DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA głównie na minusach; obawy o handel

Kontrakty w USA głównie zniżkują, a w Europie przeważają wzrosty indeksów. Inwestorzy obawiają się o dalszy wzrost napięć handlowych w odniesieniu do półprzewodników i ceł USA. Rentowności obligacji spadają, dolar osłabia się.


Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,02 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,11 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,18 proc.

Inwestorzy oceniają informacje, że Stany Zjednoczone planują dalsze ograniczenie liczby i typów chipów Nvidia, które mogą być eksportowane do Chin bez licencji. Akcje Nvidii spadają o 1 proc. przed sesją.

Inne akcje producentów półprzewodników są także na minusie. Broadcom i AMD tracą po 0,5 proc. przed sesją. Producenci układów scalonych Lam Research i Applied Materials również spadają po odpowiednio 1 proc. i 0,5 proc.

Wyniki Nvidii w środę będą kluczowe dla sektora, w czasie, gdy inwestorzy kwestionują wysokie wydatki branży na sztuczną inteligencję po tym, jak doniesienia o taniej konkurencji ze strony chińskiego DeepSeek wywołały zamieszanie na rynku w styczniu.

„Rynek spodziewa się wielkich rzeczy, w przeciwnym razie Wspaniała Siódemka może znaleźć się pod jeszcze większą presją pod koniec tygodnia” – powiedziała Kathleen Brooks, dyrektorka ds. badań w XTB.

Sektor technologii S&P 500 jest na dobrej drodze do największego miesięcznego spadku od kwietnia.

Wydarzenia związane z rozmowami miedzy USA a Rosją również znalazły się na pierwszych stronach gazet po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek przyjęła rezolucję przygotowaną przez USA, która zajmuje neutralne stanowisko w sprawie konfliktu.

„Istnieje ogromna niepewność. Widzieliśmy, jak administracja Trumpa dokonała zwrotu o 180 stopni w kwestii postrzegania konfliktu na Ukrainie” — powiedział Teeuwe Mevissen, starszy ekonomista rynkowy w Rabobanku.

Prezydent Trump powiedział późnym wieczorem w poniedziałek, że cła na import z Kanady i Meksyku są przygotowane do wprowadzenia zgodnie z harmonogramem od przyszłego tygodnia.

Analitycy wskazują, że planowane przez Trumpa cła na towary importowane do USA grożą wzrostem krajowej inflacji, a masowe zwolnienia pracowników rządowych mogą mieć wpływ na rynek pracy w momencie, gdy Rezerwa Federalna USA potrzebuje przestrzeni do obniżenia stóp procentowych.

„W tej chwili na rynkach panuje wiele niepewności, co utrudnia inwestorom działanie. Cała dyskusja o taryfach jest głównym negatywnym katalizatorem” — powiedziała Alexandra Morris, dyrektor ds. inwestycji w Skagen.

„Jeśli spojrzymy na sezon wyników, to wypadł naprawdę dobrze. Nagłówki newsów i oznaki rozłamu między Europą a USA nie wpływają bezpośrednio na akcje, ale po prostu sprawiają, że nastroje są jeszcze bardziej gorączkowe” – powiedział Chris Beauchamp, główny strateg w IG.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,08 proc. do 43.461,21 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,50 proc. i wyniósł 5.983,25 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,21 proc. do 19.286,92 pkt.

Bitcoin spada o 5,5 proc. i jego kurs wynosi 89.024 USD za token. Wartość bitcoina osiągnęła najniższy poziom od listopada.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 19,43 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,04 proc., niemiecki DAX idzie w górę 0,16 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,28 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,15 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,38 proc.

Europejski indeks lotnictwa i obrony wzrósł o 1,3 proc., a analitycy wskazywali na informacje Bloomberga, że przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz rozpoczął rozmowy z socjaldemokratami w sprawie szybkiego zatwierdzenia specjalnych wydatków na obronę w wysokości 200 mld euro.

"Prawdopodobne jest, że Niemcy zaczną teraz traktować swoje zobowiązania zdecydowanie poważniej, także w kontekście europejskim” – powiedział Teeuwe Mevissen, starszy ekonomista rynkowy w Rabobank.

Akcje niemieckich producentów uzbrojenia Hensoldt i Renk rosną odpowiednio o 3 proc i 5,5 proc.

ASML Holding NV i STMicroelectronics NV spadają po 3 proc. i 2 proc. odpowiednio po tym, jak prezydent USA Donald Trump przedstawił kolejne środki mające na celu ograniczenie potencjału chińskiego przemysłu półprzewodników.

Akcje Novo Nordisk rosną o 3,5 proc. W poniedziałek amerykańska firma Hims & Hers poinformowała w swoim raporcie wyników, że może zaprzestać sprzedaży semaglutydu — alternatywy dla leków na odchudzanie, takich jak Ozempic i Wegovy firmy Novo Nordisk.

Unilever traci 1,5 proc. po odejściu prezesa Heina Schumachera, który rezygnuje z tego stanowiska i funkcji członka zarządu. Analitycy RBC Capital Markets wskazują, że odejście prezesa Schumachera jest "jak grom z jasnego nieba".

Akcje Thyssenkrupp rosną o 13 proc. po tym, jak dyrektor generalny spółki poinformował, że grupa zorganizuje walne zgromadzenie akcjonariuszy przed wydzieleniem działu okrętów wojennych.

Akcje SIG Group spadają o 11 proc. po tym, jak szwajcarska firma zajmująca się pakowaniem opublikowała roczne wyniki.

Akcje spółki Galp Energia rosną o 7 proc. po tym, jak spółka potwierdziła nowe odkrycie eksploracyjne w odwiercie Mopane-3X u wybrzeży Namibii.

Producent sprzętu medycznego Smith & Nephew zyskuje 4,5 proc. po tym, jak firma poinformowała o wzroście przychodów o 4,7 proc. rok do roku w 2024 r.

Heidelberg Materials zniżkuje o 2,5 proc. po prezentacji rocznych wyników finansowych.

Fresenius Medical Care zyskuje 1 proc. po mocnych danych spółki za IV kw.

Dolar osłabia się o 0,14 proc. wobec koszyka walut do 106,44 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,23 proc. do 1,0491.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,04 proc. do 149,65.

Kurs funta zwyżkuje o 0,19 proc. wobec dolara do 1,2649.

Rentowność 10-letnich UST spada o 8 pb. do 4,33 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 6 pb. do 4,59 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +20 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +4 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,47 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zniżkują o 0,55 proc. do 70,3`1 USD za baryłkę, a kwietniowe futures na Brent spadają o 0,6 proc. do 74,33 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4041 -0,33%
1 EUR 4,1441 -0,43%
1 GBP 4,9830 -0,77%
100 JPY 2,6385 -0,68%
1 USD 3,9470 -0,66%

Powiązane