Krajowy rynek długu może zbliżać się do przesilenia - VIG/C-Quadrat TFI (opinia)
Krajowy rynek długu wydaje się zbliżać się do przesilenia i druga połowa roku może być na nim dużo bardziej interesująca - napisał prezes VIG/C-Quadrat TFI Michał Szymański w miesięcznym komentarzu.

Jego zdaniem, drugie półrocze na rynku obligacji skarbowych upłynie pod znakiem coraz silniejszych oczekiwań cięcia stóp z jednej strony oraz dużej podaży ze strony rządu - z drugiej.
"W części rynku obligacji przedsiębiorstw można zaobserwować spadek płynności na rynku wtórnym. Wyraźnie zmniejszył się napływ środków, który wcześniej doprowadził do spadku spreadów (premii za ryzyko) ponad obligacje skarbowe. Może to być sygnałem, że czeka nas urealnienie - tj. zwiększenie spreadów, które w okresie ostatniej hossy osiągnęły w przypadku wielu emitentów skrajnie niskie wartości" - napisał Michał Szymański.
Czerwiec upłynął pod znakiem niewielkiej korekty na rynku obligacji skarbowych. Rentowości obligacji dziesięcioletnich wzrosły z poziomu 5,37 proc. na koniec maja do poziomu 5,52 proc. na zamknięcie pierwszego półrocza.
VIG/C-Quadrat TFI zwraca uwagę, że decydującymi czynnikami, które napędzały wzrosty rentowności były: wyższy od oczekiwań wzrost inflacji w czerwcu (4,1 proc. vs 4,0 proc. oczekiwany poziom) oraz szereg wypowiedzi decydentów banku centralnego o odsunięciu decyzji o stopach procentowych na posiedzenie we wrześniu.
W ocenie zarządzających VIG/C-Quadrat TFI, okres wakacyjny zapowiada się interesująco na rynku dłużnym. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na redukcję stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu o 25 punków bazowych, czym zaskoczyła uczestników rynku. Działanie to zostało wsparte nową projekcją inflacyjną, która obniża średnioterminową ścieżkę cen konsumenckich względem dokumentu z marca.
Dodatkowo w tym czasie kończy się okres karencji na wzrost ceł w wymianie międzynarodowej zapowiedzianych przez amerykańską administrację. W ocenie zrządzających, znając sposób komunikacji obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych można oczekiwać, że wokół tej daty zmienność na rynkach finansowych z pewnością wzrośnie.
"Patrząc w dłuższej perspektywie na krajowy rynek dłużny obserwujemy dwie sprzeczności. Z jednej strony inflacja zaczyna się obniżać i prawdopodobnie stopy procentowe będą redukowane w kolejnych kwartałach. Z drugiej strony obserwujemy utrzymującą się ultra luźną politykę fiskalną (nieadekwatną do solidnej sytuacji gospodarczej) i niewielką premię terminową na długoterminowych papierach rządowych. Czas pokaże, która narracja będzie dominująca w najbliższych miesiącach" - napisał Fryderyk Krawczyk, dyrektor inwestycyjny VIG/C-Quadrat TFI.
Zarządzający zwracają uwagę, że na krajowym rynku obligacji korporacyjnych czerwiec upłynął pod znakiem umiarkowanego optymizmu inwestorów, przy wyraźnym zróżnicowaniu popytu w zależności od branży i oceny ryzyka kredytowego emitentów.
Rentowności pozostawały względnie stabilne, choć obserwowano lekki spadek spreadów dla emitentów o wyższym ratingu – głównie z sektora energetycznego, finansowego i telekomunikacyjnego. Na rynku pierwotnym odnotowano kilka udanych emisji, potwierdzających powrót apetytu inwestorów na ryzyko.
W ocenie zarządzających w nadchodzących miesiącach kluczowe dla rynku obligacji korporacyjnych będą czynniki takie jak: oczekiwania wobec kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej, ewolucja inflacji bazowej oraz tempo odbudowy aktywności inwestycyjnej w sektorze prywatnym.
Można też oczekiwać utrzymania aktywności refinansowej – spółki będą wykorzystywać sprzyjające warunki do obniżania kosztu finansowania i porządkowania struktury zadłużenia.
"Oczekujemy, że rynek pozostanie selektywny – inwestorzy w dalszym ciągu będą preferować emitentów o silnej pozycji bilansowej, przewidywalnych przepływach pieniężnych i zabezpieczonych emisjach" - napisał Łukasz Śliwka, zarządzający funduszami VIG/C-Quadrat TFI. (PAP Biznes)
pr/ ana/