcy obserwujemy jednak tendencję spadkową na rynku energii elektrycznej, a obecne warunki kształtowania się cen na rynkach hurtowych wskazują na przestrzeń do większego obniżenia cen w taryfach dla gospodarstw domowych. Dlatego też Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje przesunięcie terminu składania wniosków o trzy miesiące" - wyjaśniono. (PAP Biznes)
jz/ asa/