III kw. '24 szóstym z kolei z realnym spadkiem eksportu; chińskie towary wypierają polskie z rynków UE

III kwartał 2024 r. był szóstym z kolei kwartałem z realnym spadkiem eksportu, a zgodnie z oceną NBP przyczyną jest wypieranie przez chińskie towary polskich z rynków UE- podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kw.


"III kwartał 2024 r. był szóstym, kiedy nastąpił realny spadek eksportu – to najdłuższy taki okres w XXI w. W omawianym okresie spadek eksportu okazał się też nieco głębszy niż średnio w krajach Unii Europejskiej. Niekorzystny wpływ na realną dynamikę eksportu miał niski popyt w Unii Europejskiej, jak i słaba aktywność sektora eksportowego w krajach będących najważniejszymi partnerami handlowymi Polski" - podał NBP.

"Dodatkowo negatywny wpływ na dynamikę polskiego eksportu miał również duży wzrost importu w wielu gospodarkach UE z krajów trzecich, zwłaszcza z Chin w takich kategoriach jak towary konsumpcyjne trwałego użytku, czy części środków transportu" - dodaje.

Najgłębszy spadek eksportu miał miejsce w kategorii obejmującej środki transportu. W omawianym okresie wartość ich eksportu zmniejszyła się o 10,3 proc. rdr, przyczyniając się do obniżenia dynamiki eksportu ogółem o 2,0 pkt. proc.

"Na głębokie spadki w tej kategorii duży wpływ miała pogarszająca się sytuacja branży motoryzacyjnej. Wśród produktów o najgłębszych spadkach w III kwartale 2024 r. dominowały produkty tej branży. Najsilniej zmniejszył się eksport akumulatorów elektrycznych (33,3 proc. rdr), aut osobowych (25,5 proc.), ciągników samochodowych (36,5 proc.) oraz autobusów (37,3 proc.)" - dodaje NBP.

NBP podaje, że niekorzystny wpływ na eksport akumulatorów ma wolniejszy niż oczekiwano rozwój elektromobilności oraz duży wzrost dostaw z Chin do niemieckich fabryk motoryzacyjnych.

Według danych Eurostatu (wartość w euro) niemiecki import akumulatorów litowo-jonowych z Chin zwiększył się w III kwartale o 16,3 proc., podczas gdy import z Polski zmniejszył się o 21,2 proc. rdr. Udział Chin w niemieckim imporcie akumulatorów zwiększył się w III kwartale do 38 proc. (z 30 proc. w III kwartale 2023 r.), kosztem importu z Węgier oraz Polski.

Spadek eksportu samochodów odzwierciedla silne zmniejszenie krajowej produkcji. Według danych za III kwartał 2024 r. produkcja sprzedana samochodów osobowych zmniejszyła się zaledwie do 25,8 tys. sztuk (spadek o 64,9 proc.), tj. do podobnego poziomu, jak w II kwartale 2020 r.

Skalę spadków w eksporcie motoryzacyjnym częściowo złagodził wzrost sprzedaży części samochodowych oraz silników spalinowych – głównie małych silników benzynowych do aut hybrydowych.

NBP podaje, że części samochodowe są obecnie najważniejszą pozycją w polskim eksporcie. W III kwartale 2024 r. wartość ich eksportu zwiększyła się o 2,2 proc. czemu sprzyjał wzrost produkcji samochodów w Niemczech.

Tendencja wzrostowa kontynuowana była także w eksporcie pozostałych środków transportu – silników lotniczych, bezzałogowych statków powietrznych oraz śmigłowców. Dodatkowo w III kwartale 2024 r. wysoką dynamiką charakteryzował się także eksport pojazdów szynowych.

W III kwartale zmniejszyła się skala spadków w eksporcie towarów zaopatrzeniowych. Jego wartość w III kwartale 2024 r. zmniejszyła się o 2,4 proc. (wobec 5,0 proc. w II kwartale). Spośród głównych grup produktów klasyfikowanych w tej kategorii wyraźny wzrost nastąpił w eksporcie chemikaliów organicznych. W analizowanym okresie ustabilizował się także eksport półproduktów z tworzyw sztucznych. Tendencja spadkowa kontynuowana była natomiast w eksporcie półproduktów z żelaza i stali.

Na podobnym poziomie, jak w III kwartale 2023 r., kształtowała się wartość eksportu towarów konsumpcyjnych. Złożył się na to z jednej strony niewielki wzrost w eksporcie towarów półtrwałego i nietrwałego użytku, z drugiej – dalszy spadek sprzedaży zagranicznej towarów konsumpcyjnych trwałego użytku.

Na wzrost eksportu towarów nietrwałych wpłynęła większa wartość sprzedaży zagranicznej odzieży oraz obuwia. Natomiast w eksporcie towarów trwałego użytku dominowały spadki. Niższe wartości w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. odnotowali eksporterzy urządzeń AGD, mebli oraz odbiorników telewizyjnych. (PAP Biznes)

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4737 -0,27%
1 EUR 4,2057 -0,25%
1 GBP 5,0504 -0,30%
100 JPY 2,6404 0,59%
1 USD 4,0348 -0,86%