Dane o PKB Polski za II kw. mocniejsze od oczekiwań; sektor usługowy radził sobie lepiej od prognoz (opinia)

59599270_l.jpg

Dane o PKB Polski za II kw. 2024 r. były mocniejsze od oczekiwań rynku, polska gospodarka urosła w tym okresie o 3,2 proc. rdr wobec szacowanego przez ekonomistów wzrostu na poziomie 2,8 proc. rdr. Prawdopodobnie lepiej radził sobie sektor usługowy.


ADAM ANTONIAK, ING (dla PAP Biznes)

"Drugi kwartał wyszedł solidnie, powyżej oczekiwań. Większość prognoz w ostatnim okresie za II kw. była rewidowana w dół, my też obniżyliśmy ją z 3 proc. rdr na 2,8 proc., ostatecznie mieliśmy wynik na poziomie 3,2 proc. Prawdopodobnie sektor usługowy, o którym z danych miesięcznych wiemy najmniej, radził sobie trochę lepiej niż oczekiwano.

Na pewno mieli rację ci, którzy nie panikowali i nie rewidowali prognoz na cały rok w dół. My też dosyć konserwatywnie podchodziliśmy do tego i rzeczywiście odczyt 3,2 proc. za II kw. daje trochę komfortu, jeżeli chodzi o cały rok. Wprawdzie mieliśmy trochę słabszych danych z początku III kw. ze światowej gospodarki, czy to z Chin, czy z europejskich PMI, czy też z amerykańskiego rynku pracy, ale jak na razie cały czas jest szansa na wzrost na poziomie 3,0 proc. w całym roku w Polsce. Drugi kwartał to dobry sygnał i nawet jeżeli trzeci będzie trochę słabszy niż wcześniej się spodziewano, to mamy lekką 'zakładkę' z tytułu lepszego, drugiego kwartału".

PIOTR BUJAK, PKO BP (X):

"Wzrost PKB w Polsce w II kw. wyniósł 3,2 proc. rdr. To dobry wynik, lepszy od oczekiwań (mediana ostatnich szacunków wynosiła 2,8 proc. rdr). Druga połowa roku będzie jeszcze lepsza. Wszystkie prognozy wzrostu PKB w całym 2024, które nie są powyżej 3,0 proc., są teraz zagrożone. Będzie fala rewizji prognoz wzrostu gospodarczego w Polsce w górę".

BANK PEKAO (X):

"Wzrost PKB w II kw. mocno przyspieszył: 3,2 proc. rdr. To duże zaskoczenie, bo dane sektorowe były słabe. Sprzedaż, produkcja i budowlanka składały się na 2,6-2,8 proc. wzrostu. Źródłem zaskoczenia była wg nas konsumpcja, zwłaszcza usług. Rewizji prognoz nie będzie. Idziemy na powyżej 3 proc. w 2024 r.

Oczekiwania na obniżki stóp NBP muszą się trochę po dzisiejszym odczycie PKB skorygować. Zostajemy z naszą prognozą 3,0 proc. rdr wzrostu PKB w całym 2024 i 4,3 proc. rdr w 2025 r.".

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (X):

"W II kw. PKB wzrosło o 3,2 proc. rdr - lepiej od prognoz. Głównym motorem wzrostu była konsumpcja, natomiast inwestycje i niski popyt zagraniczny hamowały tempo wzrostu. Po stronie wartości dodanej poprawiła się aktywność w przemyśle, a spadek w budownictwie był mniejszy niż w I kw.

Wzrost gospodarczy Polski jest wysoki na tle Unii Europejskiej. PKB Niemiec spadło o 0,1 proc. rdr, natomiast w całej strefy euro wzrosło o 0,6 proc. Jedynie Hiszpania osiągnęła podobny wynik. Polska utrzymuje stabilny wzrost mimo problemów niemieckiego przemysłu i słabszej konsumpcji na rynkach eksportowych.

Spodziewamy się stabilizacji tempa wzrostu PKB w kolejnych kwartałach. Perspektywy dla inwestycji dalej są słabe, co ograniczy przyśpieszenie. Silniejszych wyników oczekujemy na początku 2025 r. dzięki realizacji projektów z KPO, co pozwoli zrekompensować lekkie spowolnienie konsumpcji".

MBANK (X):

"PKB +3,2 proc. rdr w II kwartale. 3,5 proc. prognoza na cały rok bez zmian. Duże zaskoczenie, na górnej bandzie historycznych błędów".

********

PKB Polski w II kw. 2024 r. wzrósł o 3,2 proc. rdr wobec wzrostu o 2,0 proc. w I kw. - wynika z flash szacunku GUS. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2024 r. PKB wzrósł o 2,8 proc. rdr.

W ujęciu kwartał do kwartału PKB w II kw. wzrósł o 1,5 proc., po wzroście o 0,8 proc. kdk kwartał wcześniej, po rewizji.

Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 29 sierpnia. (PAP Biznes)

pat/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4506 -0,79%
1 EUR 4,1995 -0,15%
1 GBP 5,0224 -0,55%
100 JPY 2,6642 0,90%
1 USD 4,0528 0,45%