W II kw. złoty nieznacznie osłabi się do 4,22/EUR i do 3,94/USD - PKO BP (opinia)

W II kwartale 2025 r. stratedzy PKO BP prognozują, że złoty nieznacznie osłabi się do 4,22/EUR oraz mocniej do dolara do 3,94, przy kursie EUR/USD 1,07 - podano w raporcie banku.
Eksperci PKO BP spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach globalne otoczenie dla walut z rynków wschodzących, w tym dla złotego, ulegnie pogorszeniu.
"Wpływać na to będzie rosnące ryzyko istotnego spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego będące skutkiem wykraczającej poza obszar USA polityki gospodarczej nowej amerykańskiej administracji. Naszym zdaniem taki scenariusz nie został jeszcze przez rynki finansowe dostatecznie wyceniony i oczekujemy, że dostosowanie rynkowych wycen będzie kontynuowane w bieżącym kwartale" - napisano w uzasadnieniu dla prognoz.
Skutkiem tego dostosowania będzie wywierający presję na złotego wzrost globalnej awersji do ryzyka. Dodatkowo na krajową walutę negatywny wpływ będzie miało pogłębienie deficytu handlowego Polski w perspektywie co najmniej roku 2025. Stabilizująco na złotego oddziaływać będzie relatywnie silny wzrost gospodarczy Polski. Obniżki stóp NBP, zakładane przez nas w III kwartale, będą mieć według naszej oceny neutralny wpływ na polską walutę, w związku z brakiem rynkowego zaskoczenia w tym zakresie oraz oczekiwaną dalszą redukcją stóp procentowych EBC i Fed" - dodano.
Czynnikiem ryzyka dla prognoz jest ewentualne złagodzenie przez administrację D. Trumpa nastawienia odnośnie ceł, co mogłoby skutkować wzrostem globalnego apetytu na ryzyko, na którym zapewne skorzystałyby waluty EM, w tym złoty.
Źródłem niepewności dla polskiej waluty jest także sposób i termin zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.
Ewentualne zawieszenie broni skutkujące zmniejszeniem ryzyka geopolitycznego mogłoby w ocenie PKO BP przynajmniej przejściowo wzmocnić waluty CEE-3 oraz euro.
Po II kw. PKO BP spodziewa się powrotu aprecjacji złotego do 4,20 i 4,18/EUR oraz 3,85 i 3,80/USD w III i IV kw. br. (PAP Biznes)
tus/ osz/