Quercus TFI spodziewa się większej zmienności w 2025 roku (opinia)

Sebastian_Buczek.jpg

Zarządzający Quercus TFI spodziewają się w 2025 roku większej zmienności. Ich zdaniem, polskie akcje są tanie po sześciu miesiącach korekty, a amerykańskie drogie, ale nie wszystkie.


Zarządzający przypominają, że minione dwa lata to silna hossa na polskiej giełdzie, chociaż ostatnie sześć miesięcy przyniosły korektę.

"Nadal jednak nie zamknęliśmy luki wycenowej do innych krajów wschodzących, a nawet powiększyliśmy ją do rynków rozwiniętych" - powiedział podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami prezes Quercus TFI Sebastian Buczek.

Hossa na polskim rynku akcji trwała od czwartego kwartału 2022 roku do drugiego kwartału 2024 roku. W tym czasie indeks WIG zyskał 100 proc.

W ocenie Sebastiana Buczka, polskie akcje są nadal tanie, ale jest on ostrożny w prognozowaniu zachowania warszawskiej giełdy w 2025 roku.

"Spodziewałbym się ostrożnie, że giełda wzrośnie plus minus 10 proc." - powiedział.

"W przypadku zakończenia konfliktu na Ukrainie jest duża szansa na zamknięcie luki wycenowej i dobre zachowanie polskich aktywów" - dodał.

Jego zdaniem, silny lokalny popyt z produktów emerytalnych i inwestorzy zagraniczni w przypadku zakończenia wojny w Ukrainie mogą wspierać wyceny polskich spółek.

Zarządzający Quercus TFI zwracają uwagę, że do czasu wybuchu wojny na Ukrainie Polska była wyceniana na podobnych poziomach, co inne rynki wschodzące. Od rozpoczęcia konfliktu do polskich walorów przyłożone jest znaczące dyskonto w wysokości -30 proc. do innych krajów rozwijających się oraz -56 proc. do krajów rozwiniętych.

Quercus TFI przypomina też, że od rozpoczęcia hossy w Stanach Zjednoczonych w czwartym kwartale 2022 roku indeks S&P 500 wzrósł o 170 proc.

"Akcje amerykańskie są bardzo drogie, ale nie wszystkie. Średnie i mniejsze spółki mogą próbować przejąć pałeczkę od liderów hossy w USA" - powiedział Sebastian Buczek.

Prognozowana dynamika zysku na akcję EPS na 2025 rok to 12,5 proc. w przypadku spółek z indeksu S&P 500, 13 proc. dla spółek średniej wielkości oraz 17 proc. dla mniejszych spółek.

"W ostatnich dwóch latach analitycy byli zbyt optymistyczni co do mniejszych spółek i musieli rewidować prognozy. Wniosek: należy szukać okazji w segmencie mniejszych firm, ale nie odżegnywać się zupełnie od liderów hossy" - powiedział prezes Quercus TFI.

W ocenie zarządzających, amerykańska gospodarka zaskakuje in plus. Rynek pracy spowalnia, ale ostatnie raporty pokazują, że gospodarka jest nadal silna. Ich zdaniem, poziom alarmowy to spadek przyrostu etatów poniżej 140-150 tys.

Dodają, że konsument trzyma się zaskakująco dobrze, co widać również w wynikach i komentarzach spółek.

Zarządzający oceniają, że koncern nVidia jako lider rewolucji sztucznej inteligencji nadal notuje ogromne dynamiki zysków, ale rynek stawia bardziej ostrożne prognozy na kolejne lata. Wśród obaw wymieniają malejące korzyści z trenowania modeli i konkurencję ze strony dedykowanych układów.

"Nie tracimy z oczu innych sektorów: inżynieria materiałowa czy biotechnologia mogą być kolejnymi beneficjentami" - powiedział Piotr Miliński, zarządzający funduszami Quercus TFI.

W ocenie Zbigniewa Jakubowskiego, wiceprezesa Quercus TFI, inflacja na świecie przestała być już problemem numer 1, a stopy proc. będą obniżane w 2025 roku.

Jego zdaniem Fed będzie kontynuował politykę cięć stóp proc., aż do poziomu 3,5-3,75 proc. Dodaje, że zapowiadane przez prezydenta elekta Donalda Trumpa wprowadzenie ceł podbije inflację, ale Trump będzie uważał, by nie był to wzrost znaczący.

"Administracji Trumpa będzie zależało na kontynuacji rozluźnienia polityki monetarnej. 2025 rok powinien być też rokiem mocniejszego dolara" - powiedział Zbigniew Jakubowski.

Wiceprezes Quercus TFI spodziewa się też kolejnych obniżek stóp przez Europejski Bank Centralny.

"W grudniu 2024 roku spodziewamy się obniżki o 25 pb. W 2025 roku każdego miesiąca EBC będzie ciął stopy po 25 pb., żeby reagować na spowolnienie gospodarcze. Docelowo stopy proc. w strefie euro mogą spaść do 1,75 proc. W efekcie nastąpi osłabienie euro" - powiedział Jakubowski.

"Obniżki stóp proc. w USA i w strefie euro będą wspierać politykę monetarną w Polsce" - dodał.

Zarządzający Quercus TFI ostrożnie przyjmują niedawne zapowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który ocenia, że o obniżkach stóp proc. będzie można zacząć mówić dopiero od października 2025 roku.

Ich zdaniem, pierwsza obniżka stóp w Polsce nastąpi w marcu przyszłego roku, a docelowo stopy proc. spadną do 4,0-4,5 proc.

"Jesteśmy blisko lokalnego szczytu inflacji, z którego nastąpi zejście w kierunku 3 proc. na koniec 2025 roku. Po pierwszym kwartale 2025 roku inflacja w Polsce zacznie spadać" - powiedział Mariusz Zaród, zarządzający funduszami Quercus TFI.

"Brak cięć stóp proc. przez RPP w 2025 roku może negatywnie wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki" - dodał.

Mariusz Zaród zakłada, że w przyszłym roku fundusze dłużne powinny przynieść dodatnie stopy zwrotu.

"W scenariuszu realistycznym zakładamy, że fundusze obligacji skarbowych mogą osiągnąć stopę zwrotu na poziomie około 8 proc., a w optymistycznym nawet 10 proc." - powiedział zarządzający.

"W przypadku funduszy dłużnych krótkoterminowych stopa zwrotu może sięgnąć 6-7 proc." - dodał.

Oznacza to - zdaniem zarządzających Quercus TFI - dalsze przenoszenie w 2025 roku środków klientów z banków do funduszy dłużnych.

W ocenie zarządzających Quercus TFI, długoterminowy trend wzrostowy na rynku złota rozpoczął się w trzecim kwartale 2018 roku z poziomu 1.200 USD/ uncję i może być kontynuowany w 2025 roku, ale z jednocyfrową dynamiką.

W przypadku ropy naftowej spodziewają się oni stabilizacji ceny w 2025 roku na neutralnym poziomie około 70-80 USD/baryłkę, co byłoby korzystne dla globalnej gospodarki. (PAP Biznes)

pr/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4856 -0,52%
1 EUR 4,2162 -0,32%
1 GBP 5,0657 -0,64%
100 JPY 2,6250 -1,68%
1 USD 4,0697 -1,37%