AI i działania na rzecz klimatu napędzają transformację sektora ubezpieczeniowego - Deloitte

Technologie AI i działania na rzecz klimatu napędzają transformację sektora ubezpieczeniowego - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „2025 Global Insurance Outlook”. Wskazano, że firmy ubezpieczeniowe muszą dostosować swoje modele operacyjne, aby skuteczniej zarządzać rosnącymi ryzykami.


Podano, że branża ubezpieczeniowa staje przed koniecznością szybkiej adaptacji do zmian technologicznych, rosnących kosztów związanych z ryzykami klimatycznymi oraz zmieniających się oczekiwań klientów.

Jak wynika z raportu Deloitte, częstotliwość katastrof naturalnych i związane z nimi straty wciąż rosną, co pogłębia lukę w ochronie ubezpieczeniowej i wywiera presję na rentowność firm. W tych warunkach konieczne są dalsze inwestycje w technologie, takie jak sztuczna inteligencja oraz modernizacja operacyjna, aby lepiej zarządzać rosnącymi ryzykami i zapewnić długoterminowy wzrost.

Podano, że ryzyka stają się bardziej złożone i nieprzewidywalne, a ubezpieczyciele, dbając o swoją rentowność, są zmuszeni do podnoszenia składek i ograniczania zakresu ochrony, co częściowo wpływa na tempo innowacji w branży. W warunkach inflacji i rosnących kosztów związanych z katastrofami naturalnymi takie działania pomagają poprawić wyniki finansowe w krótkim okresie, ale nie rozwiązują długoterminowych wyzwań.

Wskazano, że w miarę jak ubezpieczyciele rozwijają swoje modele biznesowe, istotne będzie przywrócenie zaufania konsumentów i rynku, szczególnie po podwyżkach składek i ograniczeniach w ofercie. Eksperci Deloitte podkreślają, że w nadchodzących latach kluczowe staną się więc inwestycje w nowe technologie oraz działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, które pozwolą lepiej zarządzać ryzykami oraz wspierać zrównoważony rozwój branży.

"Według wyliczeń firmy Gallagher Re w 2023 r. katastrofy naturalne spowodowały globalne straty na poziomie 357 mld dolarów, przy czym jedynie 35 proc. było objęte ubezpieczeniem, co tworzy ogromną lukę ochronną. To wyraźny sygnał, że konieczne są pilne inwestycje w infrastrukturę chroniącą przed stratami oraz rozwój nowych produktów ubezpieczeniowych" - powiedział cytowany w raporcie Marcin Warszewski, lider usług dla sektora ubezpieczeniowego w Deloitte.

"Ważna będzie współpraca branży ubezpieczeniowej z rządami i instytucjami międzynarodowymi, aby skutecznie chronić społeczności najbardziej narażone na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych" - dodał.

Wskazano, że aby dostosować się do tych dynamicznych warunków, ubezpieczyciele wprowadzają korekty w swoich ofertach. Globalnie, wzrost składek w sektorze non-life osiągnął 3,9 proc. w 2023 roku, a w niektórych regionach, jak Wielka Brytania czy Australia, ceny ubezpieczeń majątkowych rosły szybciej niż inflacja. Niemcy i Japonia także odnotowały wyższy wzrost stawek ubezpieczeń majątkowych, podczas gdy wzrost w segmencie komunikacyjnym był bardziej umiarkowany.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że choć te zmiany poprawiły wyniki finansowe firm, to jednocześnie rosnące koszty mogą ograniczać dostępność ochrony dla konsumentów, zwłaszcza w obliczu coraz częstszych katastrof naturalnych. Prognozy na 2025 rok są jednak obiecujące – oczekuje się, że zwrot z kapitału własnego (ROE) wzrośnie z szacowanych 10 proc. w 2024 roku do 10,7 proc. w 2025 roku.

Oprócz wyzwań związanych z ubezpieczeniami majątkowymi, sektor ubezpieczeń na życie również musi dostosować się do nowych realiów rynkowych. Wysokie stopy procentowe wspierają popyt na produkty oszczędnościowe, zwłaszcza na rynkach wschodzących, takich jak Chiny, Indie i Ameryka Łacińska, gdzie prognozowany wzrost składek na 2024 i 2025 rok wynosi odpowiednio 7,2 proc. i 5,7 proc.

W krajach rozwiniętych wzrost składek będzie bardziej umiarkowany – na poziomie 1,5 proc. do 2025 roku – jednak lepsze wyniki inwestycyjne oraz wyższe stopy procentowe mogą przyczynić się do poprawy rentowności tego segmentu.

Podobne tendencje są widoczne w sektorze ubezpieczeń grupowych, który utrzymuje stabilne wyniki dzięki inflacji płac i utrzymaniu składek na wysokim poziomie. Autorzy opracowania wskazują, że w czwartym kwartale 2023 r. sprzedaż grupowych ubezpieczeń na życie wzrosła o 8 proc., choć pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł spadek o 2 proc. Wzrost sprzedaży dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, takich jak ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, wyniósł 5 proc. w 2023 roku i 3 proc. w pierwszym kwartale 2024 roku.

"W obliczu rosnących wyzwań systemu ochrony zdrowia oraz zmieniających się oczekiwań konsumentów, sektor stoi przed koniecznością zaoferowania produktów odpowiadających na te potrzeby. Kluczowym będzie wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które z jednej strony pozwolą na kontrolę kosztów, z drugiej na dostarczenie właściwego doświadczenia dla klientów. Ubezpieczyciele, którzy zainwestują w automatyzację procesów oraz nowoczesne systemy, będą mogli skuteczniej konkurować i zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na ubezpieczenia zdrowotne" – powiedział Marcin Warszewski.

Jednocześnie raport Deloitte wskazuje, że rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, otwiera przed ubezpieczycielami nowe perspektywy wzrostu. W miarę jak coraz więcej przedsiębiorstw wdraża rozwiązania AI, pojawiają się nowe ryzyka, które wymagają specjalistycznego zabezpieczenia i mogą stać się istotnym źródłem przychodów dla branży ubezpieczeniowej.

"Eksperci Deloitte prognozują, że do 2032 roku składki z tego typu polis mogą przynieść branży ubezpieczeniowej około 4,7 mld dolarów rocznie, przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu wynoszącym około 80 proc." - napisano.

Także w Polsce transformacja technologiczna stwarza istotne możliwości rozwojowe, pozwalając na optymalizację procesów, redukcję kosztów działalności oraz lepszą selekcję ryzyk i klientów. Eksperci oceniają, że w perspektywie najbliższych trzech lat prawdopodobieństwo realizacji tych działań wynosi 56 proc.

Warto dodać, że w skali globalnej rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji zyskują coraz większą popularność w obszarach takich jak zarządzanie roszczeniami, ocena ryzyka oraz wsparcie procesów sprzedażowych. Badanie Deloitte przeprowadzone w USA pokazuje, że 76 proc. firm ubezpieczeniowych wdrożyło już narzędzia AI w przynajmniej jednej z funkcji operacyjnych. (PAP Biznes)

alk/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,40%
1 EUR 4,2668 -0,15%
1 GBP 5,1448 -0,08%
100 JPY 2,6287 0,41%
1 USD 4,1219 0,50%