DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; dane makro w centrum uwagi
Kontrakty w USA zniżkują, a indeksy w Europie są głównie na plusach. Inwestorzy oceniają najnowsze dane makro z USA i analizują wyniki spółek za I kw. Obligacje osłabiają się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,85 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,37 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,25 proc.
Rynki analizują dane makro z USA. W I wyliczeniu podano, że PKB USA w I kw. spadł o 0,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk. Bazowy deflator PCE wyniósł w I kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 3,5 proc., wobec prognoz 3,1 proc. i 2,6 proc. w poprzednim kwartale.
Z raportu prywatnej firmy ADP Research Institute wynika, że firmach w USA przybyło w kwietniu 62 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 147 tys. w poprzednim miesiącu, po korekcie z +155 tys.
"Podnosimy prawdopodobieństwo długotrwałej stagnacji gospodarczej, spełniającej kryteria recesji, w nadchodzących miesiącach do 50 proc.” — powiedział David Kohl, główny ekonomista w Julius Baer przed publikacją danych.
"Rosnące prawdopodobieństwo stagnacji gospodarczej w USA jest w całości spowodowane siłami nieprzewidywalnej i restrykcyjnej polityki gospodarczej, z arbitralnymi taryfami, zakłóceniami dot. wydatków publicznych, zmieniającymi się warunkami i niezrównoważoną pozycją fiskalną” – dodał.
W najnowszym zwrocie w strategii handlowej, prezydent USA podpisał rozporządzenie wykonawcze łagodzące niektóre skutki ceł dla sektora motoryzacyjnego.
Inwestorzy oceniają wyniki spółek za I kw. i czekają na raporty finansowe spółek Big Tech. Meta Platforms i Microsoft mają przedstawić swoje wyniki za pierwszy kwartał w środę, a Apple i Amazon mają to zrobić w czwartek. Meta spada o 2,5 proc., Microsoft zniżkuje o 1 proc., Apple traci 1,5 proc., a Amazon zniżkuje o 2,5 proc.
Super Micro Computer spada o 18 proc. przed sesją. Wyniki spółki za I kw. nie spełniły oczekiwań analityków.
Snap zniżkuje o 15 proc. w handlu przedsesyjnym. Spółka wycofała prognozy finansowe na II kw. ze względu na panującą niepewność co do perspektyw makro.
First Solar traci 12,5 proc. przed sesją. Prognoza zysku na akcję spółki okazała się niższa od prognoz analityków.
Starbucks spada o 9,5 proc. przed sesją. Spółka poinformowała o kwartalnym spadku sprzedaży, który był nieco szybsza, niż oczekiwano.
Caterpillar zyskuje 3 proc. w handlu przedsesyjnym, mimo że wyniki za I kw. okazały się gorsze od oczekiwań.
Humana rośnie o 5,5 proc. przed sesją po przebiciu szacunków Wall Street dotyczących zysku w pierwszym kwartale.
Norwegian Cruise Line Holdings spada o 9 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka nie spełniła szacunków dot. zysków w pierwszym kwartale.
Warby Parker zyskuje 1,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Citi podniósł rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „sprzedaj”.
We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,75 proc., do 40.527,62 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,58 proc. i wyniósł 5.560,83 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,55 proc. do 17.461,32 pkt. S&P500 i Dow odnotowały szósty z rzędu dzień zysków, co oznacza najdłuższą passę od lipca dla Dow i od listopada dla S&P 500.
S&P 500 spadł o 0,9 proc. w tym miesiącu. Dow Jones jest na dobrej drodze do 3,5-proc. straty w kwietniu, podczas gdy Nasdaq jest o około 0,9 proc. na plusie.
Bitcoin spada o 0,3 proc. i jego kurs wynosi 95.041 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 26,24 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,03 proc., niemiecki DAX idzie w górę 0,37 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,42 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,2 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,23 proc.
Koncern motoryzacyjny Stellanstis poinformował, że wycofuje swoje całoroczne prognozy finansowe z powodu niepewności co do wpływu polityki handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa na sprzedaż. Z kolei Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale rdr. Stellantis rośnie o 1 proc., a Volkswagen spada o 0,5 proc. Analitycy wskazują, że sektor motoryzacyjny zyskał wobec złagodzenia skutków ceł USA dla branży.
UBS rośnie o 0,2 proc. Bank przebił oczekiwania co do wyników finansowych za I kw.
Barclays traci 3 proc., mimo że w I kw. zysk przed opodatkowaniem przebił rynkowy konsensus.
Societe Generale idzie wyżej o 0,3 proc. Zysk netto spółki w I kw. wzrósł ponad dwukrotnie rdr - do 1,61 mld euro.
Glencore zniżkuje o 9 proc. po rozczarowujących danych na temat produkcji miedzi w I kw.
Smith+Nephew rośnie o 7,5 proc. Brytyjski producent sprzętu medycznego potwierdził swoje całoroczne prognozy wzrostu przychodów o około 5 proc. w 2025 r.
GSK zyskuje 4 proc. po potwierdzeniu prognoz finansowych na 2025 r.
TotalEnergies spada o 3 proc. Francuska spółka odnotowała 18-proc. spadek zysku rdr w pierwszym kwartale po okresie niższych cen ropy naftowej i słabych marż rafineryjnych.
Remy Cointreau SA rośnie o 2 proc. Sprzedaż spółki w USA poprawiła się dzięki lepszym wynikom marki Remy Martin VSOP, co przyniosło spółce pewne wytchnienie po problemach na początku 2025 r.
Genus zyskuje 20 proc. po uzyskaniu zgody przez tę firmę zajmującą się hodowlą zwierząt gospodarskich na wykorzystanie amerykańskich łańcuchów dostaw żywności.
Adyen traci 4 proc. po słabszych danych finansowych spółki za I kw., gdy przychody spółki nie spełniły oczekiwań analityków.
Universal Music Group idzie w górę o 5 proc. Spółka zaliczyła pozytywny I kw.
Dolar umacnia się o 0,19 proc. wobec koszyka walut do 99,44 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,11 proc. do 1,1371.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,65 proc. do 142,95.
Kurs funta zniżkuje o 0,38 proc. wobec dolara do 1,3355.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 5 pb. do 4,22 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,69 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +54 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -9 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spadają o 3 pb. do 2,47 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 1,04 proc. do 59.77 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 1,11 proc. do 63,54 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/