Na koniec '24 r. PLN umocni się do 4,24/EUR i do 3,75/USD - PKO BP (opinia)

pap_20220208_2G6.jpg

Na koniec IV kw. 2024 r. kurs EUR/PLN spadnie do poziomu 4,24, a notowania USD/PLN do poziomu 3,75, przy wzroście kursu EUR/USD do poziomu 1,13 - prognozują ekonomiści PKO BP. Kluczowym argumentem przemawiającym za silnym złotym jest prawdopodobny wzrost dysparytetu stóp proc.

"Umocnienie złotego wspierać będą perspektywy przyspieszenia wzrostu polskiego PKB w 2025 r. oraz wyraźna poprawa dyferencjału stóp procentowych pomiędzy Polską a rynkami bazowymi. Zakładamy utrzymanie się globalnego apetytu na ryzyko, korzystnego dla wyceny walut rynków wschodzących, w związku z perspektywami stabilnego wzrostu światowej gospodarki w 2025 r. przy wysokim prawdopodobieństwie równoczesnego, miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki" - napisano w kwartalnym raporcie banku.

"Aprecjację złotego hamować będą rosnące oczekiwania co do skali cięć stóp procentowych w Polsce w 2025 r. oraz pogarszający się bilans obrotów bieżących" - dodano.

W opinii ekonomistów PKO BP, kluczowym argumentem przemawiającym za silnym złotym jest prawdopodobny wzrost dysparytetu rynkowych stóp procentowych na skutek postępującej normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro i USA, przy jednoczesnym utrzymywaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym, restrykcyjnym poziomie.

"W IV kwartale 2024 r. oczekujemy spadku stóp procentowych Fed i EBC o 50 pb. Dodatkowo, w pierwszej połowie 2025 r., spodziewamy się obniżek tych stóp co najmniej o kolejne 50 pb, podczas gdy według naszej opinii RPP zdecyduje się na wznowienie luzowania pieniężnego najwcześniej w marcu przyszłego roku. Z kolei analiza notowań IRS wskazuje na postępujący wzrost dysparytetu rynkowych stóp procentowych na skutek oczekiwanego głębszego spadku stóp nominowanych w euro niż w złotym" - napisano w raporcie.

"Równocześnie, kontynuacja cyklów obniżek stóp procentowych w IV kw. 2024 r. przez banki centralne Czech i Węgier będzie premiować złotego wśród walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jednakże, coraz bardziej gołębia retoryka Rady, wynikająca z łagodniejszego od wcześniejszych projekcji NBP tempa wzrostu inflacji w II połowie 2024 r., powinna wpłynąć na wzrost wycenianej przez rynki skali cięć polskich stóp w przyszłym roku, co będzie hamować aprecjacyjny potencjał polskiej waluty" - dodano.

Zdaniem ekonomistów, perspektywy stopniowego ożywienia europejskiej gospodarki w 2025 r., przy jednoczesnym, miękkim lądowaniu gospodarki USA, przemawiają za wzrostem kursu EUR/USD.

"Do tej samej konkluzji prowadzi analiza spreadu realnych stóp procentowych pomiędzy USA a strefą euro w nadchodzących kwartałach, który powinien się zawężać na skutek wycenianego przez rynki szybszego tempa luzowania Fed w porównaniu z EBC" - napisano w raporcie.

Jak wskazują autorzy publikacji, czynnikiem ryzyka dla prognozowanych kursów walutowych są listopadowe wybory prezydenckie w USA, które ze względu na nieprzewidywalność powyborczych scenariuszy gospodarczo-politycznych mogą pod koniec roku doprowadzić do istotnego wzrostu zmienności rynkowej, co dla inwestorów byłoby impulsem do skracania pozycji na ryzykownych aktywach.

"Dodatkowo należy mieć na uwadze ryzyko nagłej eskalacji toczących się konfliktów na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie oraz wzrostu prawdopodobieństwa recesji w USA w przyszłym roku, co mogłoby skutkować relokacją kapitału z walut EM, w tym złotego do tzw. bezpiecznych przystani m.in. franka szwajcarskiego i dolara" - napisano. (PAP Biznes)

pat/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5780 -0,11%
1 EUR 4,2990 0,09%
1 GBP 5,1084 -0,95%
100 JPY 2,6541 -1,25%
1 USD 3,8951 0,41%