Banki nie będą już napędzać polskiego rynku akcji - VIG/C-Quadrat TFI (opinia)

Michal_Szymanski_VIGC-Quadat.jpg

Sektor bankowy nie będzie już napędzał polskiego rynku akcji, ale jest pole do pozytywnych zaskoczeń wynikowych w mniejszych spółkach z innych sektorów - uważają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI.

Prezes VIG/C-Quadrat TFI Michał Szymański przypomniał, że banki były jednym z największych zwycięzców koniunktury gospodarczej w Polsce w ostatnich dwóch latach, ale - jego zdaniem - uwzględniając około 30 proc. dyskonta geopolitycznego dla polskiego rynku akcji, obecne wyceny nie są już tak atrakcyjne.

"Po ostatnich spadkach widzimy około 15 proc. upside'u dla polskich banków wraz z poprawą sentymentu do spółek cyklicznych globalnych" - powiedział Michał Szymański podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

"Widzimy natomiast pole do pozytywnych zaskoczeń wynikowych w mniejszych spółkach, a to jest warunkiem dalszych wzrostów na warszawskiej giełdzie" - dodał.

Konsensus zakłada średni wzrost zysków na akcję EPS w latach 2024-2026 dla wszystkich spółek z wykluczeniem banków, spółek surowcowych i energii na poziomie 10 proc., a zachowując korelacje zysków z nominalnym PKB średni wzrost zysków w tych latach może wynieść 12 proc.

Przedstawiciele VIG/C-Quadrat TFI zwracają też uwagę na to, że implementacja sztucznej inteligencji może być przewagą konkurencyjną niektórych polskich firm.

Według raportu Strand Partners oraz AWS, 30 proc. polskich firm obecnie wdraża rozwiązania AI, co oznacza 36 proc. wzrost rok do roku - jest to najszybsze tempo wzrostu spośród krajów Unii Europejskiej.

Z raportu wynika, że 94 proc. polskich firm, które wdrożyły AI, odnotowało wzrost przychodów, co przekracza średnią europejską wynoszącą 75 proc.

"Szacujemy, że spółki odpowiadające 20-30 proc. indeksu WIG mają potencjał do skutecznej ekspansji zagranicznej z wykorzystaniem rosnącej adaptacji technologii w swoich biznesach" - powiedział prezes.

"Wykorzystanie technologii w celu poprawy efektywności operacyjnej oraz przyspieszenie wzrostu może doprowadzić do wzrostu mnożników wyceny poszczególnych spółek" - dodał Michał Szymański. (PAP Biznes)

pr/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5137 0,45%
1 EUR 4,2702 0,12%
1 GBP 5,1229 0,39%
100 JPY 2,6510 0,24%
1 USD 3,8330 0,61%