Inwestorzy private equity dostrzegają poprawę warunków inwestycyjnych - Goldman Sachs (opinia)

Perspektywy inwestycyjne wydają się poprawiać, podczas gdy na pierwszym planie nadal pozostają makroekonomia i geopolityka – w tym ryzyko recesji, konflikt geopolityczny, inflacja i wyższe stopy procentowe – podano w badaniu Private Markets Survey przeprowadzonym przez Goldman Sachs Asset Management.


Według badania Goldman Sachs Private Markets Survey przeprowadzonego od czerwca do lipca 2023 r., w którym wzięło udział ponad 200 komandytariuszy (LP) i komplementariuszy (GP) zajmujących się strategiami rynku prywatnego, pokazuje rosnący optymizm co do możliwości inwestycyjnych w porównaniu z rokiem ubiegłym: 64 proc. widzi poprawę warunków dla inwestycji, 22 proc. twierdzi, że otoczenie inwestycyjne się stabilizuje.

„Nawet przy wyższej inflacji i obawach przed recesją ankietowani przez nas inwestorzy to głównie doświadczeni inwestorzy, którzy zdają sobie sprawę, jak ważne jest ciągłe inwestowanie na rynkach prywatnych” – powiedział Francis Idehen, partner i amerykański szef ds. alternatywnych rozwiązań wielostrategicznych w Goldman Sachs Asset Management.

„Nie chcą powtórzyć błędów, które wielu popełniło w latach 2001 lub 2008, wycofując się z alternatyw, a następnie usiłując załatać dziury w swoich portfelach z poprzednich lat. Inwestorzy chcą utrzymać kurs, korzystając z silnego, aktywnego zarządzania” – dodał.

Według respondentów największymi czynnikami ryzyka dla perspektyw inwestycyjnych są: 48 proc. respondentów wskazało na recesję, 46 proc. na zagrożenia geopolityczne, 43 proc. inflację, a 37 proc. stopy proc.

„Perspektywy dla stóp procentowych i inflacji różnią się także w zależności od regionu. W USA 49 proc. ankietowanych spodziewa się wyższych stóp, a 45 proc. twierdzi, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. Poglądy te uległy zmianie na całym świecie – 51 proc. spodziewa się braku zmian stóp proc. do końca roku, a 40 proc, – wyższych. W strefie euro 63 proc. respondentów spodziewa się, że stopy procentowe wzrosną” – podano w raporcie.

„Jeśli chodzi o obawy przed recesją, 77 proc. respondentów spodziewa się recesji w USA w ciągu najbliższych dwóch lat, przy czym 23 proc. twierdzi, że nastąpi ona w 2023 r., a 53 proc. w 2024 r. Oczekiwania w strefie euro są bardziej pesymistyczne: 90 proc. twierdzi, że spodziewa się recesji, 42 proc. w 2023 r. i 44 proc. w 2024 r.” – dodano.

Spośród ośmiu głównych klas aktywów respondenci podali swoje największe średnie alokacje, z których pierwsze trzy to: wykupy – 12,2 proc., prywatny rynek kredytowy– 10,1 proc., nieruchomości – 9,6 proc.

W badaniu podano, że ankietowani inwestorzy uważają, że wyceny na rynkach akcji – publicznych i prywatnych, a także na rynkach korporacyjnych i nieruchomości – są generalnie wysokie. Ponad 72 proc. inwestorów LP tak postrzega w ten sposób rynki private equity i nieruchomości prywatne; 54 proc. ankietowanych uważa, że dotyczy to akcji znajdujących się w obrocie publicznym; a 41 proc. twierdzi, że dotyczy to nieruchomości publicznych. Inwestorzy LP powszechnie postrzegali zarówno instrumenty o stałym dochodzie z sektora publicznego (72 proc.), jak i prywatnego (59 proc.) jako sprawiedliwe wycenione.

Z ankiety wynika, że 58 proc. inwestorów LP deklaruje zerową alokację na współinwestycje, 59 proc. planuje zwiększyć alokację w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat. Rynek wtórny zajmuje drugie miejsce (48 proc.) pod względem zwiększania alokacji, a za nimi plasują się kredyty prywatne (46 proc.), kapitał wysokiego ryzyka (41 proc.), infrastruktura (40 proc.) oraz instytucje oportunistyczne/firmy znajdujące się w trudnej sytuacji (40 proc.).

W raporcie podano, że ankietowani inwestorzy uważają, że wyceny na rynkach akcji – publicznych i prywatnych, a także na rynkach korporacyjnych i nieruchomości – są generalnie wysokie. Ponad 72 proc. inwestorów LP tak postrzega w ten sposób rynki private equity i nieruchomości prywatne; 54 proc. ankietowanych uważa, że dotyczy to akcji znajdujących się w obrocie publicznym; a 41 proc. twierdzi, że dotyczy to nieruchomości publicznych. Inwestorzy LP powszechnie postrzegali zarówno instrumenty o stałym dochodzie sektora publicznego (72 proc.), jak i prywatnego (59 proc.) jako sprawiedliwe wycenione.

W raporcie podano, że w perspektywie najbliższych pięciu lat 33 proc. respondentów oczekuje, że sztuczna inteligencja (AI) i nauka o danych będą największymi czynnikami napędzającymi ewolucję inwestycji w alternatywne instrumenty inwestycyjne. W dalszej kolejności następuje poszerzenie dostępu do odbiorców detalicznych (20 proc.) i zmiany w cyklu koniunkturalnym (16 proc.). (PAP Biznes)

kkr/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5741 -1,44%
1 EUR 4,3143 -0,91%
1 GBP 5,1848 -0,76%
100 JPY 2,6047 -1,09%
1 USD 3,9912 -1,77%