W przyszłym tygodniu negocjacje z KE ws. ograniczeń zw. z ptasią grypą

Przyszłotygodniowe negocjacje z KE zdecydują jak będą wyglądały obostrzenia w związku z ptasią grypą w Polsce - przekazał w sobotę resort rolnictwa. Dodano, że restrykcje unijne nie powinny powodować ograniczeń w handlu mięsem i jajami na rynku wspólnotowym.


Resort przekazał w komunikacie, że podczas piątkowych uzgodnień Komisja Europejska (KE) sytuację w Polsce oceniła jako "niestabilną i ryzykowną", a skalę rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje za "wyjątkowo wysoką". Poinformowano, że w poniedziałek kontynuowane będą rozmowy pomiędzy stroną polską a Komisją ws. ustalenia zasad działania innych podmiotów związanych z przemysłem drobiarskim w nowo tworzonych strefach buforowych.

"Niestety skala zakażeń (w tym roku zlikwidowano już 5 dużych stad utylizując łącznie ponad 4,3 mln kur niosek) zobligowała Komisję Europejską do rozpoczęcia procedury wdrażania dodatkowych restrykcji i chociaż handel wewnątrzwspólnotowy jest nadal możliwy, to już dziś można mówić o planach ograniczeń, których realny kształt ma być negocjowany do przyszłego tygodnia" - przekazano w komunikacie.

Dodano, że proponowane rozwiązania mogą wprowadzać czasowy zakaz zasiedlania gospodarstw nowymi ptakami. Według ministerstwa obostrzenia unijne "nie powinny powodować ograniczeń w handlu mięsem i jajami na rynku wspólnotowym". "Jak wiadomo procedury unijnych ograniczeń obowiązują wszystkie kraje członkowskie i są wprowadzane dla ochrony i zachowania bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia zwierząt" - podkreślono.

"Długość proponowanych ograniczeń będzie uzależniona od stwierdzania przez Inspekcję Weterynaryjną nowych ognisk choroby w stadach komercyjnych" - wyjaśniono. "Jeśli ochrona gospodarstw i właściwe (skuteczne) stosowanie zasad bioasekuracji pozwoli na utrzymanie +czystych stad drobiu+ – wszystkie ograniczenia mogą być wygaszone już 12-13 maja br." - zakłada resort.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że tworzenie stref objętych unijnymi obostrzeniami (regionalizacja) pozwala na wprowadzenie mechanizmów hamujących transmisję wirusa, co – po pierwszej fazie negocjacji prowadzonej przez Polskę – oznacza podział zakażonych terenów na dwa niezależne klastry: wielkopolski i mazowiecko-warmińsko-mazurski.

"Konkretna mapa stref jest nadal przedmiotem negocjacji Głównego Lekarza Weterynarii z Komisją Europejską. Jeśli nie będzie nowych ognisk – pojawi się szansa znoszenia obszarów buforowych po krótkim terminie ich obowiązywania" - poinformowano.

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie (20 proc. udział we wspólnotowej produkcji).

MRiRW przypomniało też, że od początku roku w Polsce potwierdzono 78 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co jest najwyższą liczbą zakażeń w całej Unii Europejskiej (dla porównania Węgry 72, Włochy 21, Niemcy 9, Bułgaria 6; sumarycznie w całej UE wystąpiły w bieżącym roku 202 ogniska choroby).

Największymi skupiskami zakażeń są województwa: wielkopolskie (37 ognisk), mazowieckie (28 ognisk), warmińsko-mazurskie (7 ognisk), łódzkie (5). W województwach kujawsko-pomorskim i lubuskim odnotowano po 2 ogniska, a w podkarpackim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim oraz małopolskim po jednym ognisku.

"W nowych ogniskach grypy ptaków stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N1" - stwierdziło ministerstwo.

ab/ mick/ pel/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5806 -0,93%
1 EUR 4,2661 -0,43%
1 GBP 4,9548 -0,04%
100 JPY 2,6475 -1,10%
1 USD 3,7606 -2,67%