DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zniżkują; Fed w centrum uwagi
Futures w USA są na minusach, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy czekają na środową decyzję Fedu ws. stóp proc., a także śledzą informacje dotyczące sytuacji politycznej w Niemczech. Dolar osłabia się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,8 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,65 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,1 proc.
We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rezerwy federalnej USA. Decyzja Fedu ws. stóp proc. zostanie wydana w środę o 20.00 czasu polskiego. Rynek oczekuje, że Fed pozostawi stopy proc. bez zmian w przedziale 4,25-4,50 proc.
„Fed pozostaje między młotem a kowadłem. Uważamy, że zdecydują się na nieco bardziej jastrzębi ton, ale bardziej w kierunku dłuższej przerwy niż potencjalnej podwyżki” — powiedział Christian Scherrmann, główny ekonomista DWS w USA.
Według danych LSEG rynki wyceniają obecnie obniżkę stóp proc. o łącznie 75 pb. w tym roku, a pierwszy ruch jest przewidywany w lipcu.
„Inwestorzy po prostu czekają, bo wiązano z tym mnóstwo nadziei, ale nic konkretnego nie zostało zrobione” – powiedział Axel Rudolph, starszy analityk techniczny w IG Group.
Uwaga inwestorów nadal skupia się na możliwości złagodzenia napięć handlowych między USA i Chinami po tym, jak Pekin w zeszłym tygodniu poinformował, że rozważa ofertę Waszyngtonu dotyczącą rozmów na temat ceł.
„Możemy zobaczyć tymczasowe zakłócenia z perspektywy łańcucha dostaw i spowolnienie wzrostu PKB, a nawet krótką recesję. Może to również tymczasowo wpłynąć na inflację i utrzymać Rezerwę Federalną w trudnej sytuacji pod względem elastyczności stóp procentowych” — powiedziała Megan Horneman, dyrektorka ds. inwestycji w Verdence Capital Advisors.
„Dla nas to nie jest moment na dokładanie ryzyka do portfela. Nawet jeśli negocjacje między USA a Chinami zakończą się sukcesem, cła będą najprawdopodobniej znacznie wyższe niż przed dojściem Trumpa do władzy. Potrzebujemy czasu, aby zobaczyć, jak głęboko te podwyżki ceł wpłyną na gospodarkę USA” — powiedział Nicolas Sopel, strateg w Quintet Private Bank, który podał, że zmniejszył ekspozycję na akcje amerykańskie.
Prezydent USA Donald Trump podał w poniedziałek późnym wieczorem, że ogłosi cła na produkty farmaceutyczne w ciągu najbliższych dwóch tygodni, co jest jego najnowszym działaniem w sprawie polityki handlowej.
Producenci leków Eli Lilly i Pfizer spadają o ok. 0,2 proc. w handlu przedsesyjnym po tej wiadomości, co zniwelowało optymizm wynikający z jego dekretu mającego na celu skrócenie czasu zatwierdzania dla zakładów wytwarzających produkty farmaceutyczne.
Ford zniżkuje o 2 proc. przed sesją. Producent samochodów zawiesił swoje roczne prognozy w poniedziałek, dołączając do grona firm, które dokonały takich działań w kwietniu. Ford zasygnalizował również stratę około 1,5 mld USD z tytułu ceł.
Akcje Palantir spadają o 8,5 proc. przed sesją po tym, jak inwestorzy rozczarowali się skromnym wynikiem firmy w zakresie przychodów i zysku.
DoorDash zniżkuje o 5,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma dostarczająca posiłki ogłosiła, że kupi Deliveroo w ramach umowy wyceniającej brytyjskiego rywala na około 2,9 mld funtów. Kwartalne przychody amerykańskiej firmy nie spełniły szacunków, co rozczarowało inwestorów.
Datadog zyskują 2,5 proc. przed sesją po tym, jak firma zajmująca się oprogramowaniem podniosła swoją roczną prognozę wyników finansowych.
W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,24 proc., do 41.218,83 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,64 proc. i wyniósł 5.650,38 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,74 proc. do 17.844,24 pkt.
Bitcoin spada o 0,8 proc. i jego kurs wynosi 93.673 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 24,80 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,55 proc., niemiecki DAX idzie w dół 0,72 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,38 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,08 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,23 proc.
Rynki oceniają sytuację po tym, jak we wtorek kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej większości w pierwszym głosowaniu w Bundestagu. Merz ma teraz 14 dni, aby spróbować zdobyć poparcie w Bundestagu. Kolejne głosowanie jest zaplanowane we wtorek po godz. 15.
„W ogóle nie spodziewałem się, że stanie się to, co wydarzyło się dzisiaj. Rynki będą bardzo negatywnie zaskoczone, jeśli Merz nie zostanie wybrany na kanclerza, a Niemcy pogrążą się w chaosie” — powiedział George Lagarias, główny ekonomista w Forvis Mazars.
„To jest coś bez precedensu i opóźnia przekazanie władzy” – napisali w raporcie analitycy Societe Generale.
Philips traci 2,5 proc. Spółka obniżyła swoje prognozy rentowności na ten rok.
Castellum spada o 6 proc. Szwedzka spółka deweloperska zanotowała w I kw. przychody poniżej rynkowego konsensusu.
Raiffeisen zniżkuje o 3 proc. po publikacji danych finansowych za I kw.
Continental idzie w górę o 1 proc. Spółka podwoiła swoje zyski w I kw.
Hugo Boss zyskuje 5 proc. Producent odzieży poinformował o mniejszym niż oczekiwano spadku sprzedaży w pierwszym kwartale i podtrzymał prognozy na cały rok, pomimo niepewności makroekonomicznej związanej z cłami.
Vestas rośnie o 7 proc. po tym, jak producent turbin wiatrowych poinformował o nieoczekiwanym zysku operacyjnym za pierwszy kwartał.
Fresenius Medical Care zyskuje 5 proc. po tym, jak niemiecka firma dializacyjna podała wyniki za pierwszy kwartał powyżej oczekiwań rynkowych.
Coloplast spada o 6,5 proc. po tym, jak dyrektor generalny duńskiego producenta sprzętu medycznego zrezygnował w poniedziałek, a we wtorek poinformowano o wynikach kwartalnych poniżej oczekiwań.
Dolar osłabia się o 0,28 proc. wobec koszyka walut do 99,55 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,14 proc. do 1,1330.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,95 proc. do 142,80.
Kurs funta zwyżkuje o 0,63 proc. wobec dolara do 1,3376.
Rentowności 10-letnich UST spadają o 1 pb. do 4,34 proc. Dochodowość 30-letnich UST rosną o 1 pb. do 4,84 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +54 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +2 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rosną o 2 pb. do 2,54 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o 2,4 proc. do 58,52 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 2,3 proc. do 61,63 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/