W Krakowie powstanie pierwsza w Polsce fabryka sztucznej inteligencji

pap_20240925_11G.jpg

W Krakowie powstanie pierwsza w Polsce fabryka sztucznej inteligencji - podało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Rząd podjął decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych prawie 70 mln złotych na wsparcie projektu.


Fabryka powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

W komunikacie podano, że superkomputer Helios zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Będzie to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską. Cyfronet AGH będzie także zaangażowany w prace, które Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna razem z Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki, związane z integracją polskiego modelu językowego w usługach publicznych.

"W Krakowie powstaje jedna z pierwszych w Europie Fabryk AI. Chcemy, aby to był pierwszy przystanek w rozbudowywaniu mocy obliczeniowych dla polskiej sztucznej inteligencji. Musimy jak najlepiej wykorzystać ten potencjał. Dzięki temu będziemy mogli lepiej diagnozować choroby, szybciej wprowadzać na rynek nowe leki" – powiedział cytowany w komunikacie wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Cieszymy się także, że przykładem takiego działania, które już się rozpoczyna, jest współpraca Cyfronetu z Konsorcjum Polskiego Modelu Językowego (PLLuM) oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki i Ministerstwem Cyfryzacji. Te jednostki połączą swoje siły, aby stworzyć fundament nowoczesnej, cyfrowej administracji opartej na sztucznej inteligencji. Ich celem jest integracja polskiego modelu językowego z usługami publicznymi, co otworzy nowe możliwości w zakresie komunikacji między obywatelami a administracją publiczną" - dodał.

W komunikacie wskazano, że kluczowe jest, aby istniejące centra naukowe i technologiczne aktywnie włączały się w prace nad projektami o strategicznym znaczeniu dla kraju.

"Inwestycja w budowę Fabryki AI w Cyfronecie to kluczowy krok w kierunku umocnienia pozycji Polski w europejskim ekosystemie sztucznej inteligencji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa oraz współpracy z Komisją Europejską rozwiniemy infrastrukturę obliczeniową, która pozwoli naszej uczelni i krajowi wkroczyć na nowy poziom zaawansowania technologicznego" – powiedział Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Podano, że w grudniu 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji rusza z hackathonem, który zgromadzi ekspertów z tych jednostek. Jego głównym celem będzie wypracowanie rozwiązań wspierających skuteczną integrację polskiego modelu językowego z systemami administracji publicznej.(PAP Biznes)

alk/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4856 -0,52%
1 EUR 4,2162 -0,32%
1 GBP 5,0657 -0,64%
100 JPY 2,6250 -1,68%
1 USD 4,0697 -1,37%

Powiązane