90 proc. respondentów wskazuje przestarzałą infrastrukturę jako barierę dla wdrożeń technologii GenAI - NTT DATA
90 proc. respondentów wskazuje przestarzałą infrastrukturę jako barierę dla wdrożeń technologii generatywnej sztucznej inteligencji – wynika z badania NTT DATA „Global GenAI Report: How organizations are mastering their GenAI destiny in 2025”. Wskazano, że wyzwaniem jest również brak rozwoju kompetencji w zakresie AI.
Analizując główne wnioski z raportu NTT DATA, widać duże zaintersowanie rozwojem oraz wykorzystywaniem rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), także w planach na 2025 rok.
97 proc. spośród przebadanych 2.307 dyrektorów z 34 krajów spodziewa się realnego wpływu GenAI na procesy biznesowe w ich firmach. Z tego względu 99 proc. z nich planuje dalsze inwestycje w rozwój tej technologii. 2/3 firm chce ponadto w ciągu dwóch najbliższych lat znacząco zwiększyć budżety na GenAI.
83 proc. firm przyznaje, że posiada strategię w zakresie GenAI, a 49 proc. musi jeszcze w pełni dostosować ją do ogólnych celów biznesowych.
Podano, że inwestycje oraz rozwój generatywnej sztucznej inteligencji mają się przekuć w realne korzyści biznesowe. 64 proc. globalnych liderów c-level oczekuje znaczącej transformacji swoich branż dzięki GenAI.
"Oczywiście, każda branża ma swoją specyfikę, ale niektóre motywacje są zbieżne. Wśród nich wymienić należy na pewno wzrost produktywności (wierzy w to 96 proc.), poprawę zgodności i optymalizacji doświadczeń oraz poprawę efektywności operacyjnej" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Łukasz Jęczmiński, Senior Solutions Manager - Cloud & Data Center w NTT DATA.
"Są też pewne wyróżniki, specyficzne dla danej branży. Przykładowo, firmy motoryzacyjne priorytetowo traktują kontrolę jakości, ocenę ryzyka i automatyzację, podczas gdy sektory: bankowy i inwestycyjny koncentrują się na zarządzaniu ryzykiem i wykrywaniu oszustw" - dodał.
Wśród największych ograniczeń, jeśli chodzi o implementację i rozwój generatywnej sztucznej inteligencji 90 proc. respondentów jako główną przeszkodę w efektywnym wykorzystaniu GenAI wskazuje przestarzałą infrastrukturę IT. Firmy są również świadome konieczności zdobycia i poprawy konkretnych umiejętności. Podkreślając braki, 64 proc. badanych wskazuje na krytyczną potrzebę rozwoju wewnętrznych umiejętności GenAI.
Konieczność pozyskiwania i analizowania czystych, różnorodnych danych jako niezbędne w projektach AI wymienia natomiast 57 proc. firm.
Wśród innych wyzwań w zakresie wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji szefowie bezpieczeństwa informacji (ang. CISO’s) największe obawy wyrażają ponadto w związku z presją wynikającą z wdrożeń AI (45 proc. wskazań).
Podano, że firmy przyznają, że specjalistyczna wiedza z zakresu GenAI jest kluczowa do realizacji udanych, skalowalnych wdrożeń. Dwie trzecie z nich stwierdza jednak, że pracownicy nie mają obecnie odpowiednich umiejętności, aby w pełni wykorzystać generatywną sztuczną inteligencję. Z tego względu prawie 80 proc. respondentów twierdzi, że utworzyło lub buduje zespoły ekspertów GenAI.
Na rynku są jednak również mniejsze podmioty, których nie stać na tworzenie bądź rozwój dużych, rozbudowanych zespołów.
Wskazano, że do rozwoju AI konieczne będą jednak nie tylko nowe kompetencje, ale i nowoczesna infrastruktura IT wysokiej gęstości. Trenowanie modeli sztucznej inteligencji wiąże się z koniecznością przechowywania i przetwarzania ogromnych ilości danych, w związku z czym rozwój tej technologii będzie wiązał się z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi centrów danych dostosowanych do wymogów technologicznych, które stawia AI.
"Szybki rozwój AI zmienia charakterystykę obciążeń energetycznych, a to wprost odbija się na wymaganiach względem data center. O ile typowa szafa złożona z klasycznych serwerów wymaga kilku kW mocy, a większe, dedykowane do zastosowań chmurowych szafy serwerowe to rząd 20 kW, tak w przypadku AI mówimy o co najmniej kilkukrotnym skoku gęstości mocy" – powiedział Wojciech Stramski, prezes zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services, cytowany w komunikacie.
Podano, że rewolucja związana ze sztuczną inteligencją to szansa dla Polski, aby stała się hubem przetwarzania danych w regionie.
"Powinniśmy w stosunkowo szybkim czasie zaadresować kwestie energetyczne, aby dostarczać energię odnawialną w dobrej cenie i generować jej więcej w miksie energetycznym. Kolejnym elementem jest sprawne przeprocesowanie decyzji administracyjnych wymaganych przez tego typu inwestycje" - powiedział Wojciech Stramski.
Z badania NTT DATA wynika, że 96 proc. respondentów uważa rozwiązania oparte na chmurze za najbardziej praktyczne i opłacalne do wykorzystywania przez aplikacje GenAI. Szczególną rolę zaczyna odgrywać private cloud, podobnie jak prywatne GenAI. Dotyczy to przede wszystkim sektorów regulowanych takich jak np. finansowy. (PAP Biznes)
alk/ asa/