Spadek eksportu branży moto obniżył dynamikę eksportu w IV kwartale o 2,6 pkt. proc. - NBP
Spadek eksportu branży moto obniżył dynamikę eksportu w IV kwartale 2024 roku o 2,6 pkt. proc. - podał NBP w omówieniu wyników bilansu płatniczego w IV kwartale.
Eksport produktów klasyfikowanych w tej kategorii zmniejszył się w IV kwartale o blisko 10 mld zł w porównaniu z końcem 2023 r. (tj. o 13,0 proc.).
"Wpłynęło to na obniżenie dynamiki eksportu ogółem o 2,6 pkt. proc. Jednocześnie wyraźnie zmniejszyło się znaczenie środków transportu w eksporcie z 19,7 proc. w IV kwartale 2023 r. do 17,8 proc. w końcu 2024 r." - napisał NBP.
NBP podał, że silnie zmniejszyła się wartość eksportu samochodów osobowych.
"Wynikało to z dalszego spadku produkcji, jaki nastąpił po wycofaniu w połowie 2024 r. kluczowych modeli z taśm montażowych polskich fabryk. W IV kwartale 2024 r. produkcja aut zmniejszyła się do 36,3 tys., była więc o ponad 50 proc. mniejsza w porównaniu z końcem 2023 r. (po spadku w III kwartale o 64,9 proc. rdr). Zmniejszył się także eksport pozostałych pojazdów drogowych – ciągników drogowych, samochodów dostawczych oraz autobusów" - napisano.
Jednocześnie tendencja spadkowa utrzymała się w eksporcie części motoryzacyjnych – największe spadki nastąpiły ponownie w przypadku akumulatorów elektrycznych, a także części samochodowych – najważniejszej pozycji w eksporcie Polski.
Dodano, że spadki w motoryzacji w niewielkim stopniu złagodził wzrost eksportu w branży lotniczej.
NBP podał, że trend wzrostowy kontynuowany był w eksporcie bezzałogowych statków powietrznych oraz części silników lotniczych.
Według NBP długotrwała recesja w europejskim przemyśle negatywnie wpływa na eksport towarów zaopatrzeniowych. W IV kwartale 2024 r. jego wartość zmniejszyła się siódmy kolejny kwartał (o 1,9 proc. rdr).
Jak podano, głębokie spadki ponownie odnotowano w największej grupie, tj. w eksporcie żelaza i stali (11,6 proc. rdr). Praktycznie bez zmian pozostała wartość sprzedaży zagranicznej półproduktów z tworzyw sztucznych oraz drewna i wyrobów. Niewielki wzrost wartości eksportu w IV kwartale odnotowali natomiast eksporterzy miedzi oraz papieru i produktów z masy papierniczej.
Na podobnym poziomie, jak w końcu 2023 r. utrzymała się wartość eksportu towarów konsumpcyjnych.
"Z jednej strony obserwowany był wzrost sprzedaży zagranicznej odzieży, prawdopodobnie w wyniku rosnącego reeksportu do krajów Europy Zachodniej, z drugiej – kontynuowany był trend spadkowy w eksporcie towarów trwałego użytku" - napisano.
Dodano, że IV kwartał 2024 r., był już ósmym z kolei kwartałem spadku wartości w tej kategorii. Do zmniejszenia eksportu w omawianym okresie przyczynił się przede wszystkim dalszy spadek eksportu odbiorników telewizyjnych. Mniejszy w porównaniu z rokiem poprzednim był także eksport mebli. Z kolei tendencje stagnacyjne charakteryzowały eksport sprzętu gospodarstwa domowego.
"Jednym z czynników, który utrudnia poprawę wyników w tej kategorii jest silny wzrost importu w krajach UE z Chin" - napisano.
Jedyną kategorią, w której nastąpił wzrost wartości eksportu w IV kwartale 2024 r. były produkty rolne. Wartość ich eksportu zwiększyła się w omawianym okresie o 2,2 proc. rdr, co przyczyniło się do wzrostu ich znaczenia w strukturze polskiego eksportu do najwyższego dotychczas poziomu. W całym 2024 r. produkty rolne stanowiły 15,6 proc. eksportu ogółem (był to trzeci kolejny rok wzrostu ich znaczenia w eksporcie).
Według NBP w końcu 2024 r. najbardziej zwiększył się eksport wyrobów czekoladowych, mięsa drobiowego, przetworów mięsnych oraz nabiału. Wyroby czekoladowe są pozycją o bardzo dużej liczbie rynków eksportowych. W IV kwartale 2024 r. były eksportowane do 137 krajów, podczas gdy średnio w polskim eksporcie na jedną pozycję przypadają odbiorcy w 49 krajach.
Z danych NBP wynika, że największe wzrosty eksportu produktów rolnych w końcu 2024 r. odnotowano do Francji oraz Wielkiej Brytanii. Eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł do historycznie najwyższego poziomu (po raz pierwszy przekroczył poziom 5 mld zł). (PAP Biznes)
map/ osz/