USA proponują uznanie Krymu za rosyjski, Europa - gwarancje dla Ukrainy na wzór NATO - Reuters

Agencja Reutera podała w piątek, że propozycje amerykańskie dotyczące warunków rozejmu na Ukrainie przewidują m.in. uznanie Krymu za część Rosji. Kontrpropozycje krajów europejskich i Ukrainy nie mówią o kwestiach terytorialnych, a przewidują gwarancje dla Kijowa na wzór natowskiego artykułu 5.


Reuters powołuje się na dwa dokumenty, zawierające propozycje złożone przez obie strony. Powstały one w związku z rozmowami w Paryżu (17 kwietnia) i Londynie (23 kwietnia) z udziałem przedstawicieli USA, krajów europejskich i Ukrainy.

Pierwszy dokument - według agencji Reutera - odzwierciedla propozycje, o których mówił Europejczykom w Paryżu specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Steve Witkoff. Te propozycje zostały następnie przekazane stronie ukraińskiej. Sekretarz stanu USA Marco Rubio opisał te propozycje jako "szerokie ramy" mające unaocznić rozbieżności między stronami.

Przewidują one: uznanie przez USA de iure kontroli Rosji nad okupowanym Krymem i de facto kontroli nad okupowanymi częściami czterech obwodów południowej i wschodniej Ukrainy - chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego.

W sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy propozycje Witkoffa przewidują, że Ukraina otrzyma je od krajów europejskich i innych państw oraz że Kijów nie będzie dążył do członkostwa w NATO.

Ponadto mowa jest w tym dokumencie o zniesieniu w ramach porozumienia z Rosją sankcji nałożonych na Moskwę po aneksji Krymu w 2014 roku.

Drugi dokument pojawił się po rozmowach w Londynie między przedstawicielami Ukrainy i krajów europejskich. Reuters powołując się na niesprecyzowane źródła podał, że dokument został przekazany stronie amerykańskiej.

Dokument ten głosi, że dyskusja na temat kwestii terytorialnych odbędzie się po zawarciu rozejmu. Nie wspomina o uznaniu kontroli Rosji nad jakimkolwiek obszarem Ukrainy.

Zapowiada, że nie będzie ograniczeń dotyczących Sił Zbrojnych Ukrainy, ani też ograniczeń dla wojsk sojuszniczych stacjonujących na terytorium tego kraju.

Proponuje, by wśród krajów oferujących gwarancje dla Ukrainy były też Stany Zjednoczone i mówi o porozumieniu w stylu artykułu 5., co jest odniesieniem do zbiorowej obrony krajów członkowskich NATO w reakcji na ewentualną agresję.

Dokument ten proponuje także, by Ukraina otrzymała odszkodowanie za zniszczenia wywołane inwazją rosyjską i by użyte zostały do tego celu zamrożone aktywa rosyjskie za granicą.

Dokument Witkoffa mówi o samych odszkodowaniach nie wymieniając źródeł ich finansowania. (PAP)

awl/ ap/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5447 -0,59%
1 EUR 4,2718 -0,34%
1 GBP 4,9992 -0,50%
100 JPY 2,6351 -0,58%
1 USD 3,7551 -0,70%

Powiązane