Światowe giełdy powrócą do trendu wzrostowego, ale GPW może się temu oprzeć - BM Alior Banku (opinia)

Globalne giełdy w najbliższych miesiącach powinny powrócić do trendu wzrostowego, ale w dalszym ciągu może opierać się temu polski rynek akcji oraz szeroko rozumiane rynki wschodzące - uważają analitycy Biura Maklerskiego Alior Banku.


"Zwracamy uwagę na niezmiennie większą atrakcyjność cenową rynku akcji względem obligacji, która po grudniowej przecenie uległa nieznacznemu powiększeniu (stopa zysku z akcji – czyli odwrotność wskaźnika cena/zysk znacznie przewyższająca rentowność obligacji skarbowych)" - napisano w raporcie.

W opinii analityków BM Alior Banku brak presji inflacyjnej powinien sprzyjać utrzymaniu ekspansywnej polityki monetarnej przez główne banki centralne (FED, BoE) lub nawet jej pogłębieniu (EBC, BoJ). Będzie to pomagać wycenom ryzykownych aktywów, takich jak akcje. Na ich korzyść przemawia także utrzymująca się powyżej rentowności obligacji skarbowych stopa zysku spółek (odwrotność wskaźnika C/Z).

"Temu pozytywnemu trendowi w dalszym ciągu może opierać się polski rynek akcji oraz szeroko rozumiane rynki wschodzące, co sprawia, że zalecanymi przez nas kierunkami dywersyfikacji geograficznej są przede wszystkim rynki rozwinięte, na czele z USA, ale i Azja Wschodząca oraz rynki frontierowe, które najgorsze zdają się już mieć za sobą. Alternatywą w regionie wydaje się być rynek turecki. Cechuje się niższym wskaźnikiem C/Z od polskiego, a pozytywnie na gospodarkę tego kraju wpływa niska cena ropy (Turcja jest klasycznym importerem netto tego surowca)" - napisano w raporcie.

Umiarkowanie negatywne nastawienie do polskiego rynku akcji analitycy tłumaczą głównie obawami o podaż akcji ze strony OFE, dużą wagę w indeksach znajdujących się w niekorzystnych momentach cyklu spółek surowcowych oraz brakiem dyskonta średnich wskaźników C/Z dla krajowego rynku akcji względem pozostałych rynków w regionie.

Rynek krajowego długu analitycy postrzegają nieco bardziej pozytywnie niż miesiąc temu, do listy preferowanych dodali obligacje tureckie (rentowności w lokalnej walucie są tam blisko 3 razy większe niż w Polsce, a otoczenie rynkowe powinno sprzyjać ich spadkowi, czyli wzrostowi ceny papierów dłużnych).

Na zagranicznych rynkach długu, w obliczu prognozowanego wzrostu rentowności obligacji skarbowych (spadku ceny) na rynkach bazowych (USA, Niemcy), BM Alior Banku preferuje rozwiązania oparte o mandat absolutnej stopy zwrotu (aktywnego zarządzania) oraz obligacje korporacyjne o ratingu nieinwestycyjnym.

"Ze względu na korzyści płynące z dywersyfikacji i możliwą podwyższoną zmienność rynkową, w kolejnych miesiącach nie zmieniamy naszego pozytywnego nastawienia do rynku złota" - napisano w raporcie. (PAP)

pr/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%

Powiązane